Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 18 / 47, články 171 - 180 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 7.1.2017 Ze Silvestrovského pochodu 2016 hořovických houbařů…
- 7.1.2017 Ze zamykání lesa 2016 v Čelákovicích
- 27.11.2016 Ohlédnutí za výstavou hub 2016 v Nezvěsticích
- 27.11.2016 Z poslední letošní vycházky s MK Brno
- 27.11.2016 Ze setkání Spolku houbařů Poděbrady
- 6.11.2016 Z poznávací vycházky do okolí Vyžlovky…
- 1.11.2016 Z druhé letošní podzimní poznávací vycházky ČMS do Divoké Šárky
- 1.11.2016 Z říjnové vycházky Hamrovských houbařů – 29. 10. 2016 (31 účastníků, 163 druhů hub)
- 28.10.2016 Z poznávací vycházky ÚEB AV ČR v.v.i. a ČMS do lesů u sv. Juliány
- 24.10.2016 Z letošní první podzimní poznávací vycházky ČMS pro veřejnost...
Ze Silvestrovského pochodu 2016 hořovických houbařů…
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 7.1.2017
Výšlap v poslední den uplynulého roku vedl kolem hradu Točník.
Bylo umrznuto, slunečno a vládla všeobecná pohoda.
Za MK Hořovice
Olda Jindřich
Ze zamykání lesa 2016 v Čelákovicích
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 7.1.2017
Ve středu 28. prosince se uskutečnila tradiční akce místních houbařů "zamykání lesa“. Předcházející noc byl studený déšť a pokračoval v podobě krátkých přeháněk celé následující dopoledne. Na start se dostavilo 17 přátel z Prahy, Poděbrad, Úval, Týnce a Čelákovic.
Přes chladné počasí nás hřála dobrá nálada a také překvapivé nálezy ještě zachovalých plodnic hub. Zaznamenali jsme jich celkem 22 druhů, mezi nimi šťavnatky modřínovou i tečkovanou, kržatku zimní, lžičkovec šiškovitý, čepičatku jehličnanovou, ucho Jidášovo, pařezník pozdní, rosolovka mozkovitou, palečku zimní, penízovky sametonohou a máslovou, čirůvky zemní a fialovou a hlívu ústřičnou.
V cíli akce, v restauraci Mount v Čelákovicích došlo i na špekáčky a povídání nad donesenými nálezy. V závěru jsme symbolicky poslali pozdravy všem dalším přátelům lesa a hub.
Za spolek houbařů Čelákovice
J. Kadeřávek a M. Rudolf
Ohlédnutí za výstavou hub 2016 v Nezvěsticích
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 27.11.2016
před otevřením...
při testu znalosti hub
kapitální trs
se zájmem o houby
pořadatelský tým výstavy hub 2016 v Nezvěsticích
V neděli 9. a v pondělí 10. října se v areál nezvěstických chovatelů konala v pořadí již šestá výstava hub, pořádaná tentokrát dvěma spolky, Mykologickým klubem Nezvěstice a plzeňským spolkem Mladý mykolog. Přesto, že v okolních lesích houby moc nerostly, podařilo se nasbírat, určit a vystavit 277 druhů jedlých, nejedlých i jedovatých hub. Několik druhů se však bohužel nepodařilo přesně identifikovat ani s pomocí mikroskopu, takže skončily buď v koši, nebo některé zajímavější si určovatelé odnesli domů, kde mají na přesnou identifikaci mnohem více času a klidu. Největším exponátem výstavy, který poutal hlavní pozornost návštěvníků, byl trs hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus), jehož hmotnost přesahovala 20 kg.
Kromě houbařské poradny, která probíhala po oba dny, byly součástí výstavy i krátké odborné přednášky pro školy a školky i pro početnější skupinky zájemců. Nejvíce pozornosti a tím i dotazů směřovalo na odlišení jedlých druhů pečárek od těch nejedlých či jedovatých. Z faktu, že existují i druhy pečárek, po jejichž konzumaci může dojít i k nepříjemným otravám, byli někteří návštěvníci zjevně překvapeni. Jako tradičně místní škola a školka přispěly k dekoraci výstavy díly svých mladých svěřenců.
Přestože jsme měli z pořádání výstavy velké obavy, jak z důvodu uzavření stávajících vystavovacích prostor v místní restauraci, tak kvůli suchu a slabému růstu hub v okolních lesích, jsme rádi, že se výstava nakonec konala a hodnotíme ji jako velice úspěšnou.
Za pomoc spojenou s uspořádáním výstavy děkujeme především nezvěstickým chovatelům, kteří nám poskytli své výstavní prostory, všem svým členům, a také velmi výkonným sběračům hub, bez kterých bychom neměli co vystavovat. A protože bez návštěvníků by akce ztrácela úplně smysl, tak velké poděkování všem, kdož jste se na naši akci přišli podívat.
Za pořadatele výstavy
Libor Hejl
Z poslední letošní vycházky s MK Brno
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 27.11.2016
Srdečně Vás všechny zdravíme z Brna. V neděli 13. 11. 2016 Mykologický klub Brno zakončil sezonu vycházkou v krásných lesích kolem Automotodromu Brno. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo celý den, jen ty houby byly poněkud zmrzlé.
Cestou jsme potkali hodně hub, z nichž jsme si poznamenali jen některé. Nejvíce bylo lysohlávek tajemných a třepenitek cihlových, dále to byly anýzovník vonný, čirůvka fialová, pevník chlupatý a fialový, trámovka plotní, štítovka jelení, kyj rourkovitý, pařezník obecný, helmovky leponohá, tuhonohá a rýhonohá, outkovky chlupatá, hrbatá a pestrá, dřevomorka lesní, dřevnatka parohatá a voskovička citrónová.
Asi po pěti kilometrech jsme došli, trochu promrzlí a hladoví, do Žebětína, kde jsme si pochutnali na martinské huse. Všichni byli spokojeni a již se těšíme na mykosvařák pod brněnským vánočním stromem a na lednové přednášky v Moravském muzeu.
Za MK Brno Drahomíra Sukupová
Ze setkání Spolku houbařů Poděbrady
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 27.11.2016
směs podzimních druhů hub
provizorní výstavka donesených hub
přednášející Stanislav Tutka z MK Mladá Boleslav
V úterý 22. listopadu 2016 od 17 00 hodin jsme se v hojném počtu sešli na dalším setkání našeho houbařského spolku. Program spočíval v určení donesených hub, obstarání organizačních spolkových záležitostí a hlavním tématu podvečera – přednášce s mykologickým zaměřením.
Více o akce ZDE:
Z poznávací vycházky do okolí Vyžlovky…
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 6.11.2016
Další poznávací vycházka za účasti cca 20ti zájemců z ČMSS se konala v sobotu 5. 11. 2016, tentokráte do prostoru Voděradských bučin v okolí Louňovic a Vyžlovky. Poměrně teplé ráno, kdy teplota ani v noci neklesala pod +3 °C, a zvolna se rozplynuvší dešťové mraky způsobily, že vycházka proběhla v příjemném a poklidném tempu. Ale až po té, kdy se nám podařilo proplést se všude kolem parkujícími auty a davy lidí, kteří se právě do místa našeho setkání sjeli kvůli výlovu jednoho ze zdejších velkých rybníků.
Celkem bylo nalezeno a většinou též demonstrováno na 95 druhů rostoucích hub na svých lokalitách. Příjemně překvapil ještě růst holubinek v bučinách Russsula fellea - holubinka žlučová, R. nobilis - h. nádherná, ve smrčinách R. atrorubens - h. tmavočervená, R. amethystina - h. ametystová, ryzců Lactarius subdulcis - ryzec nasládlý či L. blennius - ryzec zelený v bučinách nebo pavučinců kožnatek Cortinarius cinnamomeus - pavučinec skořicový a C.semisanguineus - p. polokrvavý ve smrčinách. Hřibovité houby byly jen Xerocomellus pruinatus - hřib sametový, Boletus edulis - hřib smrkový, B. badius - hřib hnědý a Chalciporus piperatus - hřib peprný, dále Gomphidius glutinosus - slizák mazlavý, Cantharellus tubaeformis - liška nálevkovitá. Z dřevních hub na kmenech buku zejména Oudemansiella mucida - slizečka porcelánová či Ischnoderma resinosum - smolokorka buková. Na cestě rostla Aleuria aurantia - mísenka oranžová.
V procházených smrčinách a bučinách celkově převažoval aspekt podzimních a pozdně podzimních, většinou běžnějších druhů hub. Vše zatím v dosti bohatém druhovém spektru a množství plodnic, za poměrně dobrého stavu, který umožňoval jejich určování. Účastnici vycházky se rozcházeli celkem spokojeni a s novými poznatky o podzimních houbách.
Text J. Landa
Foto A. Vít
Z druhé letošní podzimní poznávací vycházky ČMS do Divoké Šárky
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 1.11.2016
Trasa vycházky tradičně vedla po místních loukách, pastvinách a lesnatých partiích. Růst hub druhově i množstvím odpovídá období vrcholícího podzimu.
Další z poznávacích vycházek ČMS za houbami do Divoké Šárky se uskutečnila 29.října 2016, za příjemného a relativně teplého počasí. Konala se v období kdy se očekávalo, že ve zdejších trávnících a lesících houby porostou, včetně oblíbených a sbíraných podzimních druhů. Na vycházce se sešlo přes tři desítky zájemců včetně některých mimopražských. Během ní bylo určováno a vesměs i demonstrováno celkem na 95 druhů hub. Z jedovatých, nebezpečných druhů hub bylo možno zaznamenat ještě Amanita phalloides - muchomůrku zelenou, Entoloma rhodopolium - závojenku vmáčklou, E. nidorosum - závojenku páchnoucí, Agaricus xanthoderma - pečárku zápašnou či Agaricus phaeolepidotus - pečárku koroptví. Z druhů jedlých rostly nejvíce bedly a pečárky. Byla příležitost demonstrovat jak Chlorophyllum olivieri - bedlu šedohnědou, tak Ch. rachodes - bedlu červenající a Macrolepiota procera - bedlu vysokou. Jedlých pečárek rostlo více druhů, dále Lepista saeva - čirůvka dvoubarvá, L. nuda - čirůvka fialová, václavky či Hygrophorus lucorum - šťavnatka modřínová. Ze zajímavějších, případně i vzácnějších druhů například Tricholoma psammopus - čirůvka modřínová, Pluteus umbrosus - štítovka stinná, Panellus mitis - pařezník jemný. Z holubinek byl zajímavý nález Russula integra - holubinky celokrajné a Russula sanguinea - holubinky krvavé pod borovicemi. Nejpočetněji zastoupeným rodem byla Mycena - helmovka s 11 druhy. Determinované nálezy budou též zaznamenány v přehledu Houby Prahy. Tento projekt pokračuje v ČMS i v letošním roce.
Text: J.Landa
Foto: P. Souček, J. Landa
Z říjnové vycházky Hamrovských houbařů – 29. 10. 2016 (31 účastníků, 163 druhů hub)
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 1.11.2016
příprava terénní výstavky hub
křehutka vlnatá - Psathyrella cotonea, Červený seznam ohrožených druhů, kategorie CR
z diskuze k nalezeným houbám
účastníci poznávací vycházky
Začněme krátkým shrnutím:
Od letošního června do října zorganizovali Hamrovští houbaři celkem pět naučných vycházek, pokaždé se závěrečnou výstavkou hub pod širým nebem a odborným výkladem. Zúčastnilo se jich téměř 150 zájemců a popsáno na nich bylo 590 exemplářů čerstvých hub. Zájemci se dostavují ze širokého okolí, pravidelní návštěvníci přijíždějí z Prahy, Liberce, Jablonce n. N., Vrchlabí a dalších míst v okolí. Jednoznačně lze potvrdit naplnění smyslu těchto akcí – šíření osvěty a prevence před otravami jedovatými houbami. Protože se některé houby rostoucí v biotopech Jizerských hor za sezonu několikrát opakují, (stejně, jako účastníci), opravdu se základní informace vryjí do paměti přihlížejících. Nezanedbatelným zážitkem je určitě i pohled na nádherné exempláře hřibovitých i jiných druhů hub.
Pátá a pro letošní rok poslední veřejná vycházka za praktickým poznáváním hub proběhla za účasti asi třiceti zájemců poslední říjnovou sobotu. Pestrá paleta krásných podzimních hub Jizerských hor ozdobila stoly před mysliveckou chatou v Bohdalovicích, a bylo se skutečně na co dívat a co obdivovat. Kromě obecně známých jedlých hub zde figurovaly i houby jedovaté, vzácné, léčivé i chráněné. Lahůdkou byl nález křehutky vlnaté, která figuruje na seznamu ohrožených druhů a lokality jejího výskytu ČMS sleduje.
Další podrobnosti, nejen o zmíněné akci Hamrovských houbařů, můžete shlédnout při veřejném promítání v restauraci „Lázně“ ve Velkých Hamrech v pátek, 25. listopadu od 18. hodin.
Text a foto: Petr Hampl HVH
Z poznávací vycházky ÚEB AV ČR v.v.i. a ČMS do lesů u sv. Juliány
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 28.10.2016
Čtvrtek 27. října byl zmíněné akci příznivě nakloněn.
Smíšené lesy v okolí pražské Juliány, nedaleko letiště v Ruzyni, byly plné podzimních druhů hub. Přistávající letadla nad hlavami účastníků byla jistým zpestřením při sběru hub i během diskuze kolem nich. Okomentovaných hub tu bylo bohatě přes sto druhů.
Nechyběly ani kulinářsky využitelné houby, které utěšeně plnily košíky přítomných. Patřily k nim např. čirůvka fialová, strmělka mlženka a v mnoha mladých plodnicích i václavka hlíznatá a penízovka máslová kuželovitá. Z hřibovitých druhů převažovaly hřib hnědý a sametový.
Živý zájem účastníků a rozmanité dotazy, to vše bohatě naplnilo smysl společné výpravy.
Za ČMS akci provázeli
Jaroslav Landa
Aleš Vít
Z letošní první podzimní poznávací vycházky ČMS pro veřejnost...
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 24.10.2016
z průběhu vycházky
rosolovka listovitá - Tremella foliacea
komentář k nalezeným houbám
pýchavka obecná - Lyceperdon perlatum, jedlá
na závěr vycházky
pýchavky jsou znamenité jedlé houby
Poznávací vycházka za houbami do Klánovického lesa v sobotu 22. října 2016 v okolí Rohožníku přilákala na dvě desítky zájemců včetně dětí. Za velmi příznivého slunečného počasí rostly houby, po předchozích deštivějších dnech, zase již docela vydatně.
Převážně to byly již podzimní druhy jako čirůvka fialová - Lepista nuda, strmělka mlženka - Lepista nebularis, šupinovka (plaménka) bledohlínová - Pholiota lenta, křehutka vodomilná - Psathyrella piluliformis či nejedlé slzivky - Hebeloma. Mezi stovkou nalezených a demonstrovaných druhů byly nejčastěji nalézaným rodem helmovky - Mycena. Hřibovité houby, holubinky a ryzce i muchomůrky ustupují zvolna do pozadí. Hřiby - Boletus a kozáky - Leccinum byly nalézány jednotlivě, dále rostl hřib hnědý - Boletus badius či hřib peprný - Chalciporus piperatus. Z holubinek holubinka amethystová - Russula amethystina, h. černonachová - R. atropurpurea, h. hlínožlutá - R. ochroleuca a také h. doupňáková - R. grisea, z ryzců r. přejemný - Lactarius mitissimus, r. liškový - L. tabidus, či r. dubový - L. quietus. Zajímavé vzájemné srovnání umožnily velké bedly bedla vysoká - Macrolepiota procera, b. útlá - M. mastoidea a červenající b. šedohnědá - Chlorophyllum olivieri. Václavky - Armillaria zatím nalézány stále jen ojediněle. Z jedovatých hub bylo možné demonstrovat například muchomůrku citrónovou i její bílou varietu - Amanita citrina, čepičatku jehličnanovou - Galerina marginata či strmělku listomilnou - Clitocybe phyllophila nebo porovnat některé nálezy fialových pavučinců s čirůvkou fialovou - Lepista nuda a také lakovkou ametystovou - Laccaria amethystina. Ze zajímavějších nálezů to byly ouško kornoutovité - Otidea onotica, čirůvka sírožlutá - Tricholoma sulphureum, některé černorosoly - Exidia a velká plodnice rosolovky listovité - Tremella foliacea.
Vycházka uspokojila přítomné po stránce četných komentovaných nálezů a částečně i uskutečněnými sběry do košíků.
Text: Jaroslav Landa
Foto: Ivan Ťuch, Aleš Vít
Příští sobotu se koná další vycházka, tentokrát do lesů a na louky v Divoké Šárce.
Bližší informace najdete ZDE
Strana 18 / 47, články 171 - 180 / 468
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >