Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 19 / 47, články 181 - 190 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 24.10.2016 Z letošní první podzimní poznávací vycházky ČMS pro veřejnost...
- 19.10.2016 Zamykání lesa na Zelené hoře u Chebu 15. října 2016
- 7.10.2016 Z výstavy hub MK Slavkovský les 2016 v Mariánských Lázních
- 7.10.2016 Z výstavy hub 2016 v Litomyšli
- 7.10.2016 Zdeněk Hájek - Ohlédnutí za výstavkou hub v arboretu Sofronka v Plzni-Bolevci 23. - 24. 9. 2016
- 29.9.2016 Z výstavy hub 2016 v Ratíškovicích
- 24.9.2016 Z výstavy hub 2016 ve Velkých Hamrech
- 23.9.2016 Výstava hub ve Velkých Hamrech
- 17.9.2016 Aktuálně z Celostátní výstavy hub 2016 v Chocni
- 22.8.2016 Ze srpnové vycházky s MK Hořovice
Z letošní první podzimní poznávací vycházky ČMS pro veřejnost...
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 24.10.2016
z průběhu vycházky
rosolovka listovitá - Tremella foliacea
komentář k nalezeným houbám
pýchavka obecná - Lyceperdon perlatum, jedlá
na závěr vycházky
pýchavky jsou znamenité jedlé houby
Poznávací vycházka za houbami do Klánovického lesa v sobotu 22. října 2016 v okolí Rohožníku přilákala na dvě desítky zájemců včetně dětí. Za velmi příznivého slunečného počasí rostly houby, po předchozích deštivějších dnech, zase již docela vydatně.
Převážně to byly již podzimní druhy jako čirůvka fialová - Lepista nuda, strmělka mlženka - Lepista nebularis, šupinovka (plaménka) bledohlínová - Pholiota lenta, křehutka vodomilná - Psathyrella piluliformis či nejedlé slzivky - Hebeloma. Mezi stovkou nalezených a demonstrovaných druhů byly nejčastěji nalézaným rodem helmovky - Mycena. Hřibovité houby, holubinky a ryzce i muchomůrky ustupují zvolna do pozadí. Hřiby - Boletus a kozáky - Leccinum byly nalézány jednotlivě, dále rostl hřib hnědý - Boletus badius či hřib peprný - Chalciporus piperatus. Z holubinek holubinka amethystová - Russula amethystina, h. černonachová - R. atropurpurea, h. hlínožlutá - R. ochroleuca a také h. doupňáková - R. grisea, z ryzců r. přejemný - Lactarius mitissimus, r. liškový - L. tabidus, či r. dubový - L. quietus. Zajímavé vzájemné srovnání umožnily velké bedly bedla vysoká - Macrolepiota procera, b. útlá - M. mastoidea a červenající b. šedohnědá - Chlorophyllum olivieri. Václavky - Armillaria zatím nalézány stále jen ojediněle. Z jedovatých hub bylo možné demonstrovat například muchomůrku citrónovou i její bílou varietu - Amanita citrina, čepičatku jehličnanovou - Galerina marginata či strmělku listomilnou - Clitocybe phyllophila nebo porovnat některé nálezy fialových pavučinců s čirůvkou fialovou - Lepista nuda a také lakovkou ametystovou - Laccaria amethystina. Ze zajímavějších nálezů to byly ouško kornoutovité - Otidea onotica, čirůvka sírožlutá - Tricholoma sulphureum, některé černorosoly - Exidia a velká plodnice rosolovky listovité - Tremella foliacea.
Vycházka uspokojila přítomné po stránce četných komentovaných nálezů a částečně i uskutečněnými sběry do košíků.
Text: Jaroslav Landa
Foto: Ivan Ťuch, Aleš Vít
Příští sobotu se koná další vycházka, tentokrát do lesů a na louky v Divoké Šárce.
Bližší informace najdete ZDE
Zamykání lesa na Zelené hoře u Chebu 15. října 2016
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 19.10.2016
Mykologický klub Slavkovský les spolu s Chebským muzeem pořádal plánovanou akci pro veřejnost „ Zamykání lesa“ na Zelené hoře u Chebu. Přišlo 45 zájemců o poznání hub v přírodě.
Téměř jedenácti kilometrová trasa vedla lesem po vrstevnicové cestě na Zelenou horu a zpět do Chebu. Během cesty jsme zodpověděli četné dotazy účastníků, kteří cestou nalézali různé houby. Celkem bylo pojmenováno asi 110 druhů hub.
Některé sebrané houby pak posloužily na vrcholu Zelené hory k uspořádání improvizované výstavky. Byly popsány vystavované druhy a možné záměny jedlých a jedovatých hub. Například u jedlé opeňky měnlivé a jí podobné, jedovaté čepičatce jehličnanové. Byla tu i bedla červenající a její jedovatá dvojnice bedla zahradní (Česká), které se dají zaměnit. Vysvětlili jsme problematiku jejich sběru na rozdílných stanovištích a potřebu dobré tepelné úpravy bedly červenající. Byla popsaná i jedovatá pečárka zápašná a její možná záměna za jedlé pečárky.
Našly se i hřibovité druhy, například hřib strakoš, smrkový, kovář, hnědý a jiné. Vyskytly se i méně běžné druhy hub, jako je trsnatec lupenitý, patyčka rosolovitá, tmavobělka krátkonohá a pečárka Bohušova.
Členové mykologického klubu oživili ohniště u Bismarckovy rozhledny, kde byla možnost se příjemně ohřát a opéci špekáčky.
Dle plánu byla na vrcholu Zelené hory přečtena báseň o lese a poté nejmladší účastník uzavřel les symbolickým klíčem, čímž se naplnil účel naší akce.
Počasí nám přálo, obdivovali jsme nadšení a dobrou náladu účastníků, bylo to určitě i zásluhou obětavosti členů našeho klubu.
Za MK Slavkovský les
Jiří Pošmura
Z výstavy hub MK Slavkovský les 2016 v Mariánských Lázních
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 7.10.2016
Letošní výstava hub MK Slavkovský les, která se konala 1. - 2. října, ukázala milovníkům hub a houbaření na 250 zajímavých exponátů.
Včetně zahraničních hostů ji vidělo a pochvalně obdivovalo kolem 1000 návštěvníků.
Podrobněji k výstavě viz
http://mk-slavkovsky-les.tewet.info
Foto: Pavel Syřiště a Stanislav Novák
Text: Jiří Pošmura
Z výstavy hub 2016 v Litomyšli
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 7.10.2016
Na letošní výstavu hub (1. - 2. 10.) v Litomyšli se nám nakonec sešlo kolem 130 druhů.
Byly to ale těžce vychozené houby . Návštěvníci byli spokojeni a přišlo jich 570.
Za MK Litomyšl
František Doležal
Zdeněk Hájek - Ohlédnutí za výstavkou hub v arboretu Sofronka v Plzni-Bolevci 23. - 24. 9. 2016
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 7.10.2016
Po několik týdnů před výstavkou jsme se zoufalostí sledovali vývoj počasí. Solidní dlouhotrvající déšť, který přišel o víkendu před akcí, se bohužel projevil pouze na růstu druhů hub, které jsou vázány na dřevo. Podobně jako při jarní výstavě hub nás zachránil sběr na mokřinách a rašeliništi v jižní části Přírodního parku Manětínsko.
Na tuto doplňkovou výstavku v přírodě (ta hlavní nás čeká v říjnu na Západočeské fakultě v Plzni na Klatovské tř.) jsme nasbírali úctyhodný počet 106 druhů hub (viz seznam nálezů), mezi nimiž byly i celkem vzácné nebo zajímavé druhy jako čirůvka obrovská –Tricholoma colossum, pavučinec malachitový – Cortinarius malachius, lošáček tmavý – phellodon connatum, holubinka rašeliníková – Russula sphagnicola, 15kg trs trsnatce lupenitého – Grifola frondosa nebo téměř 1kg těžký kotrč kadeřavý – Sparassis crispa.
Akce se účastnily např. mateřské školky z Doubravky, lesní školky Větvička a Lvíčata a soukromá ZŠ Elementaria, z ostatní veřejnosti pak 104 dospělých a 31 dětí. Všichni byli nadšeni.
V arboretu Sofronka je to již naše tradiční výstava, máme zde 2 naučné panely o houbách a o naší činnosti v tomto areálu je také zmíněno v nově vyšlé publikaci „Arboretum Sofronka, 1966 -2016, autor Jan Kaňák.
Zdeněk Hájek,
předseda MK Plzeň
Z výstavy hub 2016 v Ratíškovicích
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 29.9.2016
XXXVI. výstava hub v Ratíškovicích se vydařila, na stole se tísnilo přes 220 druhů hub z širokého okolí. Ve sběru nám pomohli i kamarádi z Beskyd a ze Záhoří Ze vzácnějších druhů můžeme jmenovat hřib příživný rostoucí na pestřeci a také hřib horský. Největší houbou výstavy byl vějířovec obrovský z nádraží v Břeclavi. Z léčivých hub jmenujme lesklokorku lesklou a outkovku pestrou. Děkujeme všem návštěvníkům a všem organizátorům za úspěšné zvládnutí akce. Přesto, že houby nyní příliš nerostou, ratíškovickým to vyšlo, hub i návštěvníků bylo požehnaně.
Za MK Ratíškovice
Vašek Koplík a Laďa Špeta
Z výstavy hub 2016 ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 24.9.2016
Kdo si dnes udělal čas a navštívil výstavu hub hamrovských houbařů, přišel si na své. Bylo tu opravdu co k vidění.
Počet vystavených druhů, aktuálně rostoucích hub v Jizerských horách, se zastavil na konečném, úctyhodném počtu 233. Výstavu navštívilo na 300 spokojených, místních i přespolních příchozích.
Poděkování pořadatelů ze zájmového uskupení Houbaři Velké Hamry patří všem účastníkům vydařené skce.
Výstava hub ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 23.9.2016
I přes panující období houboprostých lesů, obdarovaly dnes jizerskohorské hvozdy přípravu výstavy hamrovských houbařů úctyhodným počtem hub. Prozatím dnes bylo naistalováno okolo 180 rozmanitých druhů.
Výstava proběhne již zítra, v sobotu, 24. 9. od 10 do 17 hodin v místním domě hasičů.
Všichni jste vítáni, přijďte pobejt...
Aktuálně z Celostátní výstavy hub 2016 v Chocni
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 17.9.2016
zámek v Chocni - místo konání letošní Celostátní výstavy hub
pohled do výstavního sálu
k vidění je mnoho zajímavých exponátů
část expozice hřibovitých druhů
z průběhu prvního dne výstavy
Již 30. výstava hub v Chocni - Celostátní výstava hub ČMS byla v pátek 16. 9. 2016 zahájena a potrvá až do neděle 18. 9. na Zámku v Chocni. Nenechte si ji ujít.
Již po příjezdu / příchodu před zámek je něco nápadného, a to prakticky zaplněné parkoviště. Takže je vidět, že se tu něco děje. Největší překvapení čeká návštěvníky při vstupu do výstavního sálu. Ten je sám o sobě, jako zámecká prostora, velice krásný. Ale není prázdný, při zahájení zde bylo vystaveno 413 druhů hub. Již jenom tento fakt předčil všechna očekávání. Jak je to možné? Zámecký park před budovou je aktuálně prakticky bez hub, venku 29 st., a dlouhotrvající sucho a zde je k vidění, že čerstvé houby stále existují.
Kolektiv členů, místních i přespolních obětavých příznivců, se vypravil včera na houby do blízkého, ale i hodně vzdáleného okolí. Na 150 druhů bylo dovezeno z Javorníků - Beskyd, okolí Velkých Karlovic, z nich řada vzácných, dále z Vizovických vrchů - Zlínska, Vsetínska i jiných lokalit.
V první den výstavy - v pátek, je sál chvílemi zcela zaplněn školními výpravami, které ji přišly shlédnout. V průčelí sálu jsou umístěny fotografie šupinovky choceňské - Pholiota choceniensis, nové pro vědu a pojmenované podle města Chocně. Celý sál je vyzdoben velkoplošnými barevnými fotografiemi hub, mezi nimiž vyniká kolekce podzemek (lanýžů, jelenek, aj.) Pavla Brůžka.
Provedeme vás stručně zajímavými exponáty výstavy. Za prvé lze konstatovat, že tradičně mají prioritu v počtu vystavených kolekce holubinek - Russula 39 druhů, mezi nimi například holubinka Raoultova - Russula raoultii, holubinka pelargoniová - Russula pelargonia, následovány ryzci - Lactarius 32 druhů, např. ryzec lilákový - Lactarius lilacinus, r. odporný - L.hysginus, r.osténkatý - L.spinulosus, r.datlí - L.picinus. r. jedlový - L. intermedius, také hřibovitých hub je docela dostatek - na 40 druhů - včetně hřibu kaštanového - Gyroporus castaneus, dále pavučince - různé druhy, např. pavučinec hercynský - Cortinarius hercynicus, voskovka citronová - Hygrocybe chlorophana, čirůvka příbuzná - Tricholoma arvernense pod jedlí, čirůvka tygrovaná - Tricholoma pardinum, šafránka zdobená - Tricholomopsis decora, trhanka dřípená - Clitocybula lacerata, strmělka dřevní - Ossicaulis lignatilis, ronivka sazová - Hydropus atramentosus (Vsetínsko), štítovka rozpraskaná - Pluteus diettrichii.
Z nelupenatých hub můžeme shlédnout vzácná kuřátka Batailleova - Ramaria Bataillei z Beskyd, kyj uťatý - Clavariadelphus truncatus rovněž z Beskyd, lošákovec sírožlutý - Hydnellum geogenium z Maštalí, krásnoporku hřebenitou - Albatrellus cristatus, hrbolatku černobílou - Boletopsis leucomelaena, korálovec jedlový - Hericium flagellum, hvězdovku klenbovou - Geastrum fornicatum, či vatovce obrovské - Calvatia gigantea. Proti tomu zcela drobné houby, v dnešním horkém výstavním prostředí, buď vystaveny nejsou, nebo zde poměrně rychle zasychají.
Takže nezapomeňte, ještě tuto sobotu (9-17h) a neděli (9-16h) přijďte shlédnout zajímavou výstavu hub a popřát choceňským mykologům vše nej k jejich 30. narozeninám.
Text: J. Landa Foto: A. Vít
Ze srpnové vycházky s MK Hořovice
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 22.8.2016
účastníci vycházky
hřib dřevožijný - Buchwaldoboletus lignicola, červený seznam ohrožených druhů, kategorie EN
Společná vycházka na houby MK Hořovice v sobotu 20. 8. na Brdy, měla v době dovolených většiny členů spíše komorní obsazení. Houby rostou a spokojení houbaři byli samý úsměv.
Nejvzácnějším nálezem byl hřib dřevožijný.
Za MK Hořovice
Olda Jindřich
Strana 19 / 47, články 181 - 190 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >