Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 38 / 47, články 371 - 380 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 6.6.2012 První společná vycházka hamrovských houbařů 2012
- 29.5.2012 Konference: Novinky v taxonomii, ekologii a chorologii velkých hub
- 26.5.2012 Evropský den chráněných území
- 22.5.2012 Z pražské přednášky 21. 5. 2012
- 21.5.2012 Z jarní výstavy hub a fotografií v Čečelicích
- 8.5.2012 Muzeum na Jizerce ožilo…
- 4.5.2012 Výprava za míhavkou vodní...
- 30.4.2012 Odemykání lesa 2012 s MK Náchod…
- 30.4.2012 Houbařské promítání ve Velkých Hamrech
- 17.4.2012 Z pražské přednášky 16. 4. 2012
První společná vycházka hamrovských houbařů 2012
Myko akce / Zprávy z akcí
ČMS odbočka Velké Hamry, 6.6.2012
hřib kovář - Boletus erythropus
kdopak by tomuhle odolal...
z aktuální mykoflóry Jizerských hor
účastníci akce
Přes houbařsky nepříznivé počasí ke konci května podnikli členové ČMS Velké Hamry v sobotu 2. června první letošní poznávací vycházku. Cílem bylo zaznamenat současný růst hub v regionu, vše za účasti milé návštěvy ze sousedního MK v Lomnici nad Popelkou, odkud k nám přijeli Jana a Bobeš Pravcovi. Záměr poznat nové druhy hub a v neposlední řadě si užít příznivého počasí, to vše se v den vycházky skutečně povedlo.
Celkem jedenáct účastníků přineslo na místo srazu, před chatu mysliveckého sdružení Bárov v Bohdalovicích, ke dvaceti druhům hub. Sedmnáct druhů bylo určeno na místě, některé druhy ještě putovaly do ČMS Praha k přesnému dourčení. Z jedlých hub zde byly k vidění např. závojenka podtrnka – Entolona clypeatum, hlíva plicní – Pleurotus pulmonarius, sírovec žlutooranžový – Laetiporus sulphureus, muchomůrka šedivka – Amanita spisa. Z ostatních druhů pak lupeník březový – Lenzites betulina, bránovitec jedlový – Trichaptum abietinum, černorosol smrkový – Exidia pithya. V počtu několika oku lahodících a zdravých plodnic se zaskvěl hřib kovář. Tomu se tu říká "modrák"
Poslední zmíněný druh bývá každoročně zpravidla první hřibovitá houba, která se v lesích Jizerských hor (asi nejen tady) objevuje. V již zmíněném oboru „hřib kovář“ jednoznačně zabodoval Pavel Tomeš z Popelnic, viz foto. K všeobecné pohodě nechyběla ani tradiční „opejkačka“ v doprovodu nejedné orosené sklenice piva. Všichni společně jsme si užili pěkný den.
Text a foto:
Petr Hampl, jednatel
ČMS odbočka Velké Hamry
Konference: Novinky v taxonomii, ekologii a chorologii velkých hub
Myko akce / Zprávy z akcí
Radim Dvořák, 29.5.2012
Při příležitosti významných životních jubileí českých mykologů Františka Kotlaby (85 let) a Zdeňka Pouzara (80 let) uspořádaly společně katedra botaniky Přf UK, mykologické odd. Národního muzea a Česká vědecká společnost pro mykologii 19. května 2012 na katedře botaniky Přf UK konferenci Novinky v taxonomii, ekologii a chorologii velkých hub.
Krajinova posluchárna byla velmi slušně zaplněna, kromě mnoha známých českých mykologů se zúčastnili i někteří kolegové ze Slovenska. Konference byla rozdělena do 4 přednáškových bloků, přednášky se převážně týkaly taxonomie a ekologie hub, F. Kotlaba zavzpomínal na známé osobnosti naší mykologie.
V přestávce na oběd se účastníci sešli v seminariu na přípitek oběma oslavencům. Ještě jednou jim přejeme mnoho zdraví a elánu do dalšího života a mykologické práce.
Evropský den chráněných území
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 26.5.2012
lom Školka alias Malá Amerika
ze stanoviště České mykologické společnosti
mařinka vonná, někdy též svízel vonný - Galium odoratum
medovník meduňkolistý, někdy též velkokvětý - Melittis melissophyllum
odborný výklad k houbám Českého krasu
aktuálně rostoucí houby v okolí
návštěvníci terénní mykologické poradny
Stejně jako v minulých letech měla Česká mykologická společnost v rámci této, již tradiční akce, své stanoviště u lomu Malá Amerika.
Houby v okolí právě příliš nerostou, ale zájemců z řad účastníků akce o zastavení s povídáním na toto vděčné téma bylo tradičně dost a dost. Z bylin tu v okolních lesích hojně roste mařinka a roztroušeně, ale o to nápadněji, pěknými květy zaujme medovník.
Terénní poradna a houbařská osvěta, v podobě tabulí se snímky jarních a jedovatých druhů hub, rostoucích v Českém krasu, obohacuje každoročně o nové cenné informace základní vědomosti zájemců všech věkových kategorií. Několik druhů aktuálně vyrostlých hub se přece jen našlo i dnes, nechyběl mezi nimi všemi houbaři oblíbený hřib dubový – Boletus reticulatus.
Největším oceněním každé podobné akce je zájem dětské části účastníků. V případě Evropského dne chráněných území jde každoročně o skvěle organizačně připravený počin, na mnoha jeho dílčích zastaveních naplněný zajímavým a poučným programem.
AV
Z pražské přednášky 21. 5. 2012
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 22.5.2012
smrž vysoký - Morchella elata
pečárka Bernardova - Agaricus bernardii
Včerejší pražská přednáška byla ve znamení historie pěstování hub. Pro zájemce z odborné i ostatní veřejnosti proběhla na obvyklém místě, v posluchárně č. 115 VŠUP na nám. Jana Palacha. Byla to velmi zajímavá a poučná podívaná v podání ing. Ivana Jablonského.
V rámci tradičního výkladu k doneseným houbám stála tentokrát za podívanou skupinka smržů vysokých. Díky jejich tvarové rozmanitosti, rozdílné velikosti plodnic, a také s ohledem na skutečnost, že pocházely ze skupiny celkem 61 kusů pohromadě rostoucích smržů ve všech růstových stádiích, padl i názor, že by se nemuselo jednat pouze o jediný druh smrže. Ostatně, při určování smržů nebývá ani mezi znalci tohoto rodu hub cesta k názorové shodě někdy úplně přímočará. Přítomný dr. Kotlaba si dovede představit a za užitečný by v této otázce považoval seriózní a podporovaný výzkum. Největší smrž z donesených exemplářů na včerejší přednášku měřil celých 30 cm.
Jinou zajímavou hubou, díky zbarvení na řezu poutavou spíše pro oko, nežli pro použití v kuchyni, zde byla pečárka Bernardova. Je sice známo, že všechny červenající pečárky jsou považovány za jedlé, resp. nejsou jedovaté, ale právě tuto pečárku, díky jejímu pachu po mořských řasách, bude lépe k jídlu nikterak zeširoka nedoporučovat.
AV
Z jarní výstavy hub a fotografií v Čečelicích
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 21.5.2012
Z jedlých hub v Čečelicích vévodily hřiby kováře
Na vše s přehledem dohlížela Jana Čermáková
houževnatec pohárovitý – Lentinus degener
nalezl: Václav Burle, demo foto: Aleš Vít
Ten, kdo si našel o uplynulém víkendu čas a navštívil uvedenou výstavku, určitě se měl na co dívat. Výstavka byla jistě jedna z prvních, ne-li vůbec prvním letošním počinem tohoto druhu. Podobné akce v tomto ročním období s sebou pochopitelně nesou riziko, že houby neporostou. To se ovšem v Čečelicích nestalo.
Vystaveno bylo (v sobotu po poledni) na padesát druhů právě rostoucích druhů jarních hub a dost možná, že do nedělního podvečera, kdy výstava skončila, přibyla ještě nějaká ta houba navíc. V příjemné klubovně tamních myslivců se, kromě nyní hojně rostoucí čirůvky májovky – Calocybe gambosa a závojenky podtrnky – Entoloma clypeatum, vystavovaly i první hřibovité druhy. Mezi nimi, co do počtu, jednoznačně vévodil hřib kovář – Boletus erythropus. Z rodiny hřibovitých byly dále zaznamenání hodné např. hřib dubový – B. reticulatus , hřib koloděj – B. luridus , klouzek sličný – Suillus grevillei, klouzek obecný – S. luteus. Z jedovatých druhů tu byla čechratka podvinutá – Paxillus involutus.
Nejzajímavější sobotní nález přinesl návštěvník výstavy Václav Burle. Šlo o vzácnější druh, houževnatec pohárovitý, vcelku zřídkavě rostoucí ve tvrdých luzích, často na odumřelých topolech, případně na vrbách.
Součástí výstavy byly pěkné snímky hub, hmyzu, přírody z autorské dílny Jiřího Brestovanského a Bohuslava Hlaváčka.
K chuti všem přišlo vybrané houbové pohoštění, mezi jinými dobrotami i Hlaváčkova opeňková polévka.
Nad zdárným průběhem a organizací akce neúnavně bděla Jana Čermáková.
Za vydařenou akci patří všem čečelickým organizátorům palec nahoru.
AV
Muzeum na Jizerce ožilo…
Myko akce / Zprávy z akcí
ČMS odbočka Velké Hamry, 8.5.2012
Hlavní organizátor náročné expozice Fr. Mrva pilně vysvětluje…
Ke shlédnutí je i tablo hub ze zdejších lesů…
Vernisáž výstavy Jizerské hory proběhla za prosluněného sobotního dopoledne 5. 5. 2012 v muzeu na Jizerce.
Organizátorům výstavy, v čele s Františkem Mrvou, se podařilo shromáždit ve skromném prostoru muzea neuvěřitelné množství exponátů. Především snímků jizerskohorské fauny, flóry a mykoflóry, geologických exponátů, připomínek starých řemesel a celé řady dalších zajímavostí z historie Jizerských hor. Nechybí ani tablo se vzpomínkou na proslavený „hnojový dům“ Gustava Ginsela. Fotografie katastrofálních záplav na říčce Smědé před dvěma lety, kterým byla část expozice věnována, budila v asi stovce přítomných návštěvníků oprávněný respekt před neskonalou mocí přírody.
O dobrou pohodu všech přítomných se postarala sympatická hudební skupina „Zlatý holky“.
Malá skupinka hamrovských houbařů, která se vernisáže rovněž zúčastnila, odjížděla z Jizerky naplněná jen a jen hezkými dojmy a všem milovníkům Jizerských hor návštěvu této výstavy vřele doporučuje.
Muzeum na Jizerce je otevřeno každou sobotu a neděli, od devíti do šestnácti hodin, až do konce letošního října…
Text a foto:
Petr Hampl
Výprava za míhavkou vodní...
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický klub Slavkovský les, 4.5.2012
vodnička terčovitá - Cudoniella tenuispora
cvakání spouští v lesním tichu...
míhavka vodní - Vibrissea truncorum
účastnící vydařené akce...
Na počátku výpravy do terénu stálo naše rozhodnutí prozkoumat lokalitu v Českém lese poblíž Dyleně, kde v čistých prameništích rostou vodní houbičky. Pondělní akce (28. 4.) byla v tomto směru velmi úspěšná.
Nejenom, že jsme našli a zdokumentovali již zmíněnou míhavku vodní - Vibrissea truncorum, ale objevili jsme dále i vodničku terčovitou - Cudoniella tenuispora a vodničku potoční - Cudoniella clavus. V průběhu května se tu již dá očekávat i výskyt čapulky bahenní – Mitrula paludosa.
Akce se nás účastnilo celkem deset, někteří z nás měli příležitost uvidět tyto vodní druhy hub poprvé v životě.
Kromě uvedených vzácností jsme zaznamenali i jiné druhy hub, jako např. spálenku skořepatou - Kretzschmaria deusta, ušíčko černé - Pseudoplectania nigrella, ad.
Zásluhou našeho člena Václava Mottla, který zdejší místa dobře zná, jsme měli možnost projít nádherným údolím a vidět další zajímavosti. Patřila k nim i návštěva jeskyně a ukázka pleurokarpního mechu kápušky skvělé - Hookeria lucens, druhu, majícího v oblibě vlhčí horská místa.
Tuto akci si v zájmu sledování této výjimečné lokality určitě zopakujeme.
Foto a text:
Jiří Pošmura
MK Slavkovský les
Odemykání lesa 2012 s MK Náchod…
Myko akce / Zprávy z akcí
MK Náchod, 30.4.2012
účastníci akce...
Posíláme pozdrav z Náchodského odemykání lesa v sobotu 28. 4. za účasti přátel z MK Úpice.
Naše cesta vedla na zámek, pak zámeckou alejí směrem k rybníčkům. Houby zde právě příliš nerostou. V místech, kde jsme jiná léta sbírali smrže, dnes bylo vyprahlo.
Sem tam jsme uviděli závojenku jarní – Entoloma vernum, dále několik chorošovitých druhů, trsík zaschlé penízovky sametonohé – Flammulina velutipes a pár plodnic štítovky jelení – Pluteus cervinus. Ovšem na focení se nic z toho příliš nehodilo.
U rybníčků jsme si, jako každý rok, pochutnali na opečených buřtech. Po odpočinku v přírodě a zavzpomínání na předešlá setkání jsme se vrátili zpět na zámek. Teplý a slunečný den jsme zakončili zaslouženým občerstvením v restauraci Sport.
Za MK Náchod, Svatopluk Goll
Zapsal:
Stanislav Jirásek, MK Úpice
Houbařské promítání ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
ČMS odbočka Velké Hamry, 30.4.2012
soustředění pozornosti...
informace k prvním májovkám...
Jeden z prvních letošních „letních dnů“, a to již 27. dubna, se oproti předcházejícím dvěma promítáním přece jen poněkud podepsal na nižším počtu návštěvníků na poslední jarní houbařské přednášce ve Velkých Hamrech. Všichni ti, kdož zavčasu stihli práce na zahrádce a dostavili se včas, mohli shlédnout:
-demonstraci několika druhů čerstvých, právě rostoucích hub.
-krátkou data prezentaci o jarních houbách, včetně jejich kuchyňské úpravy. Letos v tomto ohledu na Jablonecku dominovala penízovka smrková, která celý duben vyrůstala doslova po tisících plodniček.
-vzpomínku na ing. Miroslava Smotlachu (1920 – 2007), od jehož odchodu uběhne začátkem června již pět let. I tato část byla doplněna fotografiemi a zejména vzpomínkami těch, kteří se s ing. Smotlachou osobně znali.
-ohlédnutí za obdobím 17 let od založení hamrovské odbočky ČMS (1995). Ušlou cestu jsme si připomněli dobovými fotografiemi i vzpomínkami přítomných.
-v rámci zpestření na závěr navíc také skeny barevných diapozitivů z pobytu jednatele odbočky P. Hampla v Brazilii v letech 1975 – 1976. Kromě obrázků z Rio de Janeira, Santosu, Sao Paula, doplněných o postřehy z běžného života v Brazilii, zaujaly především autentické záběry z cesty k vodopádům Iguasú.
Náladu všem zpestřila ochutnávka houbových specialit. Jednak tradičního hubníku, jednoho ze zakládajících členů spolku Fr. Vrby, a dále houbového koláče se špenátem, dle receptu ing. Smotlachy, z plotny dalšího našeho člena, L. Dvořáka.
Zbývá už jen připomenout další letošní osvětové akce hamrovských houbařů:
V termínech 30. 6., 28. 7. a 25. 8. 2012 - houbařské vycházky s odborným vedením a určováním nalezených hub. V sobotu 29. 9. 2012 pak jubilejní, 15. ročník podzimní výstavy hub.
Za spolupráci při zajišťování zmíněné akce patří poděkování městskému úřadu ve Velkých Hamrech a místním dobrovolným hasičům.
Petr Hampl, jednatel
MK Velké Hamry
Z pražské přednášky 16. 4. 2012
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 17.4.2012
Autor přednášky při výkladu...
Sclerotinia tuberosa
Calocybe gambosa
Polyporus squamosus
Entoloma vernum
Zajímavá přednáška na téma
Pěstování léčivých hub
přinesla v podání ing. Ivana Jablonského
všem přítomným zájemcům zaplněné posluchárny
VŠUP mnoho nových poznatků.
Přednášející je naším předním odborníkem v
problematice běžných i exotických pěstovaných
jedlých hub a jejich léčivých účinků.
Svůj poutavý výklad doplnil v prezentaci autentickými
snímky z prostředí některých zahraničních a
také tuzemských pěstíren.
Hlavní téma večera uvedla demonstrace právě
rostoucích hub z volné přírody, které přinesli
k určení návštěvníci přednášky.
V současnosti se houby druhově již hojněni
rozrůstají.
Mimo běžných druhů, touto dobou již rostoucích hub,
tu byly zastoupeny např. penízovka hořká, kačenka
česká, destice chřapáčová, smrž vysoký, dále jarní
forma křehutky hnědošedé, ucho Jidášovo,
třepenitka svazčitá a hlízenka sasanková.
Milým překvapením byly první čirůvky májovky
a v podobě drobných plodniček i choroš šupinatý.
Z jedovatých druhů se objevila také závojenka jarní.
Strana 38 / 47, články 371 - 380 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >