Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 30 / 47, články 291 - 300 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 8.11.2013 Z úterní pražské přednášky...
- 5.11.2013 Z výstavy hub 2013 v Čelákovicích
- 27.10.2013 Z hamrovské poznávací vycházky…
- 27.10.2013 14. setkání mladých mykologů v Uhelné
- 20.10.2013 Podzimní houbařské výstavy 2013…
- 19.10.2013 Z akce „Přírodovědná stezka“
- 15.10.2013 Z houbařské soboty v Zichovci
- 15.10.2013 Z myko exkurze Vidrholec, Štamberk a zpět
- 15.10.2013 Z akce Zamykání lesa na Zelené hoře u Chebu
- 14.10.2013 Z výstavy hub 2013 v Brně
Z úterní pražské přednášky...
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 8.11.2013
Hlavním tématem byla prezentace využití hub v kuchyni, zaměřená na jedlé ryzce.
Úvod přednášky byl tradičně věnován základní houbařské osvětě, tedy určování a poznávání hub, které přinesli návštěvníci akce.
Houby stále rostou. Jejich skladba se mění, hřibovitých jedlých druhů valem ubývá, a pokud se ještě objevují, pro kuchyni se hodí už jen některé z nich. Např. hřib sametový, připomínající letní hřib žlutomasý alias babku. Na rozdíl právě od zmíněné babky je hřib sametový odolný druh, rostoucí v opadaném listí až do zámrazu. Patří, na rozdíl od hřibu žlutomasého, mezi kodexové druhy.
Naplno nyní rostou odolnější, pozdně podzimní houby. Patří k nim v těchto dnech především jedlé čirůvky fialová a dvoubarvá a strmělka mlženka.
Z výstavy hub 2013 v Čelákovicích
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 5.11.2013
Tradiční, letos již dvaapadesátá výstava hub jedlých, nejedlých a jedovatých, se uskutečnila v Čelákovicích. Tentokrát v jiných prostorách a pod novým názvem.
K vidění bylo 261 druhů vyšších hub. Výstava byla veřejností přijata pochvalně, o čemž svědčí i celkový počet návštěvníků (520 dětí a 502 dospěláků).
Výstava byla doplněna ukázkou bonsají Ing. Váchy, dále sbírkou minerálů J. Strnada, ukázkami naložených hub, houbařské literatury a propagačními materiály ČMS.
Pro dětské návštěvníky byly připraveny soutěže v poznávání hub.
Za MK Čelákovice
Josef Kadeřávek
Z hamrovské poznávací vycházky…
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 27.10.2013
Pěkný a teplý konec letošního října má příznivý vliv i na růst podzimních hub.
Přesvědčili se o tom členové MK ve velkých Hamrech i jejich příznivci, kteří se vydali v sobotu na houbařskou vycházku do tamních lesů.
Celých sto a pětadvacet řádků v seznamu položek zapsala Maruška Naučová z V. Hamrů při registraci nalezených druhů. O jejich sběr se podělilo na dvacet účastníků této, stále populárnější akce, která již tradičně vrcholí společným setkáním před mysliveckou chatou v Bohdalovicích.
Za živého zájmu účastníků se popisu a určování hub věnoval Jirka Vondrouš z Bratříkova, za asistence Martiny Koťátkové z Jablonce nad Nisou. K zajímavějším exponátům patřil pařezník pozdní, registrovaný v seznamech nalezených hub od roku 1998 ve zdejší lokalitě vůbec poprvé. Za zmínku stojí slizák švýcarský, který byl u nás v minulosti k vidění rovněž pouze jedenkrát.
Varovně vztyčený prst patří v rámci pozdní houbařské sezóny aktuálně nalezené, smrtelně jedovaté muchomůrce zelené a dále původci nejčastějších otrav houbami u nás, muchomůrce tygrované (alias panterce)…
Za poskytnuté zázemí patří dík mysliveckému sdružení „Bárov“ – letos tumu bylo již po páté a zřejmě i naposledy, neboť meteorologové bývají neúprosní.
Obrazový průřez zmíněnou akcí můžete shlédnout na přednášce pro veřejnost, v pátek, 29. listopadu v salónku restaurace „Starý lázně“ ve Velkých Hamrech…
Za MK V. Hamry
Petr Hampl
14. setkání mladých mykologů v Uhelné
Myko akce / Zprávy z akcí
Radim Dvořák, 27.10.2013
pionýrská základna v Uhelné v sobotním pozdně odpoledním slunci
foto: Radim Dvořák
helmovka šedolupenná (Mycena aetites)
foto: Radim Dvořák
mecháček síťnatý (Arrhenia retiruga)
foto: Radim Dvořák
Račí údolí
foto: Martin Kříž
Čertovy kazatelny
foto: Martin Kříž
hřib dutonohý zlatý (Boletinus cavipes f. aureus)
foto: Martin Kříž
voskovka šarlatová (Hygrocybe coccinea)
foto: Radim Dvořák
čirůvečka trávníková (Dermoloma pseudocuneifolium)
foto: Radim Dvořák
Od čtvrtka 17.10.2013 do neděle 20.10.2013 proběhlo 14. setkání pracovní skupiny ČVSM Mladí mykologové v Uhelné v Rychlebských horách. Organizátoři Dan Dvořák a Jan Běťák domluvili ubytování v místní pionýrské základně, která lecčím připomínala některým účastníkům známou budovu CHKO Třeboňsko v Hajnici. Přes tradiční odlehlost místa konání se z různých koutů republiky sjelo cca 15 účastníků. Kromě mykologických zážitků pro ně bylo připraveno i večerní občerstvení v podobě vychlazeného sudu 12° piva z Poličky.
Pátek - NPP Borový
Páteční exkurze byla naplánována na NPP Borový, nacházející se na Borovém vrchu poblíž obce Žulová. Jak název napovídá, jde o žulový vrch s řadou skal, skalek a kamenů, typicky tvarovaných erozí. Na jihovýchozním až jihozápadním svahu převládají buky, na západním borovice lesní, severní až východní svah je pak tvořen smrčinou. Všude najdeme v menším počtu modřín opadavý a břízu bělokorou, v teplejších místech habr obecný a hlavně na teplých okrajích dub letní. Místo exkurze nebylo zvoleno náhodou, Dan Dvořák potřeboval doplnit data k probíhajícímu mykologickému průzkumu a jak je známo, víc očí víc vidí a víc hlav, víc rozumu.
Cestou na lokalitu jsme se zastavili ještě v Žulové na malé louce, kde byla nalezena např. voskovka mírná (Hygrocybe insipida) - v Červeném seznamu jako [DD], pod vrbou jívou pak čirůvka kroužkatá (Tricholoma cingulatum) [NT] a běžná a v podobných místech a době všudypřítomná helmovka šedolupenná (Mycena aetites).
V samotném NPP Borový rostly překrásné hřiby smrkové (Boletus edulis) i vzácnější hřiby borové (Boletus pinophilus) [VU]. Hub zde ale nebylo mnoho, a přestože nás skrápěly přeháňky, byly znát předchozí suché dny - chyběly drobné druhy i askomycety rostoucí na jehličí, objekt zájmu nejmladší a nejpohlednější části mykologického výsadku. Našly se tak hlavně statnější druhy jako např. čirůvka osmahlá (Tricholoma ustale), holubinka nádherná (Russula nobilis) a strmělka mlženka (Clitocybe nebularis). V bukové části se pod listím schovávaly drobné pavučince (Cortinarius), hlívečník připjatý (Resupinatus applicatus) či kržatka ježatá (Phaeomarasmius erinaceus). Kdo nepřehlíží dřevní chorošovité a rozlité houby, mohl vidět více druhů, zajímavý byl například velký modrý povlak na kusu bukového kmínku tvořený pavučiníkem (Byssocorticium efibulatum).
Menší část účastníků se ještě odpojila a navštívila zarůstající vápencový lom v obci Vápenná, kde byla opět nalezena čirůvka kroužkatá, která se v příhodných lokalitách pod vrbami zdá být místně hojným druhem, helmovka žlutobřitá (Mycena citrinomarginata) a mecháček síťnatý (Arrhenia retiruga), uvedený v ČS jako [?EX], což je vzhledem k nálezům z posledních let již překonané tvrzení.
Sobota - PR Račí údolí
Sobotní exkurze vedla do oblasti nově vyhlášené PR Račí údolí. V přírodní rezervaci se nalézá lesní porost pralesovitého charakteru v hlubokém údolí Račího potoka. Naše trasa vedla okruhem okolo chátrající secesní dřevěné tančírny, dále údolím ke zřícenině gotického hradu Rychleby a přes vyhlídku zvanou Čertovy kazatelny zpět. Nálezy zajímavých druhů hub nebyly nijak početné, na druhou stranu vyšlo překrásné podzimní počasí, takže se jednalo o příjemně strávený den. Ze vzácnějších druhů lze uvést límcovku vroubkovanou (Hemistropharia albocrenulata) [EN] a pavučinec Cortinarius caesiolatens, které byly nalezeny poblíž zříceniny Rychleby, dále např. šťavnatku hajní (Hygrophorus nemoreus), hrotnatečku žlutou (Mycoacia uda) nebo ostenatku Bresadolovu (Mucronella bresadolae). U cesty nad Čertovými kazatelnami nás pak potěšila zlatá forma hřibu dutonohého (Boletinus cavipes f. aureus) a na několika místech v rámci celé trasy jsme viděli palušku červenonohou (Typhula erythropus) [DD].
Neděle - zámecký park v Javorníku
Nedělní vycházka, kratší vzhledem k odjezdu účastníků, byla do zámeckého parku v Javorníku. Zámek je na Jánském vrchu nad městečkem, obklopený parkem z 18. a 19. století s převážně domácími dřevinami. Ve východní části parku jsou to především buky, jejichž spadané listí komplikovalo hledání hub. Našla se zde například polnička lysá (Agrocybe erebia), pozdvižení vyvolala pak v několika skupinách rostoucí lysohlávka srbská (Psilocybe serbica) [EN] - dříve česká, ale Čechům ukradená molekulárními taxonomickými metodami.
V centrální části parku, nacházející se na vršku, byly stromy místy vystřídány loukou a listí bylo většinou odfoukané. Cíl nedělní exkurze byl zvolen právě kvůli těmto lučním porostům s napjatým očekáváním podzimních houbových drahokamů. Při krajích luk vyrůstaly mykorhizní holubinky, ryzce, pavučince a vláknice, opět se obejvila polnička lysá, ale pravé mykologické i fotografické žně nastaly v chudší, nízkou travou a mechem porostlé a častečně proti vysušujícímu odpolednímu slunci zastíněné části, kde se objevovaly všelijaké barevné houbičky, vypadající jako z vosku. Krásu slunečného odpoledne zvýraznily například voskovka hořká (Hygrocybe mucronella) [CR], voskovka šarlatová (Hygrocybe coccinea) [EN], voskovka citronová (Hygrocybe chlorophana) [NT], voskovka papouščí (Hygrocybe psittacina) a další vzácné voskovky, kyjovečky a čirůvečky. Přestože by většina z účastníků exkurze nejraději v parku zůstala déle, po jedné hodině již začala přibývat nervozita a bylo nutné vyrazit na cestu domů.
Poděkování pořadatelům
Rád bych touto cestou poděkoval pořadatelům za vydařenou akci a těším se na další mykologická setkání.
Za příspěvky k článku děkuji Martinu Křížovi.
Pro zvětšení fotografie na ni klikněte myší.
Podzimní houbařské výstavy 2013…
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 20.10.2013
Období každoročních tradičních houbařských výstav jde do finále.
Využijte proto i vy, podobně jako v minulých letech, příležitosti a zašlete nám v předstihu plakátek s údaji o konání výstavy hub právě u vás.
Rádi vám pomůžeme s propagací na spolkových stránkách České mykologické společnosti.
Nově rovněž uvítáme zaslání elektronické podoby „ loga“ vaší odbočky, případně jiné podoby sdružení s tím, že pokud takové ještě nemáte, uvažujte o jeho pořízení. Použijeme ho v záhlaví u každé zprávy od vás.
Pište ohlasy a podělte se s ostatními o vlastní dojmy z letošních výstav na adresu:
Z akce „Přírodovědná stezka“
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 19.10.2013
Ve Středisku volného času Karviná-Ráj, pořádáme každoročně akci „Přírodovědná stezka“, které se pravidelně zúčastňují šestičlenná družstva žáků prvního a druhého stupně místních základních škol.
Na pěti kilometrové trase žáci zdolávají nejen úskalí lesního terénu, ale i záludnosti deseti stanovišť, kde odpovídají na různé otázky ze znalosti přírody a její ochrany.
Akce je v rámci šíření houbařské osvěty vždy zakončena houbařskou přednáškou, včetně výstavky a poznávání rozmanitých druhů hub, rostoucích v našem regionu.
Pro web a časopis ČMS
František Češka
Zdeněk Šebestík
Stonava
Z houbařské soboty v Zichovci
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 15.10.2013
Byl to vlastně jednodenní seminář pro zájemce o houby. Akce se konala 12.10. v příjemném a pro tyto účely dobře vybaveném prostředí nedávno otevřeného pivovaru v této výstavné obci.
Terénní vycházku účastníků z Čech i přátel ze Slovenska, zaměřenou na sběr právě rostoucích hub následovala provizorní expozice nalezených druhů. Výklad k houbám v podobě houbařské poradny pak následovaly přednášky s prezentacemi o houbách obecně a o houbách nejen v kuchyni. Po všech stránkách vydařená akce proběhla s podporou vedení obce a uvažuje se o jejím pokračování i v příštích letech.
Z myko exkurze Vidrholec, Štamberk a zpět
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 15.10.2013
v terénu...
květnatec Archerův -clathrus Archeri, slavící u nás letos abrahámoviny...
klouzek kravský - Suillus bovinus, jedlý druh
účastnické foto
Minulou středu (9.10.) se vydala po zmíněné trase za poznáváním hub přímo v terénu skupina zájemců z Ústavu experimentální botaniky, AV ČR v.v.i. Těm, stejně jako již loni, poskytli odborný doprovod členové Ústřední houbařské poradny ČMS.
Během vycházky bylo nalezeno a určeno kolem stovky druhů hub. K zajímavějším nálezům jistě patřil i květnatec Archerův. Jedno z jeho vajíček bylo jako vzorek odebráno k dalšímu pozorování. Plodnice se otevřela právě v noci na dnešek. Pozn. red.: Leccos zajímavého o výskytu květnatce Archerova u nás se dočtete v právě vycházejícím čísle Mykologického sborníku - Časopisu českých houbařů.
Zaznamenaná data o nálezech současně poslouží k doplnění údajů do seznamu o houbách Prahy.
Na své si přišli i milovníci hub v kuchyni. V klánovických lesích je stále dostatek jedlých druhů, z hřibovitých zde převažuje klouzek kravský.
Obdobné akce představují vhodnou podobu šíření základní mykologické a houbařské osvěty, které se věnuje Česká mykologická společnost průběžně již od svého založení v roce 1921.
Z akce Zamykání lesa na Zelené hoře u Chebu
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 15.10.2013
do akce... foto: Jindra Pošmurová
klobouček na klobouku
bylo o čem si povídat... foto: Stanislav Novák
kukmák příživný - Volvariella surrecta, vzácný druh
nebyl ten, komu nechutnalo
MK Slavkovský les spolu s Chebským muzeem uspořádali v sobotu 12. října 2013 tuto akci pro veřejnost. I přes studené počasí se dostavilo na 30 zájemců. Nejvzdálenější účastnice byla až z Ostravy. Téměř 11 km dlouhá trasa vedla po vrstevnici, cestou lesem, na Zelenou horu k rozhledně Bismark a zpět.
Probrali jsme četné dotazy účastníků, kteří cestou nalézali a přinášeli různé houby.
Povedl se zdejší prvonález vzácného kukmáka příživného na strmělce mlžence. Bylo mj. podáno vysvětlení k drobnému úkazu v podobě „vzhůru nohama přirostlému kloboučku“ strmělky mlženky na povrchu klobouku téhož druhu.
Celkem se na terénní výstavce na vrcholu Zelené hory sešlo na 150 druhů hub.
Diskuze k houbám i k souvisejícím tématům byla po všech stránkách obohacující.
Např. v případě jedlé opeňky měnlivé, byla zmíněna její rozdílnost od jedovaté čepičatky jehličnanové. Byla tu i běžná jedlá bedla červenající, která je aktuálně diskutována v souvislosti s možnou záměnou za její problematickou dvojnici, bedlu červenající, var. zahradní. Mykologové u MK Slavkovský les vysvětlili riziko sběru velkých červenajících bedel na rozdílných stanovištích a potřebu dostatečné tepelné úpravy bedly červenající. Našly se i hřibovité druhy, m.j. hřib strakoš, kozák březový, hřib hnědý. Vyskytly se i méně běžné druhy hub, jako houžovec hlemýžďovitý.
Členové mykologického klubu připravili u Bismarkovy rozhledny pro účastníky oheň, kde byla možnost se příjemně ohřát a opéci špekáčky.
Dle plánu byla na vrcholu Zelené hory přečtena báseň o lese a poté, slavnostně symbolickým klíčem byl uzamčen les, čímž jsme naplnili účel naší akce pro sebe i pro veřejnost.
Nadšení a dobrá nálada přítomných byly odměnou obětavým organizátorům.
Za MK Slavkovský les
Text a foto: Jiří Pošmura
Z výstavy hub 2013 v Brně
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 14.10.2013
Rádi se dělíme s ostatními o některé zápisy v kronice našeho Mykologického klubu Brno k letošnímu 6. ročníku výstavy hub v Brně.
-Velmi zajímavá a poučná výstava. Přijeli jsme, viděli jsme, očichali jsme a vyfotili jsme.
Děkujeme. Gymnázium Křenová
-Děkujeme za poučnou prohlídku a výklad paní průvodkyně. Příští rok určitě přijdeme.
Děti MŠ Prušánecká 8
-Moc pěkné, poučné, výborný výklad k houbám.
ZŠ Masarova 4A, ZŠ Merhautova 6C, ZŠ Čejkovická 6A,B
-Úžasná a velmi záslužná výstava s odborným výkladem. Chválím, chválím a děkuji. Nadšená houbařka z Brna
Celkem bylo letos vystaveno kolem 340 druhů hub.
Přišlo se podívat na 800 návštěvníků.
Zaujala přednáška RNDr. Antonína o houbách našich zahrad.
Po celou dobu výstavy fungovala houbařská poradna a výklad pořadatelů k vystaveným exponátům.
Všichni, včetně organizátorů si to užili…
Draha Sukupová
MK Brno
Strana 30 / 47, články 291 - 300 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >