Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 34 / 47, články 331 - 340 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 12.12.2012 Hamrovský hubník – 15. ročník.
- 5.12.2012 Z pondělních akcí…
- 2.12.2012 Z promítání v MK Velké Hamry…
- 28.11.2012 Z vycházky do terénu s MK Brno…
- 27.11.2012 Malé ohlédnutí za výstavami hub v roce 2012...
- 20.11.2012 Z pondělní pražské přednášky ČMS
- 8.11.2012 Ze sobotní podzimní vycházky ČMS Divoké Šárky
- 5.11.2012 13. setkání mladých mykologů v Halži u Tachova
- 1.11.2012 Zasněžené zamykání lesa s MK Slavkovský les
- 1.11.2012 Připomenutí 3. výstavy hub v Domově pro seniory Skalka v Chebu.
Hamrovský hubník – 15. ročník.
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 12.12.2012
Jablonec nad Nisou, Jesenný, Plavy, Praha, Smržovka, Úpice, Velké Hamry…
Ze všech uvedených lokalit přišli, nebo přijeli v sobotu osmého prosince 2012 do Velkých Hamrů mistři v pečení tradičního štědrovečerního jídla Jizerských hor a Krkonoš – hubníku.
Klání v pečení hubníků pořádali členové ČMS Velké Hamry již po patnácté – takže šlo o malé jubileum. V posledních několika ročnících se soutěží v kategoriích „slaný“ a „sladký“ hubník. Jak název napovídá – tato v troubě pečená dobrota obsahuje především houby, dále vajíčka, pokrájené housky, mléko a další ingredience se liší právě dle dané kategorie. Do slaného hubníku patří cibule, česnek, majoránka, popř. kmín a další koření, do sladkého třeba zbytky vánoček, sušené švestky, perník, badyán a vše další, co takový „zaručený“ recept obsahuje. Neméně důležitou součástí je postup při zpracování surovin a pečení.
I letošní ročník proběhl ve dvou kategoriích. Před tříčlennou ochutnávací porotou, hodnotící důležité atributy předložených vzorků, se postupně objevilo sedmnáct hubníků slaných a pět sladkých.
V kategorii slaných hubníků se o první místo podělily Hana Vařeková s Marcelou Pavlíčkovou z Vel. Hamrů , následovali je osmiletá Barča Koťátková z Jablonce n. Nisou a Dan Bartovič z Vel. Hamrů.
Barča si všechny přípravné práce na hubníku dělala sama, s pečením jí samozřejmě pomohla maminka Martina, která navíc vyhrála v kategorii sladký hubník. Za ní se umístili Hana Vařeková z Vel. Hamrů a Aleš Vít z Prahy.
Poděkování patří všem zúčastněným organizátorům, hamrovským hasičům a vedení města, ale i country skupině „Koháti “, která se postarala o závěr akce a pěkný večer.
Za MK Velké Hamry
Petr Hampl
foto: A. Vít
Z pondělních akcí…
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 5.12.2012
v posterizované podobě zleva:
J. Holec, A. Bielich, M. Beran, J. Padevět
z přednášky V. Antonína - Naše špičky a penízovky
Symbolickou tečkou za významným počinem pro odbornou mykologickou veřejnost i všechny houbaře byl odpolední křest očekávané knihy „Přehled hub střední Evropy“ v kavárně prodejny knih Academia na Václavském náměstí v Praze.
Přítomné hosty krátce přivítal ředitel Nakladatelství Academia Jiří Padevět.
Pak už se spoluautorský tým ve složení Jan Holec, Antonín Bielich a Miroslav Beran rozhovořil o radostech i strastech z přípravy tohoto ojedinělého díla.
Kniha volně vychází a navazuje na původní dvoudílnou publikaci R. Veselého „Československé houby“ ze čtyřicátých, resp. padesátých let minulého století, s čb. i barevnými kresbami autora a následně i na neméně oblíbenou knihu autorů R. Veselého, F. Kotlaby, Z. Pouzara „Přehled československých hub“ z roku 1972, s černobílými pérovkami Antonína Zezuly.
Po čtyřiceti letech je tu tedy další odborná publikace podobného zaměření, tentokrát s více než 1200 barevnými kresbami našeho předního kreslíře hub Antonína Bielicha.
Kniha si nepochybně najde místo v knihovnách mykologů, houbařů, škol i četných odborně orientovaných institucí.
Autorům gratulujeme a knize přejeme na prvních krocích do života vše nej…
Zanedlouho po vernisáži uvedené knihy se v posluchárně SOUO v Belgické ulici v Praze 2 konala prezentace podzimního přednáškového cyklu ČMS „Naše špičky a penízovky“. Přednášejícím byl náš přední odborník, brněnský mykolog Vladimír Antonín. Součástí večera byla i prezentace stále ještě rostoucích čerstvých hub, mezi nimiž nechyběly i některé hřibovité druhy a myko kulináři si alespoň virtuálně pochutnali na houbách připravených „nasladko“.
Z promítání v MK Velké Hamry…
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 2.12.2012
Podobně jako i některá další místa jsou také Jizerské hory od pátku pod příkrovem čerstvého sněhu.
Místní houbaři i příchozí veřejnost se tu setkali k poslednímu letošnímu promítání.
V úvodu prezentoval jednatel Petr Hampl snímky hub, které bylo možné v místním okolí najít během letošní houbařské sezóny, pokud návštěvníci lesa byli při výpravách za houbami alespoň trochu pozorní.
Pro zájemce o houbovou krmi se pak i trochu virtuálně kulinařilo.
Následovala druhá část poutavého povídání, členky kroužku Martiny Koťátkové, se zajímavými postřehy z její letošní studijní cesty v Číně.
Příjemný a vydařený večer zakončil opět jednatel kroužku, který promítl naskenované diapozitivy z období svého pracovního působení při stavbě čs. vodních elektráren v Brazílii v roce 1975-6, doplněné o návštěvu vodopádů Iguasú a měst Rio de Janeiro, Sao Paulo, Brasilia.
Text a foto:
Petr Hampl
Aleš Vít
Z vycházky do terénu s MK Brno…
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 28.11.2012
účastníci vydařené akce
V neděli 25. 11. 2012 se členové mykologického klubu Brno sešli na zdařilé vycházce do Bílovic nad Svitavou s cílem uzamknout les. Do autobusu 201 směr Jedovnice postupně nastupovali členové klubu ze všech koutů Brna, výstup byl na lesní stanici Ochoz - Spáleniště. Odtud jsme brouzdali lesem po žluté značce kolem bývalého archívu STB až k myslivně Lišky Bystroušky. Za pošmourného počasí jsme objevovali nesčetné druhy hub, které jsme už ani nečekali.
Uvádím alespoň některé z nálezů: štítovka jelení, lysohlávka srbská, helmovka ředkvičková a tuhonohá, strmělka mlženka a anýzka, číšenka rýhovaná, penízovka kuželovitá a sametonohá, dřevnatka parohatá, rážovka rumělková, čirůvka fialová a zemní, špička česneková a žíněná, hřib peprný a plstnatý, ryzec zelený, holubinka quelétova, Turkové a nádherná, šupinovka nevonná a šedohlínová, čepičatka jehličnanová, bedla vysoká, Konradova a vlnatá, vláknice zemní fialová, šťavnatka modřínová a pomrazka, lištička pomerančová, třepenitka svazčitá, krásnorůžek lepkavý, choroš poloplástvový, outkovka pestrá, chlupatá a rumělková a další… V Bílovicích nad Svitavou jsme se v místní Sokolovně řádně posilnili a podél řeky Svitavy pokračovali na MHD do Maloměřic. Po cestě rostly dosti hojně penízovky sametonohé, sem tam lysohlávky. Bohužel jsme nenašli hlívu, takže je tu ještě aktuální námět na další výlet. Les jsme nakonec ani nezamkli, byl plný hub a my dobře víme, že do něj budeme chodit i v zimě.
Za MK Brno Draha Sukupová
Malé ohlédnutí za výstavami hub v roce 2012...
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 27.11.2012
Z pondělní pražské přednášky ČMS
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 20.11.2012
z průběhu demostrace donesených hub
šťavnatka hnědobílá – Hygrophorus latitabundus
druh uvedený v Červeném seznamu ohrožených druhů hub ČR
Houby stále ještě rostou, svědčí o tom několik desítek druhů aktuálně rostoucích druhů, které v rámci demonstrace kolovaly zaplněným sálem v úvodu přednášky dr. Jana Borovičky na téma Houby a DNA.
Rostou i jedlé druhy hub, ovšem s ohledem na kolísající teploty je třeba upozornit na nebezpečí jejich poškození vlivem nočních přímrazků.
Oproti běžnému vzhledu jakkoli pozměněné plodnice tedy již nejsou v tomto období vhodné ke kuchyňskému použití.
To se ovšem netýká některých typicky pozdně podzimních a zejména již v růstu nastupujících zimních druhů hub.
V současnosti hojně rostou například otužilejší druhy šťavnatek.
Mezi několik donesených a na přednášce prezentovaných zástupců tohoto rodu hub patří i vzácnější a ochrany zasluhující šťavnatka hnědobílá – Hygrophorus latitabundus.
Ze sobotní podzimní vycházky ČMS Divoké Šárky
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 8.11.2012
při sběru hub ke studiu i pro kuchyni
diskuze k nalezeným houbám
Poslední letošní pražská naučná vycházka za houbami byla naplánována na sobotu 3. listopadu 2012 do Divoké Šárky. Týden předtím se však prudce ochladilo, napadlo i trochu prvního sněhu a teploty se několik dní pohybovaly kolem nuly. Během týdne se však počasí opět měnilo k podzimnímu normálu. Takže jsme vycházku nezrušili a očekávali celkem s napětím, jak houby po tomto výkyvu ještě porostou.
V den vycházky se udělalo velmi pěkné počasí a kolem poledne již bylo +15 stupňů a slunečno, takže to bylo na ideální podzimní procházku šáreckými lučními a stepními lokalitami, tak modřínovými a borovými hájky střídanými opět loučkami. Přes dvacet účastníků vycházky si tentokrát odneslo i něco v košících. Byly to zejména šťavnatky modřínové, čirůvky fialové a strmělky mlženky, první pomrazky, ale také ještě třeba klouzky a ryzce pravé (borové).
Během vycházky jsme demonstrovali některé vzájemně podobné druhy, kde hrozí i nebezpečí záměn za druhy jedovaté. Vyskytly se například současně nálezy penízovek sametonohých, cystidovek rybovonných a čepičatek podobných jehličnanovým, jenže zde se vyskytujících na listnáčích.
Ze zajímavějších nálezů jmenujme vedle cystidovky rybovonné například ještě čirůvku zaškrcenou, čirůvku modřínovou, dřevokaz papírovitý, helmovku napopelavělou, holubinku ranou, holubinku unylou, klouzek žíhaný, límcovku modrou, outkovku rumělkovou, pavučinec hajní, pavučinec tančící či slzivku sladkovonnou.
Na závěr jsme hodnotili letošní vycházku jako úspěšnou, zaznamenali jsme celkem na 100 různých druhů hub, pro srovnání na loňské vycházce před rokem, 5. listopadu 2011 bylo zde zaznamenáno 42 druhů, a dále bylo konstatováno, že podzimní druhy hub vlastně teprve začínají růst. Je zatím méně druhů drobných helmovek a prakticky ještě nerostly čirůvky dvoubarvé.
Text a foto:
J. Landa
13. setkání mladých mykologů v Halži u Tachova
Myko akce / Zprávy z akcí
Radim Dvořák, 5.11.2012
PR Pavlova huť
foto: Libor Hejl
první zajímavý nález - Geoglossum sp.
foto: Martin Kříž
špička žíněná - Gymnopus androsaceus
foto: Radim Dvořák
bělochoroš fialovějící - Leptoporus mollis
foto: Martin Kříž
psychedelický křemenáč
foto: Libor Hejl
Martin Kříž podává výklad k nalezeným druhům
foto: Radim Dvořák
NPP Na požárech
foto: Radim Dvořák
Mycena septentrionalis
foto: Radim Dvořák
Cystoderma jasonis var. lilacipes (vlevo), vpravo typická forma
foto: Radim Dvořák
voskovička citronová - Bisporella citrina
foto: Radim Dvořák
masenka lišejníkovitá - Hypocreopsis lichenoides
foto: Martin Kříž
Ve dnech 19.10. - 21.10. se uskutečnilo již 13. setkání mladých mykologů, organizované pracovní skupinou ČVSM Mladí mykologové, tentokrát v Halži u Tachova. Setkání se tradičně účastní profesionální i amatérští mykologové a studenti mykologie či příbuzných biologických oborů, přičemž věk účastníků je omezen na maximálně 39 let. Letošního setkání se zúčastnilo přes 20 zájemců o mykologii z různých koutů naší země. Někteří zájemci měli bohužel problém s dopravou do relativně odlehlého místa setkání a nedorazili, naopak dorazili 4 přátelé ze Slovenska.
Organizátoři Lucie Zíbarová a Slávek Valda připravili ve spolupráci se správou CHKO Český les exkurze na 2 chráněné lokality. Cílem návštěv byl mykofloristický výzkum lokalit. Vzhledem k předchozímu déletrvajícímu suchému počasí byly zvoleny obě lokality podmáčeného, rašelinného charakteru, naopak vynechány byly též velmi zajímavé jedlobučiny.
Exkurze do PR Pavlova huť
V pátek 19.10. proběhla exkurze do PR Pavlova huť. Rezervace se nachází na státní hranici s Německem. Jde o rašeliniště, zalesněné především smrkem ztepilým (Picea abies) a borovicí blatkou (Pinus uncinata subsp. uliginosa).
Hned po zaparkování na rozcestí Bývalá Pavlova huť vykoukl zpod osikového listí křemenáč osikový (Leccinum rufum) a čirůvky topolové (Tricholoma populinum). Při cestě na rezervaci byly nalezeny a sebrány k dalšímu studiu jazourky (Geoglossum). Ve smrkovém lese kromě běžných podzimních druhů zaujaly především fotografy pěkné trsy třepenitky roztroušené (Hypholoma marginatum). Všudypřítomné byly různé pavučince (Cortinarius) a helmovky (Mycena). Místy se objevila muchomůrka šedoblanitá (Amanita submembranacea), typická pro podhorské a horské smrčiny.
V samotné rezervaci byly, alespoň zpočátku, nálezy zajímavých hub spíše skromné. Jednotlivě se objevila třepenitka pomněnková (Hypholoma myosotis). V koberci rašeliníku byla nalezena zvláštní zrnivka s fialovými tóny na klobouku i třeni, která byla zprvu považována za druh Cystoderma superbum, mikroskopický obraz ale tomuto druhu neodpovídal. Z vzácných lignikolních druhů lze jmenovat například bělochoroš fialovějící (Leptoporus mollis). Mezi běžnými druhy byly nalezeny např. václavka smrková (Armillaria ostoyae), třepenitka maková (Hypholoma capnoides), hřib hnědý (Boletus badius), helmovka skvrnitá (Mycena maculata), krásnorůžek lepkavý (Calocera viscosa), špička žíněná (Gymnopus androsaceus), lištička pomerančová (Hygrophoropsis aurantiaca) a typický rašelinný druh třepenitka prodloužená (Hypholoma elongatum).
S kolegou Hejlem se nám podařilo zapadnout do mokré rašeliny, což bylo důvodem k brzkému návratu. Na loukách poblíž rezervace jsme nalezli špičku listovou (Marasmius epiphyllus), čirůvku fialovou (Lepista nuda), strmělku velkou (Infundibulicybe geotropa) a lysohlávku kopinatou (Psilocybe semilanceata). Pro ostatní jsme pak připravili psychedelický křemenáč. Nejen vědou živ je člověk, a tak si řada účastníků nasbírala i pěkné houby k jídlu, především v březovém lesíku s osikami kolem místa parkování.
Exkurze do NPP Na požárech
V sobotu 20.10. byla cílem exkurze NPP Na požárech. NPP se nachází na státní hranici s Německem, poblíž zaniklé obce Jedlina. Na rozloze cca 79 ha se nachází směs společenstev rašelinných luk, smilkovišť, rákosin, přechodových rašelinišť, vrchovišť a předlesových stadií pionýrských dřevin. Probíhá zde management - kosení trávy a vyřezávání větších stromů.
V podmáčených lukách mnoho hub nebylo, ale na mechových kopečcích byla opět nalezena záhadná fialová zrnivka, později určená jako Cystoderma jasonis var. lilacipes, někdy též uváděná jako samostatný druh. V místech, kde byly na vyvýšeninách vzrostejší stromy, zejména smrky a břízy, bylo možné nalézt větší počet druhů hub, např. pavučince (Cortinarius), slzivky (Hebeloma), strmělky (Clitocybe), helmovky (Mycena), čepičatky (Galerina), hřib hnědý, apod. Pod smrkem přímo na státní hranici rostla málo známá helmovka Mycena septentrionalis, význačná svou pelargoniovou vůní. Ve vrbových křovinách byly nalezeny některé zajímavé či vzácné druhy, např. černorosol terčovitý (Exidia recisa), voskovička citronová (Bisporella citrina), houževnatec vonný (Lentinus suavissimus) a velmi vzácná masenka lišejníkovitá (Hypocreopsis lichenoides).
Počasí se náramně vydařilo, byl krásný slunečný den, svádějící nejen k odložení podzimního oblečení, ale také k focení krajiny. Večer byl opět věnován určování a demonstraci nálezů.
V neděli 21.10. ještě část účastníků navštívila již neorganizovaně PR Ostrůvek, což je acidofilní bučina s vtroušeným smrkem.
Poděkování pořadatelům
Rád bych touto cestou poděkoval pořadatelům za vydařenou akci a těším se na další mykologická setkání.
Za připomínky a příspěvky k článku děkuji autorům fotografií a Slávkovi Valdovi.
Zasněžené zamykání lesa s MK Slavkovský les
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 1.11.2012
s čepicí
diskuze v terénu
zasněžená houbařská výstavka
akt zamykání lesa
trochu toho tepla
účastníci báječné akce
MK Slavkovský les spolu s CHKO Slavkovský les a Chebským muzeem pořádal v sobotu 27. října akci Zamykání lesa na Zelené hoře.
Přes krajně nepříznivé studené a větrné počasí, kdy na Zelené hoře bylo až 15cm sněhu, se zájemců o tuto houbařskou akci sešlo 17, což bylo až obdivuhodné. Byly tu oprávněné obavy o vlastní konání akce, když došlo k takovému povětrnostnímu zvratu. Slíbili jsme, že se jde za každého počasí a nakonec z toho byla pochvala za zajímavou akci v zasněžené přírodě.
Asi 11 km dlouhá trasa vedla po vrstevnicové cestě lesem na Zelenou horu k rozhledně Bismark a zpět.
Probrali jsme četné dotazy účastníků, kteří cestou nalézali houby pod stromy, v místech, kde nebyl sníh. Věděli jsme i o vzácné houbě na ležícím kmeni, ometli jsme sníh a představili vzácnou malou houbičku voskovičku černavou, která se v ČR vyskytuje jen zřídka. Podobně jsme demonstrovali další, zde vzácnější druh, houžovec hlemýžďovitý. Celkem bylo nalezeno na 60 druhů hub.
Donesené houby pak posloužily na vrcholu Zelené hory k uspořádání improvizované výstavky. Každý druh byl okomentován, ty vybrané s upozorněním na možnost případné záměny za jedovatého dvojníka. Aktuálním příkladem toho byl současný nález jedlé opeňky měnlivé a jí podobné, ale jedovaté čepičatky jehličnanové, jejichž rozdílnost bylo možnost na místě ukázat.
Našly se i hřibovité druhy, například hřib strakoš, kozák březový, hřib hnědý. Vyskytly se i méně běžné druhy hub, jako mísenka oranžová, ouško kornoutovité, tmavobělka žlutavá, tmavobělka bradavčitá. Byly tu i běžná a jedlá bedla červenající a jí podobná, (její nejedlá var.) bedla zahradní. Mykologové vysvětlili problematiku jejich sběru na rozdílných stanovištích a potřebu dobré tepelné úpravy bedly červenající.
Členové mykologického klubu připravili u Bismarkovy rozhledny pro účastníky oheň, u kterého byl možno se příjemně ohřát a opékat špekáčky.
Dle plánu byla na vrcholu Zelené hory přečtena báseň o lese a poté, slavnostně symbolickým klíčem, byl uzamčen les, čímž jsme naplnili účel naší akce pro sebe i pro veřejnost.
Přes nepříznivé počasí jsme obdivovali nadšení a dobrou náladu účastníků, bylo to určitě i zásluhou obětavých organizátorů.
Za MK Slavkovský les
text: Jiří Pošmura
foto: Jindra Pošmurová
Připomenutí 3. výstavy hub v Domově pro seniory Skalka v Chebu.
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 1.11.2012
příprava výstavy
foto: J. Pošmurová
zájem seniorů
foto: J. Pošmura
Mykologický klub Slavkovský les ve spolupráci s Muzeem Cheb pořádal 19. října tradiční výstavu hub v Domově seniorů na Skalce v Chebu.
Akce byla určena i pro veřejnost a v rámci mykologické poradny byly zájemcům určovány donesené houby. Bylo prezentováno celkem 140 druhů čerstvých hub, což návštěvníci hodnotili s obdivem.
V rámci přednášky s diskuzí byly ukazovány zajímavé druhy hub a zodpovězen nejeden dotaz přítomných. K vidění byly také jedovaté houby, jako smrtelně jedovatá čepičatka jehličnanová, která se při nepozornosti dá zaměnit za vynikající a chutnou opeňku měnlivou.
Senioři se ptali na úpravu jídel z hub, jejich správné zmrazování i jak je sbírat. K dispozici tu byly výtisky různých receptů a naše houbová kuchařka.
Vystavovaly se i některé, zde vzácnější druhy, mezi nimi např. korálovec bukový, šiškovec černý, houžovec bobří, houžovec hlemýžďovitý a voskovička černavá.
Výstava se zdařila, zásluhou aktivní činnosti našich členů, senioři byli nadšeni z toho, že jim bylo umožněno poznávat houby přímo na místě, zvláště to ocenili přítomní vozíčkáři.
Ředitelka Radka Millerová a instruktorka Andrejka Břízová hodnotily pochvalně vliv výstavy na seniory a vyjádřily našemu klubu poděkování za obětavou práci spojenou s její přípravou. Vzájemně jsme si přislíbili, že v této tradici budeme pokračovat.
V rámci poradny pro veřejnost, bylo určeno na dvacet druhů donesených hub.
Výstavy se účastnilo kolem 200 návštěvníků.
Za MK Slavkovský les
Jiří Pošmura
Strana 34 / 47, články 331 - 340 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >