Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 17 / 48, články 161 - 170 / 471
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 >
- 2.9.2017 Ze čtvrté poznávací vycházky s hamrovskými houbaři
- 1.8.2017 Z třetí letošní poznávací vycházky s hamrovskými houbaři.
- 17.7.2017 Z červencové vycházky 2017 houbařského spolku v Poděbradech
- 8.7.2017 Z ratíškovického žehnání sv. Vítu – patronu houbařů
- 8.7.2017 Mykokosmos – sezónní výstava hub v Přerově (3.4. až 31.10.2017)
- 29.6.2017 Z druhé letošní poznávací vyházky houbařů ve Velkých Hamrech
- 20.6.2017 Z jubilejního jarního setkání českých, moravských a slovenských mykologů - Mlýnky 2017
- 3.6.2017 Z první poznávací vycházky 2017 s Hamrovskými houbaři
- 3.6.2017 Z jarní výstavky hub 2017 v Plzni
- 8.5.2017 Otvírání lesa 2017 s MK Brno
Ze čtvrté poznávací vycházky s hamrovskými houbaři
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 2.9.2017
něco na výstavku a něco do hrnce
z průběhu povídání o houbách
to nám prší houbičky
je po dešti a zavoněly špekáčky
účastníci vydařeného setkání
Dělíme se s vámi o několik foto střípků z naší osvětové akce pro veřejnost a z Jizerských hor všem přejeme úspěšnou podzimní houbařskou sezónu.
Zájmové uskupení HVH
Petr Hampl
Aleš Vít
Z třetí letošní poznávací vycházky s hamrovskými houbaři.
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 1.8.2017
Uplynulou sobotu se před mysliveckou chatou v Bohdalovicích sešli členové HVH a jejich příznivci, aby společně posoudili současný růst hub v tamní části Jizerských hor.
Hřibovité druhy aktuálně až tolik nerostou, z pozemních hub převažují holubinky, ryzce a muchomůrky. Houbou vrcholícího léta zde byl stroček trubkovitý a podzimní druhy zastoupila liška nálevkovitá. Výskytem nehojné druhy představovaly šťavnatka holubinková a kukmák maličký. Z jedovatých hub rostou muchomůrky zelená, jízlivá a tygrovaná. Ze všech donesených hub se podařilo určit 151 druhů.
Akci navštívili i přátelé z dalších mykologických uskupení; z Lomnice nad Popelkou, Plzně a Prahy.
Setkání se zúčastnilo kolem čtyřiceti zájemců a počasí podpořilo dobrou náladu diskutujících přátel se společnými zájmy.
Všichni se těší na další vycházku opět za měsíc.
Za HVH
Petr Hampl
Aleš Vít
Z červencové vycházky 2017 houbařského spolku v Poděbradech
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 17.7.2017
část nálezů ze sobotní vycházky
V sobotu 15. července se uskutečnila další vycházka houbařského spolku Poděbrady, která byla již šestou v tomto kalendářním roce. Letošní teplejší a spíš sušší červnové a červencové počasí dávalo určité šance nalézt některé vzácnější hřibovité druhy hub – zejména některé druhy teplomilné mykoflóry.
Na poděbradském nádraží se nás nakonec sešlo 12 účastníků, členů našeho spolku. Cestovali jsme vlakem přes Nymburk a Rožďalovice do obce Mlýnec. Zde jsme vystoupili a pokračovali pěšky po žluté turistické trase směrem na Bučický mlýn.
V lese bylo celkem napršeno a nalézali jsme holubinky trávozelenou, namodralou, mandlovou, olivovou, doupňákovou, hřebílkatou, smrdutou, sličnou a další blíže neurčené druhy. Našli jsme i některé další lupenaté houby, jako penízovku širokolupennou, penízovku vřetenonohou, slizečku kořenující. Viděli jsme také hnojníky, kržatky a strmělky.
Z hřibovitých hub jsme našli hřib kovář, h. dubový, h. plstnatý, h. žlutomasý, h. červený, kozák dubový, k. habrový, k. březový a křemenáč osikový. Měli jsme také možnost seznámit se blíže s některými vzácnějšími houbami, hřibem satanem, h. Le Galové a h. medotrpkým, které se podařilo objevit příteli Zdeňku Kučerovi.
Na Bučickém mlýně jsme se v restauraci občerstvili a pokračovali jsme na naší šestikilometrové trase do Rožďalovic, kde jsme se všichni sešli a vlakem se vrátili do Poděbrad. Vzhledem k přetrvávajícímu suchu vycházku nakonec vyhodnotíme jako úspěšnou.
Za HS v Poděbadech, Jiří Merta
Z ratíškovického žehnání sv. Vítu – patronu houbařů
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 8.7.2017
Za účasti téměř stovky příznivců byl v pondělí 3. července požehnán obrázek sv. Víta, jakožto patrona houbařů. Přítomna byla i řada osobností: starostka Vacenovic, místostarosta Ratíškovic, ředitel polesí Strážnice i donátor obrázku, pan Leopold Tomančák.
Díky pěveckému sdružení Mariánky (z Vacenovic) se v ten podvečer nesly lesem jak náboženské písně, tak i ty slovácké, přičemž panu faráři bylo, jakožto poděkování, „vyhrožováno“ že k jeho životnímu výročí vyjdou Vacenovičtí gratulovat v průvodu i s obecním praporem.
Zmíněným požehnáním tak mj. plní členové mykologického kroužku z Ratíškovic i přání ing. Cyrila Kosiny a propagují sv. Víta jako patrona časného vstávání, a tudíž i patrona houbařů.
Za MK Ratíškovice
Vašek Koplík
Mykokosmos – sezónní výstava hub v Přerově (3.4. až 31.10.2017)
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 8.7.2017
Poznali jste již z názvu, o čem je naše letošní sezónní výstava? Předpona „myko“ Vám jistě napověděla - o nesmírné rozmanitosti říše hub. Houby byly dlouho opředeny tajemstvím a v mnoha kulturách jim je přikládán až magický význam. Seznámíme Vás s historií hub, tedy s tím, jak se člověk s houbou potkal. Co ale jsou vůbec houby zač, kde se berou, vždyť mnohé z nich se tváří, anebo chovají až mimozemsky...? Na tuto otázku a spoustu dalších získáte odpovědi při návštěvě naší výstavy, která probíhá od letošního 3. dubna až do 31. října v prostorách Ornitologické stanice v Přerově, ve všední dny od 8. do 16. hodin a o víkendech od 9. do 17. hodin.
Uvidíte nejen známé jedlé houby, které obohacují náš jídelníček, ale nahlédneme i do světa hub nejedlých, tvarově a barevně zajímavých, rostoucích často již brzy na jaře. Chybět nebudou ani houby jedovaté, které by měl znát každý, kdo vyrazí s košíkem do lesa. Každoročně se u nás sbírají houby, které jsou prokazatelně našemu zdraví škodlivé a občas za to zaplatíme i daň nejvyšší - náš život.
Jiné houby radostně škodí – a to nejen našemu zdraví, setkáváme se s nimi v nejrůznějších oborech naší činnosti. Některé škodí v lesnictví a zemědělství, jiné jsou parazitické, schopné zahubit svého hostitele.
Seznámíme vás s druhy, které bychom rozhodně k jídlu sbírat neměli, i když jsou jedlé – chrání je totiž zákon. O tom, že máme u nás chráněné živočichy a rostliny, se všeobecně ví, ale zákonem chráněné houby v našich vědomostech chybí. Nejen, že za sběr těchto druhů hrozí tučná pokuta, ale houbař si na nich ani nepochutná, protože mu budou zabaveny. Občas nacházíme v lesích i některé velmi vzácné a ohrožené druhy, i ty na výstavě uvidíte. Mykologové již řadu let pátrají po druzích, které u nás rostly v minulosti. Snem každého mykologa je některý z těchto druhů u nás znovu objevit...
Seznámíme Vás také s druhy léčivými, našemu zdraví prospěšnými, i s druhy, které si můžeme v domácích podmínkách sami vypěstovat. A každoročně se u nás najde i pestrá paleta druhů, o kterých toho moc nevíme. Jedná se o nepůvodní druhy, které v našich podmínkách zdomácněly. Často k nám přicestovaly z velké dálky, především s kulturou nepůvodních dřevin a rostlin, které člověk s oblibou vysazuje.
Český národ je národem houbařů, a tak Vás jistě bude zajímat, jak správně jednotlivé houby sbírat a upravovat. Nahlédnete do kuchyňky houbaře, seznámíme Vás s některými recepty, poradíme, třeba jak houby konzervovat. Navštívíme i říši obřích hub, rostoucích u nás i ve světě, a z úžasu nevyjdete v části věnované „zajímavostem“. „Je až k neuvěření, co je příroda schopna vytvořit!“. V závěru výstavy Vás seznámíme s mykologickými novinkami, tedy s druhy, které byly v posledních letech u nás nově nalezeny nebo dokonce popsány jako nové druhy. Průběžně budou ve výstavě také čerstvě nasbírané houby, tedy jakýsi barometr toho, jak a které právě rostou.
A pokud nebudete mít dost, ukážeme vám mykologickou pracovnu a koutek nadšeného houbaře, uvidíte, co mají společného a v čem se liší, děti i dospělí se budou moct zabavit různými hravými prvky.
Od 5. 5. do 1.10. můžete v kapli přerovského zámku navštívit další zajímavou výstavu pod názvem Houby kam se podíváš. K dalším doprovodným akcím více na www.ornis.cz.
Jiří Polčák
Ornitologická stanice Muzea Komenského, Bezručova 10, CZ-750 02 Přerov.
E-mail: j.polcak@email.cz
Z druhé letošní poznávací vyházky houbařů ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 29.6.2017
Zmíněnou akci pro veřejnost doprovodilo uplynulou sobotu příznivé počasí a dobrá pohoda všech zúčastněných, viz příloha.
Na společném setkání milovníků hub a příznivců houbaření se, i přes letošní červnové sucho, sešlo na šedesát aktuálně rostoucích druhů rozmanitých zástupců jizerskohorské mykoflóry, viz seznam nálezů.
Příští společná vycházka proběhne v sobotu 29. července.
Za HVH
Petr Hampl
Z jubilejního jarního setkání českých, moravských a slovenských mykologů - Mlýnky 2017
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 20.6.2017
Po pětadvacáté!
Jubilejní XXV. jarní setkání českých, moravských a slovenských mykologů Na Mlýnkách doporučil významný slovenský mykolog Ladislav Hagara a volba to byla správná. O akci byl mimořádný zájem, v krásném prostředí Bílých Karpat se tak sešlo 77 účastníků.
Houby nakonec přece jenom nějaké rostly, byly i nalezeny a identifikovány. Viz seznam nálezů. Raritou pro myko fotografy byl ovšem velmi vzácný masečník kulovitý až z Finska, který patří mezi 33 nejvzácnějších hub Evropy. Velkým obohacením byla také vycházka na louky v NPR Čertoryje pod vedením Honzy Jongepiera, kde si přítomní dokumentovali nejen vzácný hmyz, ale i " drahokamy" rostlinné říše - orchideje.
V pátek navečer přivítala a pozdravila účastníky starostka Ratíškovic a senátorka, Anna Hubáčková, která svým vzorkem přispěla i na „minikošt“ vín. Na 60 vzorků "plodů vinné révy a lidské práce" pořadatelé shromáždili, a tak při jejich degustování byl menší vyšších hub (makromycétů) jaksi upozaděn. Součástí sobotního večera bylo i ocenění Martina Kříže (Stříbrný Cantharellus) z rukou předsedy ČMS, ing. Jaroslava Landy. U příležitosti 25. setkání mykologů byla vydána pohlednice (hřib pružný), kterou obdržel každý účastník akce.
Čtvrt století Jarních setkání je tedy minulostí (mimochodem ratíškovičtí pořádali čtyři z nich, v letech 1995, 2001, 2015, 2017), za což jim patří upřímné poděkování. Příští rok se sejdeme ve slovenských Suľovských skalách - dovidenia.
Vašek Koplík a Laďa Špeta
Mykologický Kroužek Ratíškovice
Z první poznávací vycházky 2017 s Hamrovskými houbaři
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 3.6.2017
Za pěkného počasí, v sobotu 27. 5. shlédli, (nebo spíše obdivovali) účastníci první letošní poznávací vycházky Hamrovských houbařů pro veřejnost i některé, touto dobou ještě méně obvyklé druhy hub. Na stole před mysliveckou chatou v Bohdalovicích bylo možno shlédnout, očichat a osáhnout si hřib borový, kozáky i křemenáče, muchomůrku růžovku a další čtyři desítky hub a houbiček, jedlých i nejedlých. Všechny exempláře přinesli členové spolku i zájemci z okolí. Vše za krásného počasí, v hezké atmosféře a tradičně s odborným výkladem mykologů se na závěr akce konala neodmyslitelná „buřtíková opejkačka“. Za pomoc při pořádání děkujeme přátelům z Mysliveckého sdružení Bárov a těšíme se na viděnou s milovníky hub a houbaření opět v sobotu, 29. června, na kterou je určena letošní 2. vycházka.
Za HVH Petr Hampl
Z jarní výstavky hub 2017 v Plzni
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 3.6.2017
pavučinec mokřadní – Cortinatius tubarius, Dlouhá louka, foto: Z. Hájek
štítovka žlutá – Pluteus leonius, Dolany, foto: M. Voráček
z průběhu akce
Výstavka hub se konala v arboretu Sofronka v Plzni-Bolevci ve dnech 25. a 26.5.2017. Nasbírat v tuto dobu alespoň nějaké druhy zajímavé pro veřejnost není každým rokem stejné. Přesto, že bylo letos více sněhu než vloni a ještě 14 dnů před výstavou byl zajímavý náběh růstu hub, tak srážkový deficit z předešlého týdne vše rázem vymazal. Zachránilo nás opět částečně rašeliniště SPR Hůrky a ojedinělé sběry členů našeho MK, viz seznam nálezů.
Přesto jsme hlavně dětem z mateřských škol i ZŠ a dále i veřejnosti udělali radost.
Za MK Plzeň jako spolupořadatele akce Zdeněk Hájek
Otvírání lesa 2017 s MK Brno
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 8.5.2017
Letošní otvírání lesa jsme zahájili v městysu Křtiny, kde se nachází barokní kostel Jména Panny Marie, jde o Národní kulturní památku, která je z velké části dílem známého architekta Jana Blažeje Santiniho. Bylo nás tentokrát na dvacet zájemců, všichni v dobré náladě, protože v tu chvíli bylo ještě krásné počasí.
Sluníčko nás doprovázelo na začátku naší cesty. Z Křtin jsme se vydali po žluté značce Tzv. Slunečnou cestou směrem k arboretu. Les, kterým jsme procházeli, byl z části smrkový s příměsí jedle, místy s buko habřinou, prostě smíšené lesy, kterými se po celé délce našeho putování objevoval a zase mizel potůček, který v závěrečné části vyústil do tří rybníčků. Vzhledem ke zdejšímu, dlouhodobě panujícímu suchu, jsme cestou mnoho hub nepotkali.
Až na hlízenku sasankovou, která se objevovala poměrně často okolo cest v mechu. Opodál vždy rostly trsy sasanky hajní, na kterých houba parazituje. Další houbou tu byla křehutka hnědošedá jarní. Vyschlé dřevo nám ukazovalo pouze zaschlé dřevokazné houby, a z toho jsme velkou radost neměli. Co nás ale potěšilo, byl čerstvě vylíhnutý jedinec druhu martináčka bukového - Aglia tau, kterého je v přírodě takhle zblízka jen málokdy možné vidět, neboť se pohybuje velmi prudkým letem, a je těžké se k němu přiblížit.
S odborným doprovodem jsme navštívili Arboretum Křtiny, známé svou raritní sbírkou vrb. V místě je evidováno více jak 1000 taxonů na ploše 23 ha, najdeme zde zalesněnou část, louky, rašeliniště, mokřady a rybníky. Podstatná část dřevin je pojmenována na cedulkách a naše paní průvodkyně byla vždy velmi vstřícná našim dotazům. V arboretu je rovněž k vidění cca 25 dřevěných soch a sousoší, které vynikají umístěním na travnatých plochách.
Počasí v době naší exkurze se několikrát změnilo ze slunečného na zataženo, mrholení a sněžení, tedy pravé aprílové počasí, které však nikomu nevadilo. Spíš naopak, všem přidalo na dobré náladě. A tu jsme završili návštěvou hospůdky v nedaleké obci Březina.
Za Mykologický klub Brno
Jiřina Hrabáková
Strana 17 / 48, články 161 - 170 / 471
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 >