Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 32 / 47, články 311 - 320 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 30.9.2013 Z výstavy hub 2013 v Brně
- 26.9.2013 Z akce pro veřejnost Mapování růstu hub před výstavou
- 19.9.2013 Z výstavy hub 2013 v Šumperku
- 17.9.2013 Z Celostátní výstavy hub 2013 v Hlinsku
- 25.8.2013 Ze křtu houbařského kalendáře 2014
- 16.7.2013 Houbařské besedy v přírodě
- 11.6.2013 Z pondělní pražské přednášky o houbách
- 28.5.2013 Z akce Českým krasem za Hagenem
- 28.5.2013 Z akce Za houbami do PR Broumovská bučina
- 7.5.2013 Z pražské pondělní přednášky 6. 5. 2013
Z výstavy hub 2013 v Brně
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 30.9.2013
Z akce pro veřejnost Mapování růstu hub před výstavou
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 26.9.2013
terénní houbařská osvěta u pařezu s opeňkami
liška friesova - Cantharellus friesii
patyčka rosolovitá - Leotia lubrica
slizečka porcelánová - Oudemansiella mucida
Z různých směrů přijelo 21. 9. do Mariánských Lázní 21 zájemců o mykologii a krásnou přírodu Slavkovského lesa.
Vydali jsme se do Lázní Kynžvart, Slavkovským lesem, trasa byla dlouhá asi 12 km.
Nalezli jsme (kromě dalších) i velmi zajímavé a vzácné houby, patyčku rosolovitou (Leotia lubrica), lišku Friesovu (Cantharellus friesii), houžovec hlemýžďovitý (Lentinellus cochleatus), slizečku porcelánovou (Oudemansiella mucida), bedlu ostrošupinnou (Lepiota aspera), korálovec bukový (Hericium clathroides), šiškovec černý (Strobilomyces floccopus), mísenku oranžovou (Aleuria aurantia), ouško kornoutovité (Otidea onotica), řasnatky a jiné.
Bylo zdokumentováno asi 80 druhů hub. Před vlastní výstavou je dobré znamení, že houby rostou.
Procházka byla časově náročná i vzhledem k aktivitě účastníků, kteří stále přinášeli nové nálezy hub. Tradičně chtěli vědět, „co to je“ a „jestli je to jedlé“.
Někteří si odnášeli plný koš jedlých houbiček, někteří dokonce i druhy nejedlé, aby mohli vysvětlit přátelům v místě bydliště, co vlastně poznávali.
Průzkum a mapování hub týden před výstavou v Mariánských Lázních se vydařil.
Počasí přálo, dík patří všem účastníkům za projevený zájem a skvělou náladu. Po ukončení akce se v Lázních Kynžvart ještě nějaký čas debatovalo o houbách v místní hospůdce u dobrého piva.
Text a foto:
Jiří Pošmura, předseda
MK Slavkovský les
Z výstavy hub 2013 v Šumperku
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 19.9.2013
Na letošní výstavě hub 12. – 14. září v šumperském muzeu bylo vystaveno kolem 250 druhů hub, návštěvníci přinášeli nové druhy hub ještě nedlouho před jejím ukončením. Poradenskou činnost na výstavě zajišťovali ing. H. Deckerová, ing. J. Lazebníček, RNDr. Magda Zmrhalová (botanička Vlastivědného muzea v Šumperku a B. Hlůza. Výstavu shlédlo mnoho spokojených návštěvníků.
S přátelským pozdravem Bronislav Hlůza
Z Celostátní výstavy hub 2013 v Hlinsku
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 17.9.2013
pohled do části reprezentačních výstavních prostor
vděčné a především zvídavé publikum
návštěvníkům vše skončilo denně úderem čtvrté odpoledne, organizátorům až za soumraku, kdy obstarali dostatek čerstvých hub pro obnovu dalšího dne výstavy…
Letošní Celostátní houbařská výstava je minulostí. Konala se o uplynulém víkendu v pěkných prostorech moderního Multifunkčního centra v Hlinsku, kde si odbyla svou předpremiéru již v podobě regionální hlinecké výstavy hub 2012.
Spolupořadateli akce byly Mykologický kroužek Hlinsko a Česká mykologická společnost.
Vystaveno bylo přes 300 druhů aktuálně rostoucích druhů hub této části Vysočiny.
Na přípravě se podíleli a při každodenní péči o vystavené exponáty pečovali členové místního mykologického kroužku, za asistence přátel z mnoha dalších míst. Nelze beze zbytku vyjmenovat všechny ty, kteří přiložili ruku k dílu, a zapomenout na někoho, byť nechtěně, by bylo nefér.
Výstavu shlédlo mnoho stovek spokojených milovníků přírody, hub a houbaření z celé republiky. Mezi nimi v pátek nechyběli ani žáci a studenti hlineckých škol. Ti obohatili výstavu svými výtvory s houbovou tématikou. Mnozí z nich pak ještě ze zájmu navštívili výstavu i opakovaně v průběhu víkendu, v doprovodu svých rodičů.
Výstava se těšila nikoli jen zájmu příchozích, nýbrž i pozornosti regionálních médií. Poděkování patří organizátorům a všem, kdo konání výstavy podpořili sponzorsky i svou osobní výpomocí.
Akce se vydařila a líbila. Splnila především své nejdůležitější poslání, kterým je šíření houbařské osvěty. Této činnosti se u nás věnují členové České mykologické společnosti průběžně již od roku 1921.
Těšme se společně na příští ročník Celostátní houbařské výstavy. Zájemcem o její pořadatelství jsou přátelé z MK Pardubice.
Text a foto:
Jiří Laštůvka
Aleš Vít
Ze křtu houbařského kalendáře 2014
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 25.8.2013
Již po třinácté uspořádala v sobotu mykologická odbočka v Rychnově nad Kněžnou „Křest houbařského kalendáře“. Autorem jeho obrazového a textového obsahu je Václav Matějka a jeho vydavatelem Josef Nosál.
Mezi ostatními houbařskými kalendáři vyniká zmíněný „Matějkův kalendář“ nezaměnitelným uspořádáním. Ti, kdo mají všechna jeho dosavadní vydání, jsou dnes vlastníky vcelku unikátní série tohoto zajímavého a jedinečného druhu mykologické literatury.
Křest je mimoto každoročně příležitostí k setkání zástupců z dalších odboček České mykologické společnosti, houbařů a dobrých přátel, na prahu hlavní houbařské sezóny. To vše se jako obvykle událo v pohostinné atmosféře
Autorovi i vydavateli kalendáře popřejeme v dalších letech nápaditost při sestavování jeho náplně a zejména trvale vzrůstající zájem přátel hub a houbaření, být jeho pravidelným každoročním majitelem.
Houbařské besedy v přírodě
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 16.7.2013
přednáška o houbách nejblíže lesu, v táborové jídelně
ze zvídavých dotazů a povídání o houbách a houbaření
Probíhající školní prázdniny jsou vhodným obdobím pro pořádání osvětových houbařských besed, diskuzí a přednášek pro děti na letních táborech. Vždyť táboření se děje, pokud ne přímo, pak tedy alespoň (řečeno slovy klasika), v dosahu lesů, vod a strání.
Pokud houby tou dobou rostou, pak postačí jediná vycházka do terénu, aby se rozmanitých hub sešlo dost na libovolně dlouhé povídání.
Jedno z vybraných míst, které zástupci České mykologické společnosti letos až doposud navštívili, je letní tábor u rybníka Borečov na Mladoboleslavsku.
Celkem bylo určeno na několik desítek v místě rostoucích hub. Pro všechny zúčastněné to bylo příjemné a poučné odpoledne na téma zajímavostí kolem přírody, hub a houbaření.
Z pondělní pražské přednášky o houbách
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 11.6.2013
ze včerejšího přednáškového podvečera
hadovka smrdutá – Phallus impudicus, ve stádiu vajíčka jedlá
černorosol chrupavčitý – Exidia cartilaginea, sice jedlý, ale zřídkavého výskytu, chraňte ho!
pestřec obecný – Scleroderma citrinum, podmíněně jedlý, jako špetka koření
vláknice začervenalá – Inocybe erubescens (patouillardii), patří k velmi jedovatým druhům!
Zatímco minulá přednáška ČMS se z důvodu uzavření pražských škol v rámci povodňové situace nekonala, včera byla přednášková místnost v SOUO v Belgické č. 29 opět zaplněná do posledního místa.
Jakpak ne, na pořadu totiž byla předposlední letošní jarní přednáška v podání J. Landy, s názvem „Houby pěti kontinentů".
Projekční plocha se jen hemžila rozmanitými a pestrobarevnými zástupci mykoflóry, které jsou ke spatření na vybraných lokalitách napříč naší "Modrou planetou".
Všemu předcházela obvyklá houbařská osvěta, spočívající v bližším výkladu k doneseným čerstvým houbám, které přinesli četní účastníci, aby se o nich dozvědeli více.
Sešlo se odhadem na několik desítek druhů hub.
Objevila se tu mj. všem dobře známá hadovka smrdutá, kterou v lese cítíte dřív, než ji uvidíte. Ta je ve stádiu vajíčka jedlou houbou. Podotýkáme, že nikoli ve všech, nýbrž jen ve vybraných kuchyňských úpravách.
Další, sice také jedlou, ale méně známou a z důvodu jejího uvedení v Červeném seznamu hub ke sběru pro kuchyňské upotřebení nedoporučovanou houbou, je černorosol chrupavčitý. Roste nehojně, zejména na lípách. Bez něj se v kuchyni jistě obejdete a raději ho chraňte!
Pokud v kuchyni používáte pestřec, ať již čerstvý či usušený, případně umletý, pak to čiňte jen v opravdu malých dávkách, odpovídajících používání dochucovacích prostředků. Špetka či plátek této houby ochutí a příjemně provoní každou polévku, omáčku i nádivku. Tak, jak ho vidíte na řezu, je pestřec k použití nejvhodnější. Nepožívejte jeho již zčernalé, vatovitě troupelnaté a měkké plodnice, ty nejsou k ničemu.
Nezapomeňte, že rostou jedovaté houby! Je právě čas dát si pozor na vláknici začervenalou alias Patouillardovu. Je nepříjemně a silně jedovatá a znát by ji měli především ti, kdo si ještě nejsou zcela jisti při sběru čirůvky májovky. Růst obou zmíněných druhů se časově prolíná. Na včerejší přednášce byly k vidění obě dvě.
PRO ZVĚTŠENÍ OBRAZU
KLIKNĚTE NA SNÍMEK
Z akce Českým krasem za Hagenem
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 28.5.2013
ani přeháňky neubraly na zájmu účastníků o houbařskou osvětu
krasavec flóry Českého krasu, vstavač nachový - Orchis purpurea
vodní hladina lomu Malá Amerika pohledem ze štoly
foto: L. Vavrdová
užitečná informace související s houbařskou osvětou
foto: L. Vavrdová
Na okraj pro ty z vás, kteří netušíte, kdo je-byl Hans Hagen. Mimoto je tohle jméno spojeno s každoroční jarní akcí EDCHÚ.
Soudě podle počtu účastníků letošního ročníku, neubral ani déšť nic na tom, aby se zájemci vydali na cestu o několika zajímavých a poučných zastaveních. Všichni ti, kdo vedou sami sebe i své blízké k aktivnímu způsobu využívání volného času, si opět přišli na své.
Na trase tohoto turistického, vlastivědně poznávacího výšlapu, byla na každém kroku k vidění jedinečná a mnohdy vzácná jarní květena.
Zřejmě jen málokdo si odřekl navštívit i jedno z míst, kam veřejnost běžně nemá přístup, a sice do labyrintu štol, vytvořených těžbou vápence v dnes již bývalých lomech v okolí Mořiny nedaleko Karlštejna.
Na stanovišti u lomu Školka (známého více pod jménem Malá Amerika), provádí již po léta houbařskou osvětu Česká mykologická společnost. Seznamuje příchozí s jarním aspektem zdejších rostoucích hub, podmínkami chování houbařů v chráněných územích a v rámci prevence otrav jedovatými houbami zde vystavuje i podává výklad k tabulím s vyobrazením zdraví a životu nebezpečných druhů hub.
O užitečnosti takového projektu svědčí mj. i pozdrav a osobní dojmy, které nám poslala jedna z účastnic akce. Připojila k nim odkaz na snímky, které při akci pořídila a píše:
Zdrávi došli :-) posílám odkaz na fotky z dnešní opravdu povedené akce, ať z toho taky něco máte :-) Prodloužila jsem si výlet „pešo“ až do Srbska na vlak, celkem tedy něco málo přes 20 km. Posílám pozdrav všem zúčastněným mykologům a díky…
Ludmila Vavrdová
Z akce Za houbami do PR Broumovská bučina
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 28.5.2013
Ve spolupráci s CHKO Český les uspořádal MK ČMS Slavkovský les akci pro veřejnost za poznáním hub v přírodní rezervaci Broumovská bučina.
Přes počáteční nepřízeň počasí se 18. 5. 2013 symbolicky dostavilo 18 účastníků.
Kromě členů Mykologického klubu Slavkovský les byla velkým přínosem účast pracovníků CHKO, kteří se věnovali návštěvníkům a vysvětlili jejich dotazy z oblasti botaniky, historie a vzniku rezervace.
Mezi zajímavé nálezy hub patřila slizečka porcelánová, déle tu byly rosolovka listovitá, outkovka řadová, válečkovka keříčkovitá, hlíva připjatá, dřevnatka niťovitá i některé další, touto dobou rostoucí dřevokazné houby.
Mimo rezervaci byly nalezeny i jiné druhy, m.j. ucháč obecný, třepenitka svazčitá a z jedlých druhů smrž obecný, třepenitka maková, čirůvka májovka.
Pracovníci CHKO nás v rezervaci upozornili na některé zástupce zdejší jarní flóry, jakými jsou svízel vonný, dymnivka dutá, kyčelnice devítilistá, samorostlík klasnatý, osladič obecný a jiné zdejší byliny.
Počasí se přece jenom umoudřilo a rozhodlo se nás podpořit, vysvitlo i sluníčko, což ještě umocnilo krásné prostředí bučiny a okolí.
Účastníci nám poděkovali za odborný výklad a umožnění návštěvy této výjimečné lokality.
Na závěr akce byl nejmladším účastníkem symbolicky otevřen les.
Text a foto:
Jiří Pošmura
Z pražské pondělní přednášky 6. 5. 2013
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 7.5.2013
pohled do sálu při demonstraci hub
vzácný masečník kulovitý - Sarcosoma globosum
ukázky aktuálně rostoucích druhů hub
Návštěvnost tradičně vysoká, zastoupení aktuálně rostoucích hub hojné. Tak se dá přiblížit včerejší přednáška přítele Pavla Hrušky z MK Praha na téma „Houby borovic a borů“.
Na úvod oslovil přítomné předseda České mykologické společnosti ing. Landa.
Upozornil, že ve vybraných elektronických médiích se s nastávající letošní houbařskou sezónou prezentují i příklady nevhodného chování některých houbařů (ať již členů či nečlenů společnosti). Na příkladu doložil, že zmíněné jednání je spojené s ukázkami nekritického vytěžování některých významných lokalit růstu jarních hub, což označil za eticky nepřijatelné. Vzniká i neodbytný dojem, že se tak může dít v místech, kde sběr lesních plodů a hub není dovolen. Vyzval přítomné i veškerou houbařskou veřejnost k obecné intoleranci podobných jevů.
Dalším samostatným bodem podvečera byla jedinečná ukázka čerstvých plodnic vzácného masečníku kulovitého – Sarcosoma globosum, jehož referenční plodnice k nám byly darem, pro vědecké účely, zaslány z Finska. V souvislosti s touto výjimečnou událostí je vhodné připomenout, že masečník patří k nejvzácnějším houbám v Evropě, vyrůstá ve starých původních smrkových lesích a u nás byl naposledy nalezen v šedesátých letech uplynulého století. V Červeném seznamu hub (makromycetů) ČR je veden v kategorii ?EX (extinct) - nezvěstný druh.
Vlastní demonstrace donesených hub byla opravdu pestrá. Mimo další druhy měli zájemci příležitost shlédnout a vyposlechnout si informace o základních poznávacích znacích aktuálně a ve více druzích rostoucích smržů a ucháčů. Nechyběla ani destice chřapáčová – Discina perlata, již končící kačenka česká – Verpa (Ptychoverpa) bohemica, kapitální exemplář tmavobělky žlutavé – Melanoleuca cognata, která na snímku zneviditelnila více než 20 cm vysoký smrž tlustonohý – Morchella crassipes z okruhu smrže obecného – Morchella esculenta. Překvapily už i první pečárky polní – Agaricus campestris a polničky rané Agricola praecox. Z jedovatých druhů byly zastoupeny závojenka (zvonovka) jarní - Entoloma vernum a ucháč obecný – Gyromitra esculenta. Z jedlých druhů, na které se v nejbližších dnech houbaři nejvíce těší, nechyběly čirůvka májovka – Calocybe gambosa a závojenka podtrnka – Entoloma clypeatum.
Využijte blížícího se středečního svátečního dne a vyjděte si na houby…
Strana 32 / 47, články 311 - 320 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >