Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 22 / 47, články 211 - 220 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 31.10.2015 Na kafíčku v Davli…
- 28.10.2015 Z poznávací vycházky za houbami do Klánovického lesa 24. října 2015
- 24.10.2015 Z poslední letošní poznávací houbařské vycházky ve Velkých Hamrech
- 23.10.2015 Z výstavy hub 2015 v Lysé nad Labem
- 20.10.2015 Ze třetí podzimní přednášky ČMS
- 15.10.2015 Z výstavy hub 2015 v Nezvěsticích
- 12.10.2015 Z výstavy hub 2015 v Rychnově nad Kněžnou
- 12.10.2015 Z páté výstavy hub v Domově pro seniory Skalka v Chebu.
- 12.10.2015 Z výstavy hub 2015 v Plzni
- 8.10.2015 Z první podzimní přednášky ČMS 2015
Na kafíčku v Davli…
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 31.10.2015
Davle na snímku fotografa Josefa Dvořáka (1884-1965)
hnojník obecný - Coprinus comatus, jedlý, pokud je zcela mladý
z přehledu donesených hub
z průběhu vydařené akce
Na dnešní davelskou akci s případným názvem, zaměřenou na prezentaci aktuálně rostoucích hub, s následnou besedou a promítáním o houbách v kuchyni, jsme byli pozváni členem naší společnosti a tamním starostou, přítelem Jiřím Prokůpkem.
Okolní lesy nám pro tyto účely nabídly, v poslední říjnovou sobotu a za pěkného počasí, na osmdesát druhů aktuálně rostoucích druhů hub. Louka na břehu Vltavy uprostřed Davle byla doslova poseta desítkami jedlých hnojníků obecných ve všech stádiích růstu.
Odpolední posezení navštívilo mnoho zvídavých zájemců o houby a jejich praktické využití. Obohacením zajímavé diskuze byla soutěž o nejlepší houbový recept. Hlasováním přítomných jen těsně zvítězily růžovky, pečené na kameni, před salátem z hlaviček mladých ryzců peprných.
Setkání příznivců houbaření a jejich využití hub v kuchyni se vydařilo a splnilo tak svůj zamýšlený, popularizační záměr.
Jaroslav Landa
Aleš Vít
Z poznávací vycházky za houbami do Klánovického lesa 24. října 2015
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 28.10.2015
třepenitka cihlová - Hypholoma lateritium
foto: Petr Souček
pstřeň dubový - Fistulina hepatica, jedlý
foto: Petr Souček
šupinovka gumovitá - Pholiota gummosa
foto: Lubomír Opat
šupinovka olšová - Pholiota alnicola
foto: Lubomír Opat
účastníci sobotní vycházky
foto: Petr Souček
Rozvržení podzimních poznávacích vycházek ČMS v Praze prakticky selhávalo na dlouhodobém nerůstu hub. Situace se mírně lepší až nyní, v říjnu. Takže v sobotu 24. jsme se již vydali na jednu z nich; Z Rohožníku napříč Klánovickým lesem, za vedení J. Landy a L. Opata a účasti dalších osmnácti příznivců. A to bez očekávání hojnějších či významnějších nálezů.
Naším prvním poznatkem bylo, že ani po projití různými listnatými, smíšenými a jehličnatými porosty jsme se téměř nesetkali s mykorhizními houbami, a rovněž většina dalších hub nerostla v nějakých velkých kvantech. Nicméně, přálo nám slunečné počasí, a po několika předchozích, spíše deštivých dnech, tak panovala dobrá nálada.
Nalezených druhů také postupně přibývalo a nakonec jich bylo na devadesát. Nejzajímavějším příspěvkem k druhové pestrosti nalezených hub byla v samém závěru návštěva vlhkých snížených míst, jižně od trati mezi Úvaly a Štamberkem, kde byla také vycházka po třech hodinách ukončena.
Ze zajímavějších nálezů lze připomenout např. pevník nachový Chondrostereum purpureum na pařezech bříz, velmi pěkné plodnice pstřeně dubového Fistulina hepatica na dubech, mísenek oranžových Aleuria aurantia, vlhkožijných hub třepenitky pomněnkové Hypholoma myosotis a třepenitky vlhkožijné Hypholoma subericaeum, ryzce hnědočerveného Lactarius badiosanguineus, šupinovky olšové Pholiota alnicola na břízách a olších, šupinovky gumovité Pholiota gummosa, a také drobných lysohlávek z okruhu lysohlávky horské Deconica montana.
V závěru sezóny chceme uspořádat a tímto avizovat ještě vycházku do Šáreckého údolí.
Jaroslav Landa
Z poslední letošní poznávací houbařské vycházky ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 24.10.2015
Jizerskohorské lesy již září podzimem. Nikoli jen v podobě žlutého, hnědého a červeného listoví. Lesy rozkvétají i pestrou paletou barev klobouků rozmanitých druhů hub. Na poslední letošní vycházce hamrovských houbařů pro veřejnost tuto sobotu, se nakonec sešlo více než sto druhů stále ještě rostoucích hub, viz seznam nálezů. Počasí jako vymalované a k němu dobrá pohoda, to vše znamenalo symbolické a důstojné rozloučení členů HVH i jejich příznivců s letošní houbařskou sezónou v terénu.
Za hamrovské houbaře
Martina Koťátková
Petr Hampl
Aleš Vít
Z výstavy hub 2015 v Lysé nad Labem
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 23.10.2015
Na dnešní vernisáži bylo k vidění na 70 druhů právě rostoucích hub.
Je to první výstava hub v novodobé historii Lysé nad Labem. Koná se v salonku restaurace U bílé labutě.
Akci pořadatelsky zajišťuje Josef Pažout s místními houbaři, přáteli a příznivci.
Výstava potrvá do zítřka a od příchozích návštěvníků jsou vítány další houby ke zpestření této, již jedné z posledních letošních houbařských expozicí.
Ze třetí podzimní přednášky ČMS
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 20.10.2015
Houby stále rostou, na dnešní přednášku jich bylo doneseno a určeno kolem čtyřiceti druhů. Letošní, na houby jinak vcelku skoupá sezóna, je ve znamení hojněji rostoucích kotrčů kadeřavých. Informace o jejich růstu přicházejí z mnoha míst. Zajímavou přednášku Houby okolí Lázní Bohdaneč prezentovala, jako hlavní host večera, Tereza Tejklová z MK Pardubice.
Z výstavy hub 2015 v Nezvěsticích
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 15.10.2015
V pondělí 28. a v úterý 29. září se v salónu nezvěstické restaurace Bon konala v pořadí již pátá výstava hub, pořádaná spolkem Mykologický klub Nezvěstice. Přesto, že v okolních lesích panovalo obrovské sucho a houby skoro vůbec nerostly, podařilo se nám nasbírat a posléze i určit 220 druhů jedlých, nejedlých i jedovatých hub. Návštěvníci ještě během výstavy přinesli ke konzultaci s odborníky své nálezy, některé nakonec i skončily na výstavních stolech a obohatily tak naši výstavu, proto se celkový počet vystavených vzorků vyšplhal na 236 druhů. Několik druhů se však bohužel opět nepodařilo přesně identifikovat, a to ani s pomocí mikroskopu, takže skončily buď v koši, nebo si některé zajímavější houby určovatelé odnesli domů, kde na přesnou identifikaci budou mít mnohem lepší podmínky a hlavně dostatek času.
Kromě houbařské poradny, která probíhala po oba dny, byly součástí výstavy i krátké odborné přednášky pro školy a školky i pro početnější skupinky zájemců. Nejvíce pozornosti a s tím i dotazů směřovalo na odlišení jedlých druhů bedel od těch jedovatých. O faktu, že jedovaté druhy bedel vůbec existují, se většina návštěvníků dozvěděla až z nedávné, medializované kauzy smrtelné otravy jedné paní z vedlejší vsi.
Oproti minulým ročníkům výstavy přibyla letos novinka, kterou jsme ocenili nejenom my, určovatelé hub, ale hlavně školáci, kteří v rámci výuky výstavu navštívili. Zmíněnou novinkou je náš nový mikroskop, ve kterém byly zřetelné i důležité mikroznaky, nezbytné ke správnému určení vystavených druhů hub. Jako tradičně místní škola a školka přispěly k dekoraci výstavy díly svých mladých svěřenců. Některé obrázky byly tak zdařilé, že možná skončí u pořadatelů doma na zdi.
Letošní výstavu tedy hodnotíme jako úspěšnou a rozhodně nakonec nelitujeme, že jsme ji nezrušili stejně, jako tomu bylo letos u některých plánovaných mykologických výstav v kraji.
Jediné negativum spatřujeme v tom, že letošní návštěvnost byla o něco nižší, než v uplynulých letech (výstavu navštívilo na 500 návštěvníků). Přičítáme to zejména všeobecnému mínění, že houby letos nerostou, a tak my nebudeme mít co vystavovat a lidé o nic nepřijdou. A také prodlouženému víkendu, který mnozí potencionální návštěvníci využili k rodinným výletům mimo domov. Za finanční podporu, spojenou s uspořádáním výstavy, děkujeme především Plzeňskému Kraji a obecnímu úřadu v Nezvěsticích. A protože bez návštěvníků by akce ztrácela úplně smysl, tak naše velké DÍKY patří všem, kteří se na výstavu hub přišli podívat.
Za MK Nezvěstice Libor Hejl
Z výstavy hub 2015 v Rychnově nad Kněžnou
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 12.10.2015
Když se zeptáte kohokoli, zda rostou houby, jistě si pomyslí něco nelichotivého o vašem zdravém rozumu. Ale přes všechny negativní předpovědi se úsilím členů Mykologického klubu Rychnov nad Kněžnou podařilo vystavit kolem 250 druhů jedlých, nejedlých a jedovatých hub. Nevelký kolektiv rychnovských mykologů se pustil při současném stavu počasí do velice těžkého úkolu, a to uspořádat výstavu hub tradičně ve výstavním sále Domu chovatelů přímo naproti pivovaru v Rychnově nad Kněžnou. A od první říjnové soboty bylo opravdu se na co dívat. Hned od dveří uvítala návštěvníky kolekce hřibovitých hub včetně půlkilových zdravých hřibů smrkových, několika kovářů, křemenáčů, kozáků, klouzků a většího množství suchohřibů hnědých a žlutomasých. V expozici byly představeny také některé houby, které jsou předmětem zájmu opravdových houbových „fajnšmekrů“: kotrč kadeřavý, trsnatec lupenitý, chorošovec sírový, korálovec bukový, pýchavka obrovská, václavka smrková a opeňka měnlivá. Zajímavou houbou byla jistě lesklokorka lesklá, známá spíše využitím v čínské medicíně k léčení velkého množství chorob a onemocnění různých částí lidského těla. U nás je navržena jako podpůrný prostředek nebo jako potravinový doplněk. Pondělní výstavní doba byla věnována dětem z mateřských a základních škol, pro které byl připraven výklad o houbách se zaměřením na různé školní činnosti, např. výtvarná výchova nebo výuka biologie. Děti se dozvěděly kromě jiného o tom, jak se sbírají lanýže v Itálii nebo v Chorvatsku, jaké houby využívali severoameričtí indiáni k lovu zvěře a léčení ran, jaké houby využíval pračlověk k uchování ohně a jaké houby se zpracovávají v lidových řemeslech v Rumunsku, Ukrajině a Moldávii. Na tomto místě je nutno poděkovat přátelům z Mykologického klubu Choceň, kteří pomohli svými příspěvky s přípravou výstavní expozice. Závěrem je nutno připomenout, že výstava hub se uskutečnila za finanční podpory, poskytnuté z rozpočtu Města Rychnov nad Kněžnou. Téměř neuvěřitelné se tedy letos stalo skutkem.
Za MK Rychnov nad Kněžnou
Václav Matějka
Z páté výstavy hub v Domově pro seniory Skalka v Chebu.
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 12.10.2015
z průběhu chebské výstavy
tým pořadatelů a host výstavy (vlevo) pan Lothar Roth, předseda MK v Aldorfu ze sousedního Německa
zápisky dětí v návštěvní knize
Mykologický klub Slavkovský les ve spolupráci s Muzeem Cheb pořádal 2. října tradiční výstavu hub v Domově seniorů na Skalce v Chebu. Akce byla určena i pro veřejnost a v rámci mykologické poradny byly zájemcům určeny donesené houby. Prezentaci 168 druhů hub hodnotili návštěvníci s obdivem.
K vidění byly také jedovaté houby, jako například muchomůrka porfýrová, panterová, královská a citronová. Na těchto pak byly vysvětleny a ukázány znaky, kterými se liší od jedlé muchomůrky růžovky. Senioři se ptali na úpravu jídel z hub, jejich správné zmrazování i jak je sbírat. Vystavovaly se i vzácnější druhy, mezi nimi např. masenka lišejníková, korálovec bukový, šiškovec černý, houžovec hlemýžďovitý, hlíva hnízdovitá, lesklokorka lesklá a další. Nejvíce pozornosti vzbudila největší houba, a to asi 35 kg těžký vějířovec obrovský.
Výstavu navštívila i školní družina z 1. ZŠ Cheb. Bylo krásné pozorovat zájem dětí o nejrůznější exponáty, ve svém nadšení nám potom do návštěvní knihy namalovaly pěkné obrázky hub, za což dostaly sladkou odměnu.
Svou návštěvou nás překvapil předseda německého mykologického klubu Lothar Roth se svým synem z Adorfu. Darovali nám do naší knihovny publikaci červeného seznamu hub v Sasku, 7 Českých atlasů, a 1 mykologický sborník v Němčině, kde je pojednána i spolupráce o nálezu vzácného oranžovce vláknitého (Pycnoporellus fulgens). Němečtí přátelé přislíbili účast na některé naší další akci pro veřejnost.
Výstava se zdařila zásluhou aktivní činnosti našich členů a Ekocentra Cheb. Senioři byli nadšeni z toho, že jim bylo umožněno poznávat houby přímo na místě, zvláště vozíčkáři byli vděční. V rámci osvěty výstava splnila účel, což bylo naším cílem.
Malé odpolední výstavy se účastnilo 145 návštěvníků.
Za MK Slavkovský les
Jiří Pošmura
Z výstavy hub 2015 v Plzni
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 12.10.2015
Letošní podzimní výstava se konala 5. - 7. října. Přes sucho a obavy o její výsledek bylo na výstavě k vidění více, než 200 druhů v plzenském okolí rostoucích druhů hub.
Z první podzimní přednášky ČMS 2015
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 8.10.2015
houby, které se vám nepodařilo správně určit, přineste na některou z našich přednášek, pomůžeme vám...
tradičně hojná účast i zájem přítomných na přednáškách pro houbařskou veřejnost
V úterý 6.10. byl zahájen letošní podzimní cyklus přednášek o houbách pro veřejnost.
K určení se tu sešlo na padesát druhů aktuálně rostoucích druhů hub.
Hlavním tématem večera byla přednáška Naše jedlé houby I.
Původní, úvodní přednáška, Ochrana hub, bude na pořadu příští úterý, 13. října.
Termíny podzimních vycházek za houbami v okolí Prahy pro veřejnost budou upřesněny dle vývoje počasí a dle momentálního růstu hub.
Veškeré informace o našich aktivitách aktuálně sledujte na zdejších stránkách a na našich přednáškách. Informujte se rovněž v kanceláři ústředí ČMS, a to v provozních dnech, na tel. 257 530 842.
Přehled podzimních přednášek ČMS 2015
Strana 22 / 47, články 211 - 220 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >