Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 13 / 47, články 121 - 130 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 9.3.2019 Zpráva z předjarního pražského terénního průzkumu
- 9.1.2019 Z páté ponovoroční vycházky s MK Plzeň
- 31.12.2018 Z předslivestrovské vycházky MK Hořovice
- 12.12.2018 Z houbařské vycházky v Poděbradech
- 26.11.2018 Z podzimní pražské poznávací vycházky
- 26.11.2018 Z poslední letošní houbařské vycházky ve Velkých Hamrech
- 18.11.2018 Vzpomínka na podzimní terénní seminář ČMS 2018 v Šejbech
- 5.11.2018 Ze zavírání lesa Mykologického klubu Brno
- 28.10.2018 Z letošní páté vycházky houbařů ve Velkých Hamrech
- 23.10.2018 Z výstavy hub 19. a 20. 10. 2018 v Lysé nad Labem
Zpráva z předjarního pražského terénního průzkumu
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 9.3.2019
účastníci průzkumu
foto: Ivana Vítová
třepenitka cihlová (Hypholoma lateritium)
foto: Miroslav Sekera
terčenka popelavá (Mollisia cinerea)
foto: Miroslav Sekera
urnička pohárovitá (Urnula craterium)
foto: Markéta Vlčková
ostnateček křehký (Dentipellis fragilis)
foto: Petr Souček
ostnateček brvitý (Steccherinum fimbriatum)
foto: Lubomír Opat
pórnovitka drobnopórá (Schizopora flavipora)
foto: Pavel Hruška
šedopórka zakouřená (Bjerkandera fumosa)
foto: Aleš Vít
struhák blanitý (Radulomyces molaris)
foto: Petr Souček
kornatka dubová (Peniophora quercina)
foto: Lubomír Opat
rážovka houbová na korovitce tečkované (Nectria episphaeria & Diatrype stigma)
foto:Petr Souček
rážovka houbová na korovitce tečkované
foto: Petr Souček
miskovitka černavá (Patellaria atrata)
foto: Petr Souček
miskovitka černavá (Patellaria atrata)
foto: Petr Souček
První letošní terénní průzkum, jehož cílem bylo zajistit kvalitní demonstraci aktuálně rostoucích druhů hub na přednáškách ČMS a také naplánovat terénní poznávací vycházky ČMS v Praze, proběhl v neděli 3.3. 2019 v pražské Hostivaři pod vedením Pavla Hrušky.
Vzhledem k chronickému suchu, které v Praze a středních Čechách panuje, jsme nalezli povětšinou pouze dřevní nekloboukaté druhy hub, které jsou k suchu nejodolnější. Kloboukatých hub a předjarních askomycet jsme viděli naprosté minimum (seznam všech nálezů je zde). Jednou ze světlých výjimek byla vzácná urnička pohárová, která se v Hostivařském lesoparku běžně vyskytuje. K vzácnějším nálezům patří i „dřevní houba“ ostnateček křehký. Oba tyto druhy jsou zařazeny do Červeného seznamu makromycetů.
Dřevní houby sice nepatří k těm, které by oslovily praktické houbaře, nicméně mohou být zajímavé a estetické, jak dokládají některé fotografie pořízené průzkumníky.
Pro účely demonstrace byly houby, které se nepodařilo určit v terénu, dourčeny později, v některých případech s dopomocí externích spolupracovníků, kterým tímto děkujeme. Napříště doufáme, že se počasí umoudří a že začnou růst i druhy využitelné pro sběr a kuchyň. Situaci v Praze budeme nadále sledovat a poznávací vycházky se pokusíme naplánovat tak, aby byly atraktivní i pro širší houbařskou veřejnost. Snad nám bude počasí přát.
Z páté ponovoroční vycházky s MK Plzeň
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 9.1.2019
Tradičně i letos jsme se vydali první sobotu po Novém roce na procházku zimní krajinou, tentokrát z Dobřan na Valchu u Plzně. Již na počátku trasy nám zazpívali Tříkráloví koledníci. Další trasa vedla přes náměstí, kde jsme si v kostele prohlédli Betlém.
V přilehlé ulici jsme zaznamenali v mulčovací kůře záhonů před domky řasnatku voskovou a kržatku zimní. Za kamenným mostem jsme prošli příměstský park zvaný Martinská stráň a pokračovali lesem k malému rybníčku, kde jsme tradičně opekli na ohni špekáčky a zahájili mykologický rok přípitkem. Na závěr jsme okoštovali pivo v hospodě Na Zelené. Vycházky se zúčastnili i přátelé z Hořovic.
Celá trasa měřila téměř 12km a našli jsme okolo 30 druhů hub. Jednalo se kupodivu o zástupce jak podzimních, tak zimních, ale i jarních druhů. Jmenuji například, kromě již zmíněné řasnatky, hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou, šťavnatku modřínovou a pomrazku, ucho Jidášovo, rosolovku listovitou i mozkovitou, penízečku drobnovýtrusou, penízovku smrkovou, lžičkovec šiškový, pařezník obecný, a také jsme zaznamenali několik chorošovitých druhů.
Za MK Plzeň
zapsal a fotografoval
Zdeněk Hájek
Z předslivestrovské vycházky MK Hořovice
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 31.12.2018
Sobotu před Silvestrem uspořádal Mykologický kroužek Hořovice tradiční vycházku. Tentokrát podle toku Berounky z Radotína do Černošic. Sešlo se nás hodně z Hořovicka, Berounska, Plzně a Prahy. Počasí nám přálo, chybět nesměl ani novoroční přípitek a vánoční cukroví, mandlové hříbečky nebo škvarkové placky. Po cestě jsme viděli několik druhů hub, hlavně dřevních. Penízovky sametonohé, hlívy ústřičné, kržatky zimní nebo choroše jako lesklokorky ploské, troudnatce kopytovité a ohňovce obecné. Cestou jsme si všimli několika ohlodaných stromů od bobrů.
Výlet byl zakončen v jedné Černošické kavárně, potom se vydýchaní účastníci rozjeli do svých domovů.
Za MK Hořovice
Oldřich Jindřich
Z houbařské vycházky v Poděbradech
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 12.12.2018
V sobotu 8. 12. 2018 se před hospůdkou „U lupiče“ sešlo třináct členů našeho spolku.
Vydali jsme se podél Labe do městského lužního lesa, kde jsme hledali houby, které v této době převážně rostou na stromech, pařezech a ostatním dřevě. Zpočátku jsme nacházeli pouze nejedlé třepenitky, helmovky a další dřevní houby, které jsme nedokázali určit. Z jedlých hub jsme nakonec našli penízovku sametonohou, ucho Jidášovo, hlívu ústřičnou a méně hodnotnou šupinovku kostrbatou. Navíc se nám podařilo objevit čirůvku dvoubarvou a fialovou.
Vycházku jsme zakončili v restauraci na Kempu. Zde jsme se občerstvili, prohlédli si naše úlovky a konstatovali, že jsme byli mnohem úspěšnější než v roce 2017.
Počasí nám přálo, byli jsme spokojeni s nálezy hub a v prosinci 2019 si tuto akci zopakujeme.
Za SH Poděbrady
Jiří Merta
předseda spolku
Z podzimní pražské poznávací vycházky
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 26.11.2018
úvodní instruktáž: Hledejte houby!
foto: Markéta Vlčková
mrazivé ráno v Šárce
foto: Lubomír Opat
ráno v Šárce
foto: Markéta Vlčková
demonstrace tmavobělek
foto: Markéta Vlčková
demonstrace lištiček
foto: Lubomír Opat
přemrzlá helmovka
foto: Petr Souček
přemrzlá pýchavka
foto: Petr Souček
strmělka mlženka (Clitocybe nebularis)
foto: Petr Souček
penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
foto: Markéta Vlčková
čirůvka zemní (Tricholoma terreum)
foto: Markéta Vlčková
diskuze nad čirůvkou zemní
foto: Květa Součková
hnojník nasetý (Coprinellus disseminatus)
foto: Petr Souček
mušlovka plstnatá (Schizophyllum amplum)
foto: Petr Souček
dřevnatka parohatá (Xylaria hypoxylon)
foto: Petr Souček
trepkovitka měnlivá (Crepidotus variabilis)
foto: Petr Souček
pevník nachový (Chondrostereum purpureum)
foto: Markéta Vlčková
žilnatka oranžová (Phlebia radiata)
foto: Petr Souček
Divoká Šárka krátce po poledni
foto: Aleš Vít
hostinec s grogem
foto: Markéta Vlčková
K 29. výročí sametové revoluce jsme si nadělili dlouho očekávanou podzimní poznávací mykologickou vycházku, tentokrát do pražské Divoké Šárky. Setrvalá nepříznivá situace růstu hub v Praze vzbuzovala v organizátorech obavy, zda se vůbec podaří podzimní vycházku realizovat, nicméně houby se v první polovině listopadu přeci jen alespoň trochu vzpamatovaly. Vzdor tomu, že byla vycházka vzhledem k ne zcela příznivým okolnostem avizována „za pět minut dvanáct“, se sešlo přes třicet nadšených houbařů a mykologů. Účastníky neodradilo ani poněkud chladnější počasí s ranními teplotami kolem nuly a loukami pokrytými jinovatkou. V průběhu dopoledne však bylo jasno a slunečno, a tedy vzhledem k ročnímu období až nezvykle příjemně.
Vedení vycházky se ujal Pavel Svoboda, který lokality v Divoké Šárce více než dobře zná a jehož prezentace nalezených druhů hub byla jako vždy poutavá a zajímavá. Neméně zajímavý byl výklad Aleše Víta. Od výchozího bodu jsme se vydali po cestě na severozápad směrem k Altánu Divoká Šárka a odtud zpět po loukách do údolí Šáreckého potoka směrem k Dívčímu skoku (viz mapku).
Vzhledem ke srážkovému deficitu rostla většina hub na loukách, které jsou v podzimních měsících zavlažovány alespoň ranní rosou. V lesích bylo hub minimum a pokud, tak se jednalo spíše o dřevní druhy, které jsou k nedostatku vlhkosti přeci jen tolerantnější. V průběhu vycházky bylo nalezeno více než 50 různých druhů hub (viz seznam), většinu se podařilo určit jak do rodu, tak do druhu. Některé houby v terénu do druhu spolehlivě určit pochopitelně nelze, např. houby z rodů Conocybe, Galerina, Mycena atd., u kterých je pro přesné určení do druhu nutné mikroskopování, případně další analýzy. Nutno dodat, že plodnice hub byly lehce přešlé mrazem.
Z jedlých podzimních druhů byla k vidění například čirůvka dvoubarvá (Lepista saeva), čirůvka fialová (Lepista nuda), čirůvka špinavá (Lepista sordida), šťavnatka modřínová (Hygrophorus lucorum), pečárka polní (Agaricus campestris) či strmělka mlženka (Clitocybe nebularis). Jednalo se však povětšinou o jednotky plodnic, nikoliv o masivní růst a většina plodnic již nebyla v dobrém stavu. Rostly i jedlé dřevní houby, jako je oblíbená penízovka sametonohá (Flammulina velutipes), václavka hlíznatá (Armillaria gallica) či štítovka jelení (Pluteus cervinus). Z jedovatých druhů bylo možno spatřit smrtelně jedovatou čepičatku jehličnanovou (Galerina marginata) či helmovku ředkvičkovou (Mycena pura). Nalezena byla i dříve k jídlu doporučovaná čirůvka zemní (Tricholoma terreum) o jejíž jedlosti, resp., možné jedovatosti se v posledních čtyřech letech velmi živě diskutuje. Jako vždy rostla i přehršel „chorošů“, například pevník nachový (Chondrostereum purpureum), bránovitec hnědofialový (Trichaptum fuscoviolaceum) či žilnatka oranžová (Phlebia radiata). Zajímavým nálezem bylo také několik plodnic tmavobělky z okruhu tmavobělky obecné (Melanoleuca melaleuca), které byly ve vynikajícím stavu.
Za tři hodiny běhání po šáreckých loukách a lesích účastníci řádně vymrzli a občerstvení ve formě grogu v hostinci „Dívčí skok“ přišlo mnohým z nich vhod. Přes značnou nepřízeň počasí a hrubou nespolupráci (zejména mykorhizních) makromycetů věříme, že se vycházka líbila, nicméně napříště doufáme v poněkud lepší podmínky (tedy méně mrazu, více hub).
Za ČMS: Markéta Vlčková, Pavel Svoboda, Petr Souček, Lubomír Opat a Aleš Vít
Z poslední letošní houbařské vycházky ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 26.11.2018
přehled všech nalezených hub
také rozmanité dřevní droboti tu bylo dost
z průběhu prezentace hub
účastníci akce
Pozdrav všem kolegům a spřízněným duším od hamrovských houbařů.
Více informací o akci najdete ZDE!
Vzpomínka na podzimní terénní seminář ČMS 2018 v Šejbech
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 18.11.2018
výstavka nálezů na základně
foto: Karolína Turnovcová
mlhavé ráno v Terčině údolí
foto: Radim Dvořák
podzimní Terčino údolí
foto: Karolína Turnovcová
Skupinové foto u romantického vodopádu v Terčině údolí
foto: Radim Dvořák
voskovka kluzká - Hygrocybe irrigata
foto: Martin Slavičínský
voskovka granátová - Hygrocybe punicea
foto: Oldřich Jindřich
voskovka Reidova - Hygrocybe reidii
foto: Martin Slavičínský
voskovka vosková - Hygrocybe ceracea
foto: Aleš Jirsa
voskovka bradavkatá - Hygrocybe subpapillata
foto: Aleš Jirsa
voskovka šarlatová - Hygrocybe coccinea
foto: Oldřich Jindřich
fotografické orgie
foto: Markéta Vlčková
hledáme mrvovku - nalezena Pilaria anomala
foto: Petr Souček
hledáme mrvovku - tady taky není...
foto: Radim Dvořák
mrvovka játrová - Pseudombrophila hepatica
foto: Aleš Jirsa
kyjovečka hnědavá - Clavulinopsis helvola
foto: Oldřich Jindřich
kyjanka srpovitá - Clavaria falcata
foto: Oldřich Jindřich
květnatec Archerův - Clathrus archeri
foto: Oldřich Jindřich
límcovka bílá - Stropharia albonitens
foto: Radim Dvořák
hnojník třpytivý - Coprinellus micaceus
foto: Karolína Turnovcová
lysohlávka kopinatá - Psilocybe semilanceata
foto: Petr Souček
kyjanka křehká - Clavaria fragilis
foto: Petr Souček
kyjanka Zollingerova - Clavaria zollingeri
foto: Radim Dvořák
pazoubek hnědočernavý - Geoglossum umbratile
foto: Oldřich Jindřich
kytarové duo Olda a Karel
foto: Květa Součková
podzim v Novohradských horách
foto: Karolína Turnovcová
slizečka porcelánová - Oudemansiella mucida
foto: Karolína Turnovcová
na lokalitě voskovek
foto: Květa Součková
voskovička vrbová - Hymenoscyphus conscriptus
foto: Radim Dvořák
ploníkovec měkký - Muscinupta laevis
foto: Aleš Jirsa
zrnivka žraločí - Cystoderma carcharias
foto: Martin Slavičínský
V termínu 19. – 21.10. 2018 se uskutečnil jubilejní desátý terénní seminář ČMS, tentokrát v Novohradských Horách v příjemném prostředí penzionu Šejby. Pod vedením tří zkušených lektorů Oldřicha Jindřicha, Jana Wiplera a Radima Dvořáka měli účastníci možnost seznámit se s tamní mykoflórou způsobem, který byl pro řadu z nich nový a nevšední.
Páteční program byl zahájen výstavkou hub donesených lektory a účastníky, kteří dorazili v předstihu. I přes značnou nepřízeň počasí se podařilo vystavit několik desítek letních i podzimních hub, které v polovině října běžně vyrůstají.
Večer byla na programu vynikající přednáška Oldřicha Jindřicha na téma houby v kuchyni. Přestože přednášce předcházela vydatná večeře, byly prezentované recepty natolik atraktivní, že v auditoriu vyvolaly chuť na večeři druhou, nejlépe houbovou. Pitný režim byl zajištěn vynikajícím lehkým 10° ale Dejv z řevničovského pivovaru Máša, po němž to jen zasyčelo.
Sobotní celodenní vycházka do Terčina údolí musela uspokojit snad všechny účastníky. Na tamních loukách byla k vidění řada zajímavých a vzácných druhů hub, nejčastěji voskovek, jejichž estetickým kvalitám účastníci neodolali, a edukativní vycházka se velmi záhy změnila ve vycházku fotografickou. Z lučních a travních druhů se podařilo nalézt například voskovku citronovou (Hygrocybe chlorophana), voskovku voskovou (Hygrocybe ceracea), voskovku granátovou (Hygrocybe punicea), voskovku Reidovu (Hygrocybe reidii), voskovku slizonohou (Hygrocybe glutinipes), voskovku šarlatovou (Hygrocybe coccinea), voskovku kluzkou (Hygrocybe irrigata), voskovku mírnou (Hygrocybe insipida), pazoubek hnědočernavý (Geoglossum umbratile), límcovku bílou (Stropharia albonitens), kyjovečku hnědavou (Clavuliniopsis helvola), kyjanku křehkou (Clavaria fragilis), kyjanku srpovitou (Clavaria falcata) či kyjanku Zollingerovu (Clavaria zollingeri). Tyto houby patří k vzácným druhům, nemají kuchyňské využití a běžný houbař se s nimi obvykle nesetká. Zajímavé nálezy byly uchovány jako exsikáty pro další studium či uložení do veřejného herbáře. Za zmínku stojí také květnatec Archerův (Clathrus archeri) a houžovec bobří (Lentinellus castoreus). Dobré oči vyžadovalo hledání mrvovky játrové (Pseudombrophila hepatica), roustoucí na myších záchodcích.
Na loukách i v okolních lesích, dosti poznamenaných dlouhodobým suchem, však bylo možno najít i běžné letní a podzimní druhy jedlých i nejedlých hub, například muchomůrku citronovou (Amanita citrina), václavku smrkovou (Armillaria solidipes), holubinku namodralou (Russula cyanoxantha), hnojník třpytivý (Coprinellus micaceus) nebo čirůvku fialovou (Lepista nuda). Nalezeny byly i lysohlávky kopinaté (Psilocybe semilanceata), k lítosti některých účastníků ovšem v množství menším než malém.
Večerní přednáška Jana Wiplera pak byla skvělým a poučným přehledem jedlých hub a jejich jedovatých dvojníků a vhodně doplnila sobotní program. K pohodovému večeru přispíval i panem vedoucím promptně dovezený 11° ležák z pivovaru Žumberk a duo kytarových performerů Olda a Karel.
Nedělní půldenní vycházka do Švýcarského lesa byla již spíše odpočinková, ale přesto zajímavá. Místní lesy mají pestřejší skladbu, níže převládají kulturní smrčiny, výše jsou rozsáhlé bučiny, fragmenty jedlin, olšové porosty a řada různých vtroušených stromů (borovice, břízy, javory atd.). K vidění byly převážně běžnější druhy hub, které se v lesích tohoto charakteru obvykle vyskytují. Ze vzácnějších druhů lze zmínit ploníkovec měkký (Muscinupta laevis). Makrofotografové nepohrdli voskovičkou vrbovou (Hymenoscyphus conscriptus) ani voskovičkou jarní (Hymenoscyphus vernus). Nalezeny byly i pěkné plodnice pařezníku pozdního (Sarcomyxa serotina). Většina účastníků se krátce po poledni vydala k domovu, ti nejodolnější ovšem vytrvali a na samý závěr mohli spatřit slizečku porcelánovou (Oudemansiella mucida) a v příkopu cesty další, dosud neurčenou voskovku (Hygrocybe sp.). Pokus o nalezení vzácné, v jedlinách rostoucí slizečky chlupaté (Xerula melanotricha) skončil bohužel neúspěšně.
I přes sucho, které vzbuzovalo obavy, byl seminář více než úspěšný, a to také díky vhodně vybrané lokalitě a vysoké erudici lektorů. Účastníci měli možnost si během víkendu prohlédnout více než 130 druhů hub, včetně druhů velmi vzácných, které ani zkušení mykologové nevídají běžně. Na další seminář, který je plánován na konec jara 2019, se jistě všichni velmi těší a držme si palce, aby byl stejně úspěšný.
Závěrem bychom chtěli poděkovat personálu Penzionu Šejby za perfektní servis, velkou vstřícnost a ochotu, díky čemuž jsme se tam cítili jako doma.
Na článku se spolu s fotografy podíleli: Markéta Vlčková, Petr Souček a Radim Dvořák.
Ze zavírání lesa Mykologického klubu Brno
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 5.11.2018
V neděli 4. 11. 2018 jsme měli akci zavírání lesa, i když v našich podmínkách jsme les vlastně letos teprve otevírali. Až do současnosti totiž byl u nás růst hub poměrně omezen díky suchu, které panovalo letošní sezoně.
Akce se účastnilo na dvacet členů s rodinnými příslušníky, máme i nové dva přírůstky do naší houbařské rodiny. Matěj Valenta je malý chlapec z Tišnova, který má velký zájem o poznávání hub a mykologii a již v jeho věku i skvělé znalosti. Zúčastnil se i s tatínkem a bylo moc pěkné se dívat, jakou měl radost z každé nalezené plodničky a mnohé z nich již byl schopen bezpečně sám určit.
Naše výprava začínala v Útěchově a po žluté značce jsme se vydali směrem k Lelekovicím. Les byl smíšený, procházeli jsme dubinou, místy buky s habry a v nižších polohách i smrčinou. Procházeli jsme i močálem s porostem olší. Díky rozmanitým biotopům se nám podařilo nashromáždit a určit 77 druhů hub, a přičtu-li ty neurčené, bylo jich ke stovce. Nejcennější z nálezů je jistě prachovečník bukový, který se v okolí Brna vyskytuje, ale není úplně jednoduché jej nalézt. Nejpočetnější byly helmovky; tuhonohá, měnlivá, ředkvičková, narůžovělá, lepkavá, slizká, červenobřitá, krvavá a šafránová. Velmi hojná byla čepičatka jehličnanová a václavka smrková, lištička pomerančová, křehutky a hnojníky. Ze šupinovek jsme našli zlatozávojnou, nevonnou a šedohlínovou. Z penízovek pak kuželovitou a sametonohou. Na bukvicích byla k vidění voskovička plodová, na mrtvém bukovém dřevě hlívečník připjatý a slizečka porcelánová. Pro dokreslení výčtu podzimních druhů nechyběly ani čirůvka zemní a fialová a strmělka mlženka.
Výlet s odborným výkladem, který zajišťovali Vladimír Antonín a Hana Ševčíková, se všem moc líbil, počasí nám přálo a houby konečně začaly růst, co více si přát!
Naše putování bylo tak jako vždy zakončeno v hospůdce, kde jsme se nejen občerstvili, ale také podebatovali o uplynulé sezoně a těšíc se na tu novou, rozloučili se a odebrali k domovu....
Za Mykologický klub Brno
Jiřina Hrabáková
Z letošní páté vycházky houbařů ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 28.10.2018
zátiší s houbami
místo setkávání hamrovských houbařů
houby stále ještě nějaké rostou
z povídání o houbách
účastníci houbařské vycházky
Rum Republica, symbolicky a za příčinou významného jubilea.
K němu dvojice kapitálních plodnic hřibu borového a dále celkem 99 druhů nalezených hub.
I tohle bylo mj. k vidění v sobotu 27. října, na tradiční hamrovské, houbařské vycházce pro veřejnost.
Syrové a mrholivé počasí zavelelo roztopit v krbu pod venkovním přístřeškem a opečené špekáčky doprovodit nějakou tou štamprličkou pro zdraví a pro zahřátí.
Mnohé houby, po letošní suché a nepříliš vydařené sezóně, už zrychleně opouštějí svá stanoviště.
Protože se však aktuálně dalo do deště a pro příští dny je hlášeno oteplení, šanci stále mají pozdně podzimní druhy hub.
Především se ještě počítá s čirůvkami fialovou a dvoubarvou, strmělkou mlženkou a rozmanitými šťavnatkami.
Podle aktuálního vývoje počasí je koncem listopadu ve Velkých Hamrech v plánu ještě jedna vycházka, případně schůzka s promítáním.
Za hamrovské houbaře
Aleš Vít
Z výstavy hub 19. a 20. 10. 2018 v Lysé nad Labem
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 23.10.2018
Přeji všem příjemný den.
Tak jsme přece jenom něco našli, částečně sice až na Šumavě, ale byli jsme rádi za každou houbu. S názvy nalezených druhů nám pro letošek vypomohl Miroslav Rudolf z Čelákovic. Určeno bylo téměř vše, kromě jedné houby, která voněla anýzem a vypadala jako holubinka.
Pro informaci doplňuji, že u nás bylo k vidění osmdesát devět druhů hub a účast byla skoro dvěstě návštěvníků.
Zdravím a přeji příjemný závěr houbařské sezóny.
Za houbaře z Lysé nad Labem
Josef Pažout.
Strana 13 / 47, články 121 - 130 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >