Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 5 / 47, články 41 - 50 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 26.9.2023 Z vycházky do brdských lesů s ČMS a CHKO Brdy 2023
- 18.9.2023 Z Křinické holuběnky 2023
- 29.8.2023 Ze čtvrté poznávací vycházky houbařů sezóny 2023 ve Velkých Hamrech…
- 3.8.2023 Zpráva z letních křtin
- 29.7.2023 Z dnešní třetí, veřejné houbařské vycházky 2023 ve Velkých Hamrech
- 12.7.2023 Jaké bylo "Setí hub se Sv. Prokopem"?
- 8.7.2023 Ohlédnutí za vycházkou s Hořovickými houbaři
- 7.7.2023 Z "Houbařského dne" ve Slavonicích
- 26.6.2023 Z druhé veřejné poznávací houbařské vycházky ve Velkých Hamrech (24.6.2023)
- 18.6.2023 Z červnové vycházky ČMS
Z vycházky do brdských lesů s ČMS a CHKO Brdy 2023
Myko akce / Zprávy z akcí
Radim Dvořák, 26.9.2023
Sraz účastníků vycházky, čekáme na opozdilce
foto Marie Brůčková
Diskuze nad nalezenými druhy
foto Marie Brůčková
hřib kříšť (Caloboletus calopus)
foto Zdeněk Hájek
pavučinec pelargoniový (Cortinarius flexipes)
foto Zdeněk Hájek
smolokorka pryskyřičnatá (Ischnoderma benzoinum)
foto Zdeněk Hájek
holubinka vrhavka (Russula emetica)
foto Zdeněk Hájek
V sobotu 23.9.2023 proběhla vycházka do CHKO Brdy v okolí Zaječova, zorganizovaná ve spolupráci správy CHKO Brdy a ČMS. Trasu naplánoval mykolog a znalec brdských lesů Oldřich Jindřich, který vycházku také vedl, spolu s Radimem Dvořákem z ústředí ČMS. Za CHKO Brdy byla přítomna paní Marie Brůčková. Na srazu u památníku PTP v Dolní Kvani, hned na okraji lesa, se nás sešlo kolem třiceti. Potěšilo nás, že zájem o houby je společný všem věkovým skupinám.
Houby sice rostly, ale málo a daleko od sebe. Množství plodnic ani druhová pestrost nebyly velké. Ale hodně očí víc vidí, takže jsme přece jen mohli demonstrovat zhruba 50 nalezených druhů.
Mezi nejčastější nálezy patřily např. za hřiby se maskující čechratice černohuňatá (Tapinella atrotomentosa), klouzek modřínový (Suillus grevillei), hřib žlučník (Tylopilus felleus), šednoucí holubinka tečkovaná (Russula vinosa) a holubinka odbarvená (Russula decolorans), silně palčivá holubinka vrhavka (Russula emetica), po maggi či kari vonící ryzec hnědý (Lactarius helvus), ryzec smrkový (Lactarius deterrimus) s oranžovým mlékem, václavka smrková (Armillaria solidipes), muchomůrka šedivka (Amanita excelsa), muchomůrka červená (Amanita muscaria) a její pro vyšší polohy typická sestra muchomůrka královská (Amanita regalis), šedofialově ponurá muchomůrka porfyrová (Amanita porphyria) a pavučinec bělofialový (Cortinarius alboviolaceus). Vzhledem k hojnému růstu muchomůrky růžovky (Amanita rubescens) jsme si mnohokrát zopakovali její základní rozpoznávací znaky.
Z vizuálně či jinak zajímavých nalezených druhů lze vzpomenout např. hvězdovku brvitou (Geastrum fimbriatum), ve vlhkém rašeliníku rostoucí pavučinec pelargoniový (Cortinarius flexipes), hořký a barevný hřib kříšť (Caloboletus calopus), zajímavě zbarvenou lakovku ametystovou (Laccaria amethystina), česnekem vonící špičku česnekovou (Mycetinis scorodonius) či na smrku rostoucí smolokorku pryskyřičnatou (Ischnoderma benzoinum).
Vzhledem ke slabému růstu hub jsme vycházku ukončili u vodojemu poblíž Mourového potoka. Koho ještě neopustilo nadšení, ten pokračoval v průzkumu okolních lesů i cestou zpět do Dolní Kvaně.
V příštím roce se chystáme vycházku do Brd uspořádat opět, pravděpodobně do okolí Obecnice.
Radim Dvořák, ČMS
Z Křinické holuběnky 2023
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 18.9.2023
Rok se sešel s rokem a v neděli 20. 8. 2023 se uskutečnil další, již třetí ročník akce „Křinická holuběnka“, jenž je organizována MO Broumov pod vedením RNDr. Jana Wiplera, Ph.D. Narozdíl od minulého roku houby rostly celkem hojně, ale velmi teplé počasí zřejmě vedlo k tomu, že se příliš účastníků nesešlo, bylo nás cca 15. Nicméně zatažená obloha v první polovině vycházky vytvářela spolu s lesním stínem příjemné prostředí.
Během cesty, která vedla od železniční zastávky Březová u Broumova do restaurace Amerika u Křinic, se povedlo nalézt několik desítek druhů hub a konzumně zaměření účastníci akce si nasbírali plné košíky. K zajímavým nálezům patřil trsnateček kosťovitý (Osteina obducta), kuřátka Invalova (Phaeoclavulina eumorpha), holubinka Quelétova (Russula quletii), vějířovec obrovský (Meripilus giganteus) či klouzek bílý (Suillus placidus).
Někteří účastníci se zúčastnili i poznávací soutěže, která se konala ve třech kategoriích. Většina z nich dosáhla dobrých až velmi dobrých výsledků, což svědčí o kvalitní práci vedoucího spolku. Soutěžilo se stejně jako v minulých ročnících ve třech kategoriích (děti, konzumní houbaři a mykoporadci) k umístění bylo zapotřebí získat alespoń minimální počet bodů (který se různil dle kategorie). Vrcholem akce bylo předávání hlavních cen soutěže, kdy vítězka (v zastoupení) obdržela dort v mykologickém stylu. Lze konstatovat, že akce proběhla dobře a ke spokojenosti všech účastníků.
Těšíme se na další akce MO Broumov.
Za ČMS,
Filip Zíka
Ze čtvrté poznávací vycházky houbařů sezóny 2023 ve Velkých Hamrech…
Myko akce / Zprávy z akcí
ČMS odbočka Velké Hamry, 29.8.2023
Více o zdařilé akci se dozvíte ZDE:
Za hamrovské houbaře...
Petr Hampl
Zpráva z letních křtin
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 3.8.2023
Vážení příznivci hub a dobré gastronomie,
dříve avizovaná kniha „Láska je na houby“ již spatřila světlo světa a byla oficiálně pokřtěna hned dvakrát dle hesla: „jistota je jistota“. Veřejnosti byla kniha představena 27.7.2023, médiím 1.8.2023. Křest pro veřejnost provázela pohodová atmosféra se spoustou smíchu, dobrým cateringem a ani déšť účastníkům nepokazil zážitek. Ten druhý křest ze 2.8. komentovat nebudu, protože to už za mě zvládli jiní (a prosím, nevěřte všemu, co se píše na těch internetech).
V knížce najdete kromě (neodborných) informací o jedlých a jedovatých houbách i zajímavé recepty na přípravu hub a jejich dlouhodobé uchování a v neposlední řadě i několik houbařských historek ze života autora. Knížka je vhodná rozhodně pro začátečníky, neboť je psaná velmi čtivým způsobem, ovšem je potřeba vzít na vědomí, že neobsahuje vyčerpávající informace o houbách, a ani není možné s jejím využitím houby určovat. Knížka je rovněž vhodná pro všechny, kteří houby rádi konzumují, neboť v ní najdou opravdu přehršel zajímavých a inovativních nápadů.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z dnešní třetí, veřejné houbařské vycházky 2023 ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
ČMS odbočka Velké Hamry, 29.7.2023
Více zajímavostí o uvedené akci najdete ZDE: https://www.myko.cz/files/aktuality/002289/2023_07_29_3._HVH_vych._txt.pdf
Jaké bylo "Setí hub se Sv. Prokopem"?
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 12.7.2023
Letos se opět uskutečnila tradiční akce MK Choceň pod vedením Libora Tmeje, kterou spolek pořádá již po desítky let. Již v ranních hodinách se v místní restauraci Hrom do police sešli zájemci o houby ať už místní, či z různých koutů republiky. Po krátké seznamovací konverzaci se vydali směrem k pomníku svatého Prokopa, který však již bohužel neexistuje (byl ukraden). Tam byl vykonán tradiční přípitek, kde byl připomenut nedávno zesnulý mykolog Zdeněk Pouzar i významný východočeský mykolog Josef Zedník, kterému ČMS udělila ocenění Stříbrný Cantharellus, jenž se ze zdravotních důvodů nemohl akce zúčastnit.
Poté akce pokračovala procházkou lesem, hub však vzhledem k suchému počasí bylo velmi málo. Potěšila jedna krásná plodnice teplomilného hřibu přívěskatého, našlo se i několik holubinek. Pomalu jsme došli k ohništi, kde proběhlo opékání špekáčků a krátká prezentace nalezených i donesených hub, pozornost vzbudila např. holubinka krátkonohá. Následně jsme se vrátili zpátky do choceňské restaurace, kde jsme akci zhodnotili a v kolektivu vzpomněli na její minulost i na další mykologické záležitosti aktuální či již dávno proběhlé. Přestože růst hub byl velmi slabý, účastníci projevili s akcí spokojenost. Podobných akcí se ještě během tohoto roku bude konat určitě více, sledujte webové stránky ČMS.
Za ČMS,
Filip Zíka
Ohlédnutí za vycházkou s Hořovickými houbaři
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 8.7.2023
V sobotu 24. 6. 2023 se uskutečnil houbový výlet MK Hořovice na nepříliš známé, ale přesto zajímavé poutní místo – vrch Vršíček u Rokycan. Vycházky se zúčastnilo cca 20 osob převážně z hořovického kroužku, přijelo i několik členů plzeňského spolku včetně předsedy Zdenka Hájka, a také několik osob z Prahy. Bylo znát, že sezóna teprve začíná, ale nějaké houby se postupem času objevovaly. Byla k vidění muchomůrka růžovka i šedivka, z hřibovitých se již na úpatí vrchu objevily hřib utatovýtrusý a Engelův.
U kostela jsme si udělali krátkou pauzu a spáchali hromadné foto. Poté jsme již pokračovali zpátky do Rokycan přes PP Rokycanská stráň, a právě zde pod statnými duby překvapil nejzajímavější nález vycházky – poměrně vzácný hřib plavý. I přítomní pamětníci potvrdili, že jeho nález v této oblasti nepamatují. V Rokycanech se všichni již rozjeli na západ či na východ do svých domovů a ještě během cesty si vyměňovali mykologické dojmy.
Za ČMS,
Filip Zíka
Z "Houbařského dne" ve Slavonicích
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 7.7.2023
Spolek Volba pro Slavonicko uspořádal 24.6. 2023 houbařský den ve Slavonicích. Odborný dozor nad akcí zajistili tři erudovaní znalci hub - Martina Šlápotová ze Slavonic, Iryna Klestová z Telče, která vše natáčela i pro svůj houbařský YouTube kanál a Jaroslav Kadlec, amatérský fotografa hub ze Světelska, který pro expozici poskytl své fotografie hub a v odpoledním programu představil přednášku na téma „Zdravotně prospěšné jedlé houby“.
Součástí programu byla dopolední výstava přibližně padesáti nasbíraných druhů hub, doplněná fotografiemi. Výstava na náměstí měla dobrý ohlas a během tří hodin ji navštívilo asi 450 lidí. Několik lidí využilo i poradnu a přinesené druhy si nechali určit a poučit o jejich klíčových určovacích znacích. Na závěr akce jsme vyšli i do místního lesa. Při vycházce se potvrdila vlna růstu muchomůrek růžovky a šedivky a dále holubinek. Našli jsme i pár druhů hřibovitých, nějaké ty pavučince a překvapi nás nález sluky svraskalé, která obvykle vyrůstá až později v létě.
Myslím si, že účastníci byli spokojeni (organizátoři rozhodně ano) a těším se na další přednášku a houbařskou akci například v Dědové u Hlinska.
Jaroslav Kadlec
Z druhé veřejné poznávací houbařské vycházky ve Velkých Hamrech (24.6.2023)
Myko akce / Zprávy z akcí
ČMS odbočka Velké Hamry, 26.6.2023
přehled aktuálně rostoucích druhů hub v okolních lesích
v Jizerkách nyní hojně rostou jedlé a v kuchyni oblíbené muchomůrky růžovky
dršťková z masáků, toť mana nebeská
Více informací z naší sobotní pohodové akce si přečtěte zde, viz:
Za HVH, Petr Hampl
Z červnové vycházky ČMS
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 18.6.2023
Letohrádek Hvězda
foto: Oldřich Jindřich
první houbou byla pečárka rumištní
foto: Markéta Vlčková
asi poslední letošní májovka
foto: Markéta Vlčková
bude večeře
foto: Alice Kratinová
zasloužený odpočinek
foto: Lubomír Opat
nebylo nás mnoho, ale nikdo neodpadl!
foto: Markéta Vlčková
hlív rostlo požehnaně
foto: Oldřich Jindřich
stejně jako boltcovitek
foto: Eva Brejchová
mladá plodnice hadovky na řezu
foto: Markéta Vlčková
dospělá plodnice hadovky
foto: Eva Brejchová
muchomůrka šedivka (Amanita excelsa)
foto: Drahomíra Hlinovská
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
houby mají v letošní letní sezóně start velmi opatrný a zatím spíše nerostou, než rostou. Tuto skutečnost jsme zaznamenali i v průběhu vycházky do obory Hvězda, která se konala dne 18.6.2023. Nepříliš velká ochota hub k růstu se trochu negativně projevila i na účasti, která nebyla tak hojná, jako na vycházkách minulých. Vzdor spíše pesimistickému očekávání jsme však nakonec hub nenašli až tak málo a zastihli jsme i několik druhů mykorhizních (seznam nálezů je zde).
Příjemně nás překvapil hojný výskyt mladých plodnic hlívy plicní (Pleurotus pulmonarius), která ve Hvězdě vyrůstala převážně na ležících odumřelých bukových kmenech. Hojněji se vyskytovala i boltcovitka bezová (Auricularia auricula-judae) a mladá „vajíčka“ hadovky smrduté (Phallus impudicus). Ostatní mykorhizní i saprotrofní druhy se vyskytovaly spíše v počtu jednotek plodnic, hojnější byly pochopitelně (starší plodnice) hub „chorošovitých“, nrazili jsme ale i na skupinku velmi malých kolodějů (Suillellus luridus) a na několik chutných holubinek doupňákových (Russula grisea).
Úplné fiasko to tedy nakonec nebylo, i když větší část vycházky jsme trávili marným pátráním po jakékoliv houbě. Zda bude nebo nebude další vycházka v průběhu léta bude do značné míry záviset na počasí a potažmo růstu/nerůstu hub. Naplánována je vycházka 28.9.2023 do Klánovic, na které jako v několika posledních letech budeme sbírat houby pro pražskou výstavu.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Strana 5 / 47, články 41 - 50 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >