Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 41 / 47, články 401 - 410 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 3.11.2011 Pozdrav z Ratíškovic...
- 1.11.2011 Ze včerejší přednášky...
- 31.10.2011 12. setkání mladých mykologů v Dolních Věstonicích
- 31.10.2011 Z poznávání podzimních hub v rezervaci Diana
- 29.10.2011 Z promítání v MK Velké Hamry
- 18.10.2011 Zamykání lesa s MK Slavkovský les
- 17.10.2011 Z výstavy hub 2011 v Brně
- 13.10.2011 Z výstavy hub 2011 v LIBERCI
- 13.10.2011 Z výstavy hub 2011 v PRAZE – KUNRATICÍCH
- 8.10.2011 Z druhé poznávací houbařské vycházky 2011 s MK ČMS Praha
Pozdrav z Ratíškovic...
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický kroužek Ratíškovice, 3.11.2011
Klouzek douglaskový - Suillus lakei
foto: L. Špeta
Květnatec Archerův - Clathrus archeri
foto: L. Špeta
Vážení přátelé, kamarádi,
i přes rozmarný a (co se týče množství) spíš nevýrazný průběh letošní houbařské sezóny, zažívají ratíškovičtí mykologové amatéři i ty pěknější chvíle.
A to v čase, kdy to už sváteční houbaře do lesa moc netáhne.
Na „Dušičky“, 2. listopadu jsme si spravili letošní gusto.
Nalezli jsme krásný klouzek douglaskový - Suillus lakei.
Potěšil nás i květnatec Archerův - Clathrus archeri.
Toho na místě nálezu "vykvetlo" pět kusů a vajíček tam bylo ke dvaceti.
Tak se s vámi všemi dělíme o radost z úlovků na fotkách Ladě Špety.
Za MK Ratíškovice
Vašek Koplík
Ze včerejší přednášky...
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 1.11.2011
Úvodní osvěta k doneseným houbám...
Šupinovky v kuchyni...
Tradiční pondělní pražská přednáška ČMS pro veřejnost byla tentokrát ve znamení přednášenjícího Pavla Hrušky a dalšího pokračování tématu o houbových škůdcích lesa.
Počasí posledních dní přeje růstu širokého druhového zastoupení podzimních hub.
S ohledem na předpověď počasí vydrží příznivé podmínky i nadále a výzvamněji se ochladí až ke konci druhé dekády listopadu.
Při demonstraci aktuálně rostoucích hub se jich, podobně jako již při minulých přednáškách, sešlo kolem 100 druhů.
Osvětu poznávání hub vystřídala osvěta pro houbaře kulináře, tentokrát v podobě receptu na "Ledvinky ze šupinovek".
Za velmi slušné účasti zájemců pak proběhlo hlavní téma přednášky.
12. setkání mladých mykologů v Dolních Věstonicích
Myko akce / Zprávy z akcí
Radim Dvořák, 31.10.2011
sraz na exkurzi na Děvín na ranním autobusu
foto: Martin Kříž
jižní svah Děvína se skalní stepí s roztroušenými stromy
foto: Radim Dvořák
luční step a cerová doubrava pod vrcholem Děvína
foto: Radim Dvořák
hvězdovka Berkeleyova - Geastrum berkeleyi
foto: Radim Dvořák
focení battarovky pochvaté v dutině jasanu
foto: Martin Kříž
Křivé jezero
foto: Martin Kříž
NPR Křivé jezero - měkký luh a sečená louka
foto: Radim Dvořák
pórnatka nahnědlá - Pouzaroporia subrufa
foto: Radim Dvořák
Ve dnech 20. - 23. října 2011 proběhlo v Dolních Věstonicích na jižní Moravě již 12. každoroční podzimní setkání pracovní skupiny Mladí mykologové České vědecké společnosti pro mykologii. Setkání se účastnili členové ČVSM, amatérští i profesionální mykologové a studenti mykologických oborů, přičemž věk účastníků je tradičně omezen na maximálně 39 let.
Organizátoři akce Jan Běťák, Dan Dvořák a Michal Tomšovský připravili ve spolupráci s místními orgány ochrany přírody dvě exkurze do Národních přírodních rezervací v okolí - na Děvín a Křivé jezero. Sběry byly dokumentovány, zajímavější dokladovány a podrobnější zpráva o akci a nálezech se připravuje do Mykologických listů.
Po oba dny exkurzí nám počasí přálo, svítilo krásně sluníčko, nicméně vzhledem k předchozímu déletrvajícímu suchu byl výskyt kloboukatých hub minimální, takže se účastníci museli spokojit se studiem trvalejších a trvanlivějších hub dřevních, zvaných familiárně též "klackomycety".
V pátek 21.10. se jelo autobusem na Klentnici a odtud pěšky dále na Děvín. Okolí Děvína je vinařům známé jako Pálava, cílem exkurze ovšem nebyly pochopitelně vinice a vinné sklípky, ale Národní přírodní rezervace Děvín - Kotel - Soutěska. Rezervace je součástí CHKO Pálava a je zajímavá teplomilnými společenstvy na vápencovém podkladu. Na JV a zejména SZ svazích je dubohabrový a suťový les, na jižních svazích pak skalnatá step se solitérními duby pýřitými (šípáky), ve vrcholových partiích je luční step a cerová doubrava.
Na vápencích je k bohatému růstu hub potřeba dostatek vláhy, takže ve stepních lokalitách a v cerové doubravě bylo možné pouze obdivovat krajinu. Mykologicky zajímavější byla suťová lipina a navazující dubohabřina na SZ svahu, kam se někteří vrhli od vysílače na vrcholu téměř po hlavě, nedbajíce prudkých svahů.
Ze zajímavějších nálezů lze jmenovat hvězdovku Berkeleyovu (Geastrum berkeleyi) a battarovku pochvatou (Battarrea phalloides), která se v dnešním pojetí považuje za totožnou s druhem Battarrea stevenii. Na několika místech byla nalezena i fotograficky vděčná zelenitka měděnková (Chlorociboria aeruginascens), zeleně zbarvující kolonizované dřevo, a nenápadná tlustěnka kafrová (Scytinostroma portentosum) s rozlitými plodnicemi, silně páchnoucími naftalínem.
V sobotu 22.10. si někteří neklidnější účastníci přivstali na ranní autobus před osmou, zbytek dorazil po vlastní ose do Národní přírodní rezervace Křivé jezero. Rezervace představuje zbytek původně rozsáhlého lužního lesa s odděleným bývalým meandrem Dyje. Schůdnější částí je tvrdý luh s dubem, jasanem a jilmem, bažinaté oblasti a okraje tůní (měkký luh) pak osídlují vrby a topoly. Rezervace je protkána vodními kanály, což se určitě líbí bobrům, stopy jejichž činnosti jsme na několika místech mohli pozorovat.
Z rezervace je známá chráněná kalichovka lužní (Omphalina discorosea), která má spíše jarní výskyt a nalezena nebyla. Ze zajímavých nálezů je možné zmínit např. pórnatku nahnědlou (Pouzaroporia subrufa), hlívu kožešinovou (Hohenbuehelia mastrucata), třepenitku vlhkožijnou (Hypholoma subericaeum) a palušku červenonohou (Typhula erythropus).
Večer se debatovalo o nálezech a probíhalo jejich určování, k dispozici byl mikroskop a binokulární lupa. Kloboukaté houby demonstroval Dan Dvořák, "choroše" Michal Tomšovský. K debatě a zábavě přispěl i burčák a místní víno, jakož i rohozecké pivo a karibský rum.
Rád bych tímto organizátorům poděkoval za vydařenou akci a těším se na příští ročník, který bohužel bude i mým posledním.
Za připomínky k článku děkuji Martinu Křížovi a Danu Dvořákovi.
Z poznávání podzimních hub v rezervaci Diana
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický klub Slavkovský les, 31.10.2011
Ve spolupráci s CHKO Slavkovský les pořádal 29. 10. 2011 Mykologický klub Slavkovský les akci pro veřejnost za poznáním podzimních hub v rezervaci Diana.
Účastníci byli poučeni, že nesmí v rezervaci sbírat houby ani rostliny a požádáni o celkově šetrné chování k okolní přírodě.
Zájem o akci byl veliký, dostavilo se 45 účastníků.
Mimo členů Mykologického klubu Slavkovský les, byla velkým přínosem účast místopředsedy ČMS Jiřího Burela a dalších předních mykologických odborníků z celé republiky, kteří se věnovali návštěvníkům a vysvětlovali jejich dotazy k nalezeným houbám.
Mezi zajímavé nálezy patřily štítovka stinná, kržatka šikmá (Flammulaster limulatus) indikátor původních evropských bučin, houževnatec přivázlý, čihovitka větší, strmělka číškovitá, slizečka porcelánová, čirůvka bílá a holubičí, pavučinec vítězný. Vše doplnily i četné další druhy hub, které tu byly během akce zaznamenány.
Počasí všem přálo, sluníčko umocňovalo po celou dobu nádheru podzimní Diany.
Účastníci děkovali organizátorům za umožnění návštěvy této výjimečné lokality.
Za MK Slavkovský les
Zapsal Jiří Pošmura
Z promítání v MK Velké Hamry
Myko akce / Zprávy z akcí
ČMS odbočka Velké Hamry, 29.10.2011
Houby v Jizerských horách stále ještě rostou. Po prvních nočních mrazících valem některých hub ubývá. V růstu je střídají otužilejší druhy pozdního podzimu. Z dobrých druhů do kuchyně jsou to nyní ponejvíce čirůvky fialové. Rostou i čirůvky zelánky, po generace oblíbené a ceněné houby, které v poslední době procházejí diskuzí stran jejich závadnosti pro naše zdraví. Na strmělky mlženky ve významějším množství se tu teprve čeká.
Samotné promítání pak bylo ve znamení letošního růstu hub v okolí Velkých Hamrů napříč dosavadní sezónou, doplněné o fotorecept na přípravu nadívaných hub.
Za MK ČMS Velké Hamry
Aleš Vít a Petr Hampl
Zamykání lesa s MK Slavkovský les
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický klub Slavkovský les, 18.10.2011
Osvěta k nalezeným houbám...
Voňavá odměna účastníků akce...
Akci „Zamykání lesa“ jsme uspořádali dne 15. 10. 2011, a to ve spolupráci s CHKO Slavkovský les a Chebským muzeem.
Sešlo se téměř 50 účastníků. Mile nás překvapilo aktivní zapojení mladých lidí z Chodova a jejich zájem, dozvědět se co možná nejvíce o svých nálezech.
Bylo zajímavé i to, že na základě internetové propagace k nám přijel také účastník z Německa. Přivezl si sebou dva atlasy hub v němčině. Většinou jsme se domluvili přes latinské názvy hub, což bylo přínosné v procvičování paměti.
Trasa terénem vedla asi 11 km po vrstevnicové cestě lesem na Zelenou horu až k rozhledně Bismarck a zpět, tuto trasu absolvovaly i rodiny s dětmi, což byl pro někoho vcelku sportovní výkon.
Členové našeho klubu už přímo v terénu odpovídali na četné dotazy účastníků k nalezeným houbám.
Celkem se našlo 145 druhů právě rostoucích hub, mezi nimi některé i poměrně vzácné, například čirůvka oranžová, která byla pro nás všechny jako zdejší prvonález.
Houby pak všem posloužily na vrcholu Zelené hory v rámci výstavky. Ke každé plodnici se mykologové vyjádřili a upozornili, zvláště pak u muchomůrek, na možnost záměny za jedovaté dvojníky.
Nechyběly i hřibovité druhy, například křemenáč, strakoš, kozák, hřib smrkový, hřib hnědý, hřib sametový či klouzek sličný.
Byly tu i pro někoho méně známé druhy hub, jako mísenka oranžová, měcháč písečný, muchomůrka porfýrová, hřib cizopasný, lakovka statná, strmělka anýzka.
Mj. jsme názorně vysvětlili rozdíl mezi chutnou opeňkou měnlivou a jedovatou čepičatou jehličnanovou.
Potěšilo nás, s jakým nadšením se zapojily do hledání hub i děti přítomných rodičů.
Na připraveném ohni u Bismarckovy rozhledny zanedlouho potom zavoněly opečené špekáčky.
Na vrcholu Zelené hory pak zazněla báseň o lese a poté už byl symbolickým klíčem uzamčen les, čímž byl záměr naší akce naplněn.
Počasí všem přálo, celý den svítilo sluníčko, poznávání podzimních hub se vydařilo, byli jsme potěšeni velkým zájmem všech účastníků.
Za MK Slavkovský les
Jiří Pošmura
Z výstavy hub 2011 v Brně
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický klub Brno, 17.10.2011
Letošní brněnská výstava hub (1. - 3. 10.) byla opravdu skvělá.
Především díky sehranému týmu sběračů, aranžérů, pořadatelů a zásobovačů.
Na jižní Moravě bylo takové sucho, že ještě v úterý jsme se báli, že nebude co vystavovat.
Pomohli kamarádi z Vysočiny a v sobotu přicházeli další členové mykoklubu a donášeli houby.
Mohli jsme vytvořit i, pro děti velmi oblíbenou, Krakonošovu zahrádku.
Vystaveno bylo 310 druhů hub, v pondělí došlo 8 tříd ZŠ a jedna třída gymnázia.
Mj. i tím jsme splnili důležitý cíl našeho snažení, kterým je osvěta o jedlých a jedovatých houbách, hlavně mezi mládeží.
Ještě jednou děkuji všem, a protože houbaři jsou národ veselý a družný, doufám, že příště nás bude ještě víc.
Za mykoklub Brno
Draha Sukupová
Z výstavy hub 2011 v LIBERCI
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 13.10.2011
Roubenka Správy CHKO Jizerské hory v Liberci...
Z prostředí liberecké výstavy hub...
Cestou na skok do Jizerských hor jsem se uplynulou neděli zastavil u kolegů z MK Liberec.
V překrásné roubence místního CHKO se právě konala jejich výstava hub.
O důvod víc tu byla příležitost si vychutnat pečlivě připravenou akci, kterou liberečtí houbaři uspořádali opět po mnohaleté pauze.
Výstava byla především ve znamení setkání kolegů, které vzájemně váže dlouholeté přátelství.
Na výstavě se sešlo na 200 druhů touto dobou v okolí Liberce a na mladoboleslavsku rostoucích hub.
Z výstavy hub 2011 v PRAZE – KUNRATICÍCH
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 13.10.2011
Z dopolední přípravy výstavních prostor
foto: Aleš Vít
Ani v Kunraticích nebyla nouze o zajímavé výstavní exponáty...
Uplynulou neděli a pak ještě v průběhu pondělka se na území našeho hlavního města konala druhá letošní podzimní houbařská výstava.
Tentokrát to bylo v městské části Praha – Kunratice.
Výstava byla doplněna o pěkně uspořádanou expozici jiřin.
Tato vhodně zvolená kombinace přilákala mnoho vyznavačů obou těchto zájmů.
V pondělí výstava navíc posloužila i k osvětě pro školy.
Ti, kdo výstavu navštívili, si nemohli nepovšimnout, že Kunratice rostou do krásy.
Z druhé poznávací houbařské vycházky 2011 s MK ČMS Praha
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 8.10.2011
Holubinka zprohýbaná (černonachová) - Russula undulata,
hodná svého názvu
foto: A. Vít
Klouzek kravský - Suillus bovinus
foto: A. Vít
Část účastníků vydařené akce...
foto: A. Vít
Sobota 8. 10. 2011, 10-14 hodin...
Trasu vycházky jsme za účasti 12 návštěvníků zvolili východně od nádraží ČD Klánovice, lesem Vidrholcem ke Štamberku a zpět, smíšenými lesy a drobnými rašeliništi podél železnice.
Po předchozím suchém a teplém týdnu tu byly jisté obavy o úspěch vycházky, počasí však přálo a v noci na sobotu pěkně sprchlo, takže jsme nechodili vyschlým terénem.
Hub bylo k našemu překvapení nalezeno přes 100 druhů a budou zaznamenány do soupisu Hub Prahy..
Z pozoruhodnějších a charakteristických nálezů vyjímáme:
Nejbohatším byl, mimo dalších hřibovitých druhů (klouzek obecný a sličný, suchohřib hnědý a také kozák barvoměnný, především nález klouzku kravského, který zde roste po stovkách plodnic a je doslova k nevysbírání.
Účastníci akce si tedy bohatě přišli na své i co do splnění svých kulinářských představ.
Nalezen byl hřib příživný na pestřeci obecném.
Setkali jsme se tu s prvními nálezy letošních václavek a také čirůvek fialových.
Naproti tomu ještě rostla také jedovatá muchomůrka zelená, dále muchomůrka porfýrová.
Hojnou holubinku zprohýbanou doprovázely holubinky jahodová a chromová, a také ryzce libovonný a zlatomléčný.
Pavučince prezentovaly různé druhy, z nich nejhojnější byl pavučinec natřený.
Dále tu rostly lakovka dvoubarvá, čirůvka holubičí, penízovka vřetenonohá, zrnivka rumělková, pečárka hajní, šupinovka olšová a borová (spumosa) a líha srostlá.
Veškeré nálezy byly demonstrovány v terénu, u jedlých druhů i s četnými kulinářskými návody na jejich vhodnou úpravu.
Příští a poslední letošní podzimní vycházku do lesů pražské Šárky plánujeme na sobotu 5. listopadu.
Jaroslav Landa
Aleš Vít
Strana 41 / 47, články 401 - 410 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >