Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 44 / 48, články 431 - 440 / 471
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 >
- 27.6.2011 Petr Hampl - Houbařská vycházka s MK ČMS Velké Hamry
- 21.6.2011 19. setkání českých a slovenských mykologů je za námi
- 20.6.2011 Zastavení v Ratíškovicích
- 30.5.2011 Otevírání lesa s MK ÚPICE
- 25.5.2011 EVROPSKÝ DEN PARKŮ 2011
- 27.4.2011 Užitečný počin...
- 19.4.2011 Přednáška Jarní houby
- 12.4.2011 Kuřátkovité houby 2010
- 11.4.2011 Houbařské promítání
- 28.3.2011 MK Ratíškovice - odemykání lesa 2011
Petr Hampl - Houbařská vycházka s MK ČMS Velké Hamry
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 27.6.2011
Účastníci houbařské vycházky
Prezentace nálezů
Opékání všelikých dobrot
Sobota, 25. června 2011
Poznávací houbařské vycházky do okolních jizerskohorských lesů organizují hamrovští houbaři již mnohý rok.
Obvykle vždy jednou za měsíc, a to v červnu, červenci a srpnu, projdou ve skupinkách lokality lesů v okolí Velkých Hamrů a svoje nálezy rozloží k prezentaci na stole před mysliveckou chatou „Na Karlově“ v Bohdalovicích, kde v rámci společné diskuze určí a popíší jednotlivé nálezy.
Smyslem celé akce je nasbírat houby v co největší druhové pestrosti a poznat nejen nové houby, ale i sdělit si o nich navzájem další zajímavosti. Jako např. možnost jejich záměny s podobnými druhy, vhodné kuchyňské použití těch jedlých a další méně známé skutečnosti o houbách vůbec.
Letošní první vycházky se zúčastnilo třináct zájemců. Popisu vcelku hojného počtu všech nalezených 73 druhů hub se za asistence Jiřího Vondrouše tradičně ujal Aleš Vít .
Malá „opejkačka rozmanitých cholesterolových radostí“ na závěr akce přispěla všem zúčastněným k příjemným chvilkám, které se, jak jinak, nezapočítávají do celkové délky jejich života….
Pozor!!! Už rostou i prudce jedovaté houby !!!
Několik nalezených plodnic vláknice začervenalé hovoří zcela jasně. Sbírejte jen houby, které dobře znáte!!!!
Text a foto: Petr Hampl
19. setkání českých a slovenských mykologů je za námi
Myko akce / Zprávy z akcí
Martin Kříž, 21.6.2011
Crepidotus crocophyllus - trepkovitka šafránová, NPR Křivé jezero, 18.6.2011
Omphalina discorosea - kalichovka lužní, PP Květné jezero, 18.6.2011
Exkurze v oboře Obelisk - část účastníků
Příjezd na lokalitu NPR Křivé jezero - část účastníků
O uplynulém víkendu proběhlo již 19. setkání českých a slovenských mykologů. Stalo se tradicí, že místo konání je střídavě v ČR a na Slovensku, tentokrát byla dějištěm jižní Morava. Větší část účastníků byla ubytována v Lednici, menší část v Dolních Věstonicích. Sobotní exkurze směřovaly do NPR Křivé jezero a do obory Obelisk, kde členy exkurze se zdejší přírodou seznamoval Jaroslav Čáp. I přes dlouhodobou nepřízeň počasí (sucho) jsme se dočkali řady zajímavých hub - především v místních lužních porostech, kde bylo přece jen místy vlhčeji. Nechyběly např. vzácné druhy a současně lákadla pro fotografy - trepkovitka šafránová a kalichovka lužní. Významnějších nálezů však bylo uskutečněno více, třeba pstřeňovec dubový, hlíva chlupatá, trepkovitka křehká nebo hřib Quéletův.
Vedení ČMS využilo sobotní večer ke slavnostnímu předání ocenění Zlatý Cantharellus Heleně Deckerové a Oldřichu Jindřichovi, ocenění Stříbrný Cantharellus obdržel rovněž přítomný Jiří Lederer. Společenský aspekt byl následně až do noci doprovázen zásobami z místních vinných sklípků, účastníci tedy mohli v neděli odjíždět spokojeni po všech stránkách.
Závěrem je nutno poděkovat hlavním organizátorům - Vladimíru Antonínovi a Michalu Tomšovskému.
Fotografie: M. Kříž
Zastavení v Ratíškovicích
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický kroužek Ratíškovice, 20.6.2011
Úcastníci na lokalitě Roztrhánky
Hřib(suchohřib) meruňkový - jeho žlutavá forma
Laďa Špeta v akci
Jako aperitiv před setkáním českých, moravských a slovenských mykologů o uplynulém víkendu v Lednici n. M. si skupina mykologických přátel dopřála návštěvu Ratíškovic. Mj. s nadějí, že by mohla ještě růst zdejší bílá muchomůrka jarní.
Toto přání bylo vyplněno i díky zkušenostem místních domácích kolegů. A tak mohli A.Vít, J.Landa, A.Bielich i O.Jindřich tuto zvláštnost zadokumentovat.
Hostitelům se povedl dokonalý "majstrštryk", když se mimo běžnější hřib meruňkový podařilo najít i vzácnost v podobě Xerocomus (Xerocomellus) armeniacus var. luteolus, čili místní žlutavou formu hřibu meruňkového.
To vše nafotil a zdokumentoval dvorní fotograf MK Ratíškovice Ladislav Špeta.
Za MK Ratíškovice
Vašek Koplík
Otevírání lesa s MK ÚPICE
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický klub Úpice, 30.5.2011
Pisolithus arrhizus - měcháč písečný
foto: S.Jirásek
Po sobotním ranním srazu (28.5.) v Malých Svatoňovicích a přesunu do Petrovic jsme ještě před samotným otevřením lesa fotili aktuálně rostoucí druhy hub, mj. slzečníky žloutkové.
Vycházky se zůčastnilo 10 členů z MK Úpice, Pavel Svoboda z ústředí ČMS, Jirka Kovač z Trutnova, Tonda Strick z Náchoda a samozřejmě náš Krakonoš, přítel Voženílek z Chocně.
Pak už náš čestný předseda J. Václavík přednesl báseň a po něm předseda MK B. Pospíšil otevřel les. Zavzpomínali jsme na přítele a vedoucího sousedního MK v Trutnově, Standu Křovinu, který nás před nedávnem opustil.
Při opékání buřtů pak nechyběl ani slavnostní přípitek na zdar letošní houbařské sezóny.
Následoval přesun na zajímavou lokalitu, haldu z dolu Z. Nejedlého, kde mj. J. Babováková objevila větší množství plodnic měcháče písečného.
Povídání s pohoštěním ve svatoňovické restauraci Salamandr bylo důstojným zakončením této vydařené akce.
Za MK Úpice
Standa Jirásek
EVROPSKÝ DEN PARKŮ 2011
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 25.5.2011
Stanoviště České mykologické společnosti na Malé Americe
Okrotice bílá
Ukázka aktuálně rostoucích druhů hub...
Orientace na trase EDP
Hlístník hnízdák
Vstavač nachový
Návštěvnost byla tradičně vysoká
Středem zájmu byl poutavý výklad o houbách
Zastavení u tabulí s jedovatými houbami
Kdo využil uplynulou sobotu k návštěvě této ojedinělé a zajímavé akce, ten dozajista nelituje. Pořadatelům přálo štěstí v podobě pěkného počasí i velkého návštěvnického zájmu.
Mezi mnoha zajímavými zastávkami bylo stanoviště České mykologické společnosti již tradičně na Malé Americe, u lomu Školka.
K vidění tu byly především aktuálně rostoucí houby a nechyběli ani někteří zástupci typické jarní květeny Českého krasu.
Kromě zmíněných, právě vyrostlých čerstvých hub, tu byly k vidění i tabule se zástupci dalších, v „Krasu“ rostoucích hub, a také základní přehled jedovatých druhů. To vše s náležitým aspektem výkladu k nezbytnosti ochrany hub a přírody.
Pro všechny kolemjdoucí účastníky EDP to byl důvod k vítanému rozšíření vědomostí o výskytu hub v tomto regionu.
Potěšujícím zjištěním bylo, že kromě dospělých se uvedené akce v hojné míře účastnila také dorůstající generace milovníků přírody.
Užitečný počin...
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický kroužek Hořovice, 27.4.2011
Houbaři z MK Hořovice využili za přispění svých příznivců dopoledne o neděli Velikonoční k vysázení 500 stromečků do žebráckých lesů.
Počasí se vydařilo, a přestože příliš nepřálo růstu hub, nálada byla skvělá.
Oldřich Jindřich
MK Hořovice
Přednáška Jarní houby
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 19.4.2011
Předvelikonočním tématem prezentace Jana Borovičky byly v rámci pondělního pražského přednáškového cyklu ČMS jarní houby.
V rámci demonstrace byly zastoupeny t.č. aktuálně rostoucí druhy v okolí Prahy.
Z kuchyňsky ceněných hub přibyl ke kačence české, smrži vysokému, destici chřapáčové a ucháči obrovskému i hojnější výskyt tmavobělky žlutavé.
Poprvé v letošní sezóně se tu včera objevila čirůvka májovka.
Hlavní přednáška byla ve znamení ukázky mnoha zajímavých hub i možného splnění houbařského očekávání v letošní začínající jarní houbařské sezóně.
Prezentace všechny přítomné potěšila šťavnatým doprovodným komentářem a průběžně vedenou diskuzí.
Kuřátkovité houby 2010
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 12.4.2011
Ukázka jednoho z prezentovaných druhů...
Přednášející O. Jindřich z MK Hořovice
Kuřátkovité - tvarově i barevně zajímavé houby
Uvedenou prezentaci včera se zájmem shlédli návštěvníci pravidelných pondělních večerů jarního přednáškového cyklu ČMS na VŠUP v Praze.
Přednášející, Oldřich Jindřich z MK Hořovice, je předním specialistou na tento okruh hub. U něho se soustřeďuje na určení a revizi většina zajímavých nálezů od mnoha, nikoli jen tuzemských nálezců.
Rok 2010 by u nás ve znamení hojného výskytu mnohých zajímavých zástupců kuřátkovitých hub.
Odhadem jich celkem existuje na 300 druhů, z nichž u nás roste kolem padesáti. Jde o makroskopicky obtížně určitelnou skupinu.
Většina druhů kuřátkovitých patří mezi nejedlé a ty, které by bylo možné použít, jsou vesměs navrženy k ochraně. Pro kuchyňské využití, proto, považujeme u nás tuto skupinu vcelku za bezvýznamnou.
Pro všechny přítomné s bližším zájmem o uvedený okruhu hub znamenala prezentace téměř devadesáti tabulí, čítajících na 150 snímků (z nich i některých prvonálezů pro ČR), především vhodnou příležitost k nabytí dalších odborných informací. Ti ostatní se s potěšením kochali tímto, bezesporu zajímavým, světem hub rozličných tvarů a barev.
Houbařské promítání
Myko akce / Zprávy z akcí
ČMS odbočka Velké Hamry, 11.4.2011
Hamrovští houbaři zvou...
MK Ratíškovice - odemykání lesa 2011
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický kroužek Ratíškovice, 28.3.2011
Účastníci akce
Jehnědky olšové...
...a je odemčeno
Ohnivce rakouské...
Nebyly to jen ohnivce, které zahřály...
Dost bylo lenošení.
Ve stejnou dobu kdy začínali svůj Nový rok prvotní křesťané, tedy na svátek Zvěstování Páně 25. března, začali svůj letošní houbařský rok i členové ratíškovského mykologického kroužku.
Mykologický i houbařský rok nemohl začat jinak, než tím, že v očekávání růstu prvních hub se symbolicky otočilo klíčem a odemkl se les. A houby nám vyrostly, jak ty tradiční tak i neobvyklé.
Ucha Jidášova přilepená na černém bezu, ohnivce rakouské i jejich vzácnější oranžová forma. Při cestě Rúdníčkem, na loňských jehnědách pod olšemi vyrostly droboučké (v průměru do 3mm) jehnědky olšové. Pod lískami zase jehnědky lískové.
Právě nad těmito plodnicemi připomněl představitel kroužku, že zimního lenošení už bylo dost a Dúbrava i její lidé jsou již náležitě odpočatí před novou houbařskou sezonou. Vyslovil přání a prosbu, aby úroda byla bohatá a za všechny slíbil, že houbaři těchto darů budou užívat rozumně. Jak při sběru jedlých druhů, tak i těch ostatních, za účelem studia. A to jak co do množství, tak jejich vzrůstu, aby v lese zbyly i plodnice na potřebnou reprodukci.
Pak již došlo na otočení klíčem a tradiční přípitek nápojem dávných Moravanů, medovinou od jednoho z posledních místních včelařů, Stanislava Kadlčíka. Nechyběla ani písnička Dúbravěnko zelená a k tomu další občerstvení.
Víru v to, že houby i letos porostou, nám dává i pranostika, kterou znám od svého stařečka, kováře mistra Františka Hnilici.
"Do svátku Panny Marie Zvěstování, abys trávu ze zemi kléšťama táhál, ale po svátku ti nepomože, ani kdybys ju tam kladivem zatlúkal".
Dá se říct, že hned zjara mají letos ratíškovští houbaři před sebou dva úkoly. Zdokumentovat, zda poroste vzácná destice okrouhlá a pokusit se splnit si další společný sen, který se jmenuje šťavnatka březnovka.
Václav Koplík
president mykologického kroužku
Strana 44 / 48, články 431 - 440 / 471
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 >