Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 8 / 47, články 71 - 80 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 1.10.2022 Mykologická vycházka v CHKO Český kras
- 12.9.2022 Z výstavky hub v arboretu Sofronka v Plzni Bolevci ve dnech 9. a 10. září 2022
- 27.8.2022 Ze čtvrté poznávací vycházky houbařů sezóny 2022 ve Velkých Hamrech…
- 30.7.2022 Z třetí veřejné houbařské vycházky ve Velkých Hamrech (29.7.2022)
- 2.7.2022 Z druhé veřejné houbařské vycházky ve Velkých Hamrech (2.7.2022)
- 26.6.2022 Z výstavky v Plzni
- 17.6.2022 Přednáška o houbách pro školu Da Vinci v Dolních Břežanech
- 28.5.2022 Z první veřejné houbařské vycházky 2022 ve Velkých Hamrech
- 20.5.2022 ČMS na Evropském dni chráněných území
- 5.5.2022 Ohlédnutí za odemykám lesa MK Broumov
Mykologická vycházka v CHKO Český kras
Myko akce / Zprávy z akcí
Filip Zíka, 1.10.2022
NPR Koda
foto: Filip Zíka
NPR Koda
foto: Filip Zíka
hřib satan
foto: Ivo Novotný
hřib přívěskatý
foto: Milada Příkosická
holubinka broskvová, holubnka měnlivá, holubinka hájová
foto: Filip Zíka
muchomůrka zelená
foto: Milada Příkosická
šťavnatka žlutolemá
foto: Ivo Novotný
štítovka hlízečkatá
foto: Milada Příkosická
z vycházky
foto Ivo Novotný
CHKO Český Kras
foto: Filip Zíka
Již s velkým předstihem byla na 10. září naplánována vycházka pod záštitou CHKO Český kras, která se tentokrát konala do národní přírodní rezervace Koda. Jejího vedení se kromě pracovníka CHKO – lesníka Josefa Mottla ujali zkušení mykologové Mgr. Martin Kříž a Oldřich Jindřich.
Účast byla velmi hojná, na startu na železniční zastávce v Srbsku se sešlo téměř padesát osob lačných po houbařských či mykologických zážitcích. Takto velká výprava upoutala pozornost již při průchodu trampskou osadou na okraji Císařské rokle, kde jsme do rezervace vstoupili. Právě na hraně této rokle byli účastníci nejvíce nadšeni množstvím mykologických zajímavostí. V hojné míře se objevil hřib satan (Rubroboletus satanas), hřib skvrnitý (Hemillecinum depilatum), objevila se i jedna plodnice hřibu přívěskatého (Boletus appendiculatus). Bližší zájemci o holubinky uvítali nálezy holubinky broskvové (Russula persicina), holubinky skvrnité (Russula maculata) či holubinky hájové (Russula decipiens). Ze zajímavějších ryzců se objevil například ryzec pásovaný (Lactarius zonarius), ryzec jablečný (Lactarius evosmus) či ryzec žlutavý (Lactarius flavidus). Oldřicha Jindřicha, experta na kuřátka, potěšil nález kuřátek lososových (Ramaria subbotrytis).
Následně se naše výprava začala stáčet směrem dolů zpátky na Srbska. Nesestupovali jsme úplně nejrychleji, bránila nám v tom řada dalších zajímavých hub. Byla nalezena například naše nejjedovatější houba muchomůrka zelená (Amanita phalloides), šťavnatka žlutolemá (Hygrophorus chrysodon) či choroš smolonohý (Polyporus badius).
Po návratu do Srbska se většina účastníků rozjela západním i východním směrem do svých domovů, někteří ještě rekapitulovali nálezy v místní nádražní restauraci. Některé exponáty byly sebrány za účelem použití na výstavě hub v pražských Kunraticích.
Za ČMS,
Filip Zíka.
Z výstavky hub v arboretu Sofronka v Plzni Bolevci ve dnech 9. a 10. září 2022
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 12.9.2022
Ještě týden před výstavou jsme měli obavy, zda bude v lese co sbírat. Měli jsme tentokrát ale velké štěstí. Po dlouhodobém suchu jsme se dočkali několikrát se opakujícího vydatného deště a houby 2 dny před výstavou, jako by si řekly, že teď všechno dohoní. Nalezli jsme celkem 132 druhů a to jsme prakticky nesbírali choroše. Potěšil nás také velký zájem veřejnosti. Prohlédnout si vystavené houby přišlo 116 dětí v doprovodu 13 učitelů a téměř stovka dospělých se svými dětmi. Výstavka se konala ve velmi příjemném prostředí v prostorách arboreta pod širým nebem.
Za MK Plzeň,
Zdeněk Hájek.
Ze čtvrté poznávací vycházky houbařů sezóny 2022 ve Velkých Hamrech…
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 27.8.2022
Několik předcházejících týdnů vysokých teplot a úporného sucha v Jizerkách téměř zastavilo růst hub. Pokud houbaři něco našli, obvykle jen v zastíněných roklích, kolem potoků či v blízkosti pramenišť.
Naučné houbařské vycházky, které pořádají hamrovští houbaři již po řadu let, reprezentují především nálezy hub z Jizerských hor. Ty bývají doplněné o nálezy našich členů a příznivců, přijíždějících z blízkého i vzdálenějšího okolí. A tak i díky nim se v sobotu až nečekaně sešla více než stovka druhů rozmanitých hub.
Kromě hřibů, vč. zástupců několika barevných, teplomilných druhů, byly v rámci osvěty k vidění některé další hřibovité druhy, holubinky, muchomůrky, ryzce, penízovky, oba kotrče, mix pavučinců i dalších hub.
Setkání pokračovalo tradičním občerstvením z nabídky nejen domácí kuchyně, doplněného o nápoje ze zásob našich přátel na myslivecké chatě, kde se naše akce konají.
Proběhla i krátká diskuze na téma letošní výstavy hub ve Velkých Hamrech, naplánované na sobotu 17. září. S příznivým počasím pro růst hojnějšího spektra hub je to stále nejasné. O konání či nekonání výstavy se konečnou platností rozhodne do konce příštího týdne.
Houbaři Velké Hamry
Z třetí veřejné houbařské vycházky ve Velkých Hamrech (29.7.2022)
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 30.7.2022
V Jizerskohorských lesích je zaděláno na růst hub...
Přehled dnešních nálezů hub
Z povídání o houbách a jejich určování
Společné foto z dnešní akce
Po včerejším nočním a dnešním dopoledním dešti v Jizerských horách to na úvodním snímku vypadá na ideální houbařské podmínky a hojnost hub. Opak je ale pravdou, neboť následkem dlouhého, předcházejícího tepla a sucha, tu v lese ještě včera praskaly šišky pod nohama, a hub tu zatím roste spíše jen poskrovnu.
Hamrovským houbařům a jejich přátelům se pro dnešní setkání nakonec podařilo najít a následně určit celkem 45 druhů právě rostoucích druhů hub.
Suchu jako nejodolnější se aktuálně jeví holubinky a z ryzců pak syrovinky. Ostatní druhy terestrických hub jsou, méně či více, poznamenány předchozím nedostatkem vláhy.
Jedlé houby, až na výjimky, tak vesměs nelákají v současné jejich kondici k bezpečnému upotřebení v kuchyni.
Z jedovatých hub začínají růst muchomůrky zelená a tygrovaná.
Setkání účastníků proběhlo v tradičně příjemné atmosféře přátel se společnými zájmy, kteří si vždy mají navzájem co sdělit na téma hub a houbaření.
Příští setkání je naplánováno za obvyklých podmínek na poslední srpnovou sobotu.
Za HVH
Aleš Vít a Petr Hampl
Z druhé veřejné houbařské vycházky ve Velkých Hamrech (2.7.2022)
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 2.7.2022
Přehled nalezených druhů hub
Povídání o hubách a jejich určování
Šťavnaté pochutnání
Účastníci zdařilé akce
Za pěkného počasí se dnes dostavilo na mysliveckou chatu v Bohdalovicích 22 členů místního zájmového uskupení při ČMS, milých hostů a příznivců houbaření, poznávání hub i jejich kuchyňského využití.
Okolní lesy Jizerských hor jsou na růst hub zatím ještě skoupé, jistou roli tu hraje i období mezi úplňky, které houbám obecně až tolik nepřeje. I tak se tu sešlo k okomentování a osvětové diskuzi bezmála šedesát aktuálně rostoucích druhů rozličných hub. Kromě hřibovitých druhů nechybělo několik druhů holubinek, z muchomůrek oblíbené růžovky, dále lišky obecné a také výskytem vzácná lištička vonná.
U příležitosti setkání, převzal přítel dr. Jan Wipler, ocenění České mykologické společnosti „Stříbrný Cantharellus“, za přínos v oblasti mykologie.
V rámci akce nechyběla tradiční „opejkačka“, za doprovodu rozmanitých, občerstvujících nápojů.
Příští setkání se uskuteční za obvyklých podmínek poslední sobotu v červenci.
Za HVH
Aleš Vít, Vladimír Pavlíček a Petr Hampl
Z výstavky v Plzni
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 26.6.2022
Pravidelná jarní výstavka hub v arboretu Sofronka v Plzni – Bolevci se konala ve dnech 17. a 18.6.2022. Při současném velmi slabém růstu hub na Plzeňsku jsme v 10 lidech dokázali v okolí Plzně nasbírat nečekaný počet druhů. Výstavky se zúčastnil přes vysoké denní teploty docela slušný počet návštěvníků, hlavně s dětmi. Pro ty jsme uspořádali zajímavou soutěž o ceny.
Předseda MK Plzeň,
Zdeněk Hájek
Přednáška o houbách pro školu Da Vinci v Dolních Břežanech
Myko akce / Zprávy z akcí
Radim Dvořák, 17.6.2022
Ve čtvrtek 16.6. jsme po domluvě s paní učitelkou Šárkou Slavičínskou uspořádali ve škole Da Vinci v Dolních Břežanech přednášku o houbách pro žáky prvního stupně.
Přednáška byla doplněna výstavkou necelých 30 aktuálně rostoucích druhů hub. To byla tak trochu lest, protože v Praze a okolí v době konání akce nerostlo téměř nic. Houby byly uchovány z víkendového výletu do jižních Čech a také z úterní přednášky.
Žáci byli sice zmoženi předbouřkovým dusnem a obědem, ale probírané téma většinu z nich udrželo "naživu". Ukázalo se, že zhruba polovina jich na houby chodí.
V přednášce jsme si vysvětlili, kam houby patří v systému živých organismů, jaké jsou jejich hlavní systematické skupiny a jaký je jejich význam v přírodě a pro člověka. Probrali jsme rozmnožování hub a jejich životní strategie s názornými fotografickými ukázkami. Podrobněji jsme se zastavili u mykorhizní symbiózy s dřevinami.
Neopominuli jsme ani houbami připravené dobroty, jako plísňové sýry, salámy nebo produkty kvasných technologií. Samozřejmě přišla řeč i na konzumaci hub, houbaření a nebezpečí otrav jedovatými houbami. Řekli jsme si také, co houbám prospívá a co jim naopak škodí. Na závěr přednášky jsme probrali ochranu hub a příklady chráněných druhů. Děti zaujalo, že jim hřib královský roste kousek od školy.
Na konec jsme dětem i učitelům ukázali webové stránky ČMS a pozvali je na naše akce pro veřejnost. Pak už následovala diskuze nad vystavenými exponáty.
Budeme se těšit na další spolupráci, na podzim plánujeme exkurzi za houbami do okolních lesů.
Z první veřejné houbařské vycházky 2022 ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 28.5.2022
Pro chladné, větrné a deštivé počasí v sobotu 28. května, se úvodní letošní akce HVH uskutečnila uvnitř chaty našich přátel, myslivců, ve Valkých Hamrech-Bohdalovicích, za příjemného tepla zdejšího, sálajícího krbu.
V jizerskohorských lesích a okolí zatím ještě panuje "houbařský" klid. Hub je tu obecně k vidění jen pomálu. Z dřevních druhů dominují především majestátní plodnice sírovce žlutooranžového a choroše šupinatého. Z jarních druhů ještě roste čirůvka májovka a závojenka podtrnka. Z ostatních hub vyrůstá např. hnojník třpytivý, penízovka hustolistá, první muchomůrky šedivky, pošvatky a objevují se první hřiby kováře.
Současný drobný, dobře se vsakující déšť, je tak požehnáním pro zdejší růst hub.
Za účelem povídání o houbách účastníci akce tentokrát našli a přinesli celkem 35 druhů hub.
K pohodě setkání přispěla i řada vybraných kulinářských dobrot z kuchyně členů místního zájmového uskupení houbařů.
Příští akce, za obvyklých podmínek, je na programu v sobotu 2. července.
Za Houbaře Velké Hamry
Aleš Vít, Vladimír Pavlíček a Petr Hampl
ČMS na Evropském dni chráněných území
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 20.5.2022
Malá Amerika
foto: Filip Zíka
přípravu bereme vážně
foto: Pavel Tesner
...velice vážně
foto: Markéta Vlčková
kluci v akci
foto: Markéta Vlčková
holky v akci
foto: Pavel Tesner
příprava expozice
foto: Markéta Vlčková
už máme i co ukázat
foto: Markéta Vlčková
z expozice
foto: Lubomír Opat
teď už jen počkat, jestli někdo přijde
foto: Lubomír Opat
přišel
foto: Markéta Vlčková
dveře se tu netrhnou
foto: Markéta Vlčková
razítkujeme jako diví
foto: Markéta Vlčková
Po dvouleté vynucené pauze se v CHKO Český kras opět uskutečnil Evropský den chráněných území kde ČMS s láskou opečovávala kontrolní bod číslo 4 ("Mykologie") lokalizovaný u lomu Malá Amerika. Účastníky pochodu jsme seznámili s aktuálně rostoucími druhy hub, kterých se nám podařilo i vzdor suchému a (pro mykorhizní houby) chladnému počasí nasbírat celkem 55 (resp. 54 hub plus 1 hlenka, viz seznam)
Díky chladnějšímu jaru jsme mohli vystavit smržovité jarní druhy spolu s časnými letními mykorhizními druhy, nechyběly ani houby hřibovité, i když jich bylo pomálu. Aktuálně hojně rostoucí chutné jarní druhy zastupovala trojice čirůvka májovka, choroš šupinatý a sírovec žlutooranžový. Z jedovatých druhů byly k vidění třepenitka svazčitá, ucháč obecný nebo vláknice rybovonná, vzácnější druhy byly zastoupeny krasočíškou žlutavou, jehnědkou jedlovou a chřapáčem běločerným.
Oproti letům minulým jsme přitvrdili a účastníci nedostali razítko pouze za průchod, nýbrž museli určit celé dvě houby, s kterýmžto úkolem se většina statečně popasovala (pravda, obvykle to vyžadovalo více než jeden pokus, a uložení dat do externí paměti, ale všichni to nakonec dali). Celá akce byla velmi příjemná, a kromě oficiálních účastníků pochodu jsme uvítali i řadu těch mimochodných.
Organizátorům děkujeme za pozvání, věříme, že se akce líbila a těšíme se na další ročník, který doufejme proběhne skutečně již za rok. Všem kteří nám pomohli se sběrem a přípravou pak děkujeme za spolupráci (zvláštní dík patří mykologovi Jiřímu Součkovi do Českých Budějovic, který nám pro nás nasbíral více než 20 druhů, ale akce se buhužel zůčastnit nemohl).
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Ohlédnutí za odemykám lesa MK Broumov
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 5.5.2022
a jde se
foto: Markéta Vlčková
bude sněžit?
foto: Markéta Vlčková
asi jo
foto: Markéta Vlčková
a fest
foto: Markéta Vlčková
čím dál tím líp
foto: Miroslav Abely
tak jsme se skutáleli přímo do placené zóny
foto: Markéta Vlčková
jelenka drsná (Elaphomyces muricatus)
foto: Lubomír Opat
pařezník jemný (Panellus mitis)
foto: Daniel Kvasnička
malohubka plšivková (Baeomyces rufus)
foto: Lubomír Opat
ušíčko černé (Pseudoplectania nigrella)
foto: Radim Dvořák
to nejsou houby, vy lamy
foto: Daniel Kvasnička
docela pěkná skupinka
foto: Pavel Mornštajn
Letošní první díl odemykání lesa na Broumovsku byl jedním slovem dobrodružný. Doktor Wipler nás tentokrát nešetřil a trasu naplánoval velkoryse (jít to mykologickým tempem, jsme tam ještě teď), nutno ovšem říci, že to stálo za každý ušlý metr. I když z hlediska počasí to nebylo zcela optimální – no ale co, zážitek nemusí být dobrý, hlavně když je silný a doma si člověk sněhovou vánici tolik neužije. NPR Adršpašsko-teplické skály však za návštěvu stojí, a i na cestách se nějaké houby najdou (mimo cesty se na většině území nesmí).
V tomto období podle očekávání převažovaly dřevní houby, například pěkné plodnice pařezníku jemného či různé druhy pevníků, k jídlu toho ovšem kromě penízovek smrkových moc nebylo. K zajímavějším nálezům patřily druhy jako je ušíčko černé, jelenka drsná nebo ohnivec rakouský, z lišejníků pak malohubka plšivková. Oko potěšily i hojně kvetoucí bledule.
Těšíme se na díl číslo dvě.
Za ČMS, Markéta Vlčková
PS: Eda si našel kamarádku.
Strana 8 / 47, články 71 - 80 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >