Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 10 / 47, články 91 - 100 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >
- 10.10.2021 Jubilejní 40. Výstava hub MK Ratíškovice
- 6.10.2021 Z letošní výstavy hub v Praze
- 30.9.2021 Ohlédnutí za mykologickou vycházkou do Klánovic
- 13.9.2021 Z podzimní výstavka hub 2021 v Plzni - Bolevci
- 1.8.2021 Z třetí veřejné houbařské vycházky 2021 ve Velkých Hamrech
- 30.6.2021 Z červnové vycházky MK Hořovice
- 28.6.2021 Z druhé houbařské vycházky 2021 pro veřejnost ve Velkých Hamrech
- 27.5.2021 Odemykání lesa na Broumovsku
- 2.5.2021 Z první letošní vycházka s MK Plzeň
- 14.12.2020 Z "pomikulášské" vycházky s MK Plzeň
Jubilejní 40. Výstava hub MK Ratíškovice
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 10.10.2021
plakát výstavy
Alois Vágner na výstavě v roce 2013
foto: Ladislav Špeta
expozice hub
foto: Ladislav Špeta
fotografie
foto: Ladislav Špeta
foto: Ladislav Špeta
foto: Ladislav Špeta
organizátoři výstavy
foto: Ladislav Špeta
Tak jsme se dočkali!
Po roční pauze zaviněné pandemií jsme uspořádali jubilejní 40. výstavu hub. Asi dvacítka členů MK se na výstavu vrhla s plnou vervou. Houby kolem dokola moc nerostly, tak jsme si pomohli tříčlennou výpravou do Beskyd, ale i ostatní členové se pochlapili. Nakonec, se nám podařilo představit návštěvníkům na 250 druhů hub.
Na slavnostním zahájení jsme připomněli členy, kteří v průběhu dvou let opustili naše řady. Zavzpomínali jsme též na Lojzu Vágnera, který odešel tam na horu loni v srpnu, byl dlouholetým garantem naší výstavy a jeho odchod hodně zabolel. Pár fotografií nám ho připomnělo.
Musíme též poděkovat Jirkovi Polčákovi, který nám zapůjčil k vidění více než stovku fotografií hub, převážně vzácných, u nás na Jižní Moravě málo vídaných.
Absence hřibovitých byla znát, ale pár zajímavých kousků jsme mohli nabídnout, tak namátkou: čirůvka zelánka, alias sviňůrka, v současné době označena jako jedovatá, dále pak hadovka valčická, hlíva hnízdovitá, hlíva ušatá, hvězdovka klenbová, mnohokrčka dírkovaná, kukmák okázalý, lanýž letní, měcháč písečný, dovezený až z Itálie, pečárka císařská, rosolozub huspenitý, šafránka ozdobná, třepenitka roztroušená aj.
Výstava se ve všech směrech vydařila, všem návštěvníkům děkujeme za podporu, byli jste skvělí. A co my členové MK Ratíškovice, tož jedeme na tu jubilejní padesátku, ne?
Za MK Ladislav Špeta
Z letošní výstavy hub v Praze
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 6.10.2021
upoutávka
foto: Markéta Vlčková
příprava sálu
foto: Ivo Novotný
expozice
foto: Marek Pardubický
expozice
foto: Pavel Hruška
expozice
foto: Markéta Vlčková
houbová zahrádka
foto: Marek Pardubický
hudba k oživení
foto: Lubomír Opat
kulturní vložka
foto Markéta Vlčková
učíme se houby
foto: Markéta Vlčková
určování hub
foto: Ivo Novotný
hvězdovka dlouhokrká
foto: Lubomír Opat
z přednášky
foto: Petr Souček
úklidová četa
foto: Marek Pardubický
ČMS za podpory městské části Praha 13 uspořádala ve dnech 26. – 28.9. výstavu hub v obřadní síni radnice Prahy 13. Výstavě předcházela mykologická vycházka pro veřejnost do klánovických lesů, jejímž účelem byl kromě osvěty i sběr exponátů pro expozici.
Přestože bylo počasí v letošním roce mnohem příznivější než v letech minulých, houby rostly spíše rozpačitě a nevyzpytatelně. V polovině září pak začal růst stagnovat a koncem září ustal docela. Vzdor ne zcela příznivému růstu však expozice čítala 414 druhů, což vzhledem k panujícím podmínkám není špatný výsledek.
Návštěvníci obdivovali druhovou pestrost expozice a často se dotazovali, zda všechny houby pocházejí z České republiky (což pocházely). Nejhojněji byly jako obvykle zastoupeny holubinky (rod Russula), ryzce (rod Lactarius), muchomůrky (rod Amanita), pavučince (rod Cortinarius) a samozřejmě houby hřibovité (více různých rodů) a dřevokazné (více různých rodů). Ostatní rody a skupiny byly zastoupeny méně hojně. Přestože se výstava konala koncem září, byly jen nehojně zastoupeny druhy typicky podzimní, které se v letošním roce teprve rozrůstají.
Z jedovatých druhů, na které by si konzumenti hub měli dávat pozor byly k vidění plodnice muchomůrky zelené různého stáří, krásné a typicky vypadající plodnice závojenky olovové, čepičatka jehličnanová, třepenitka svazčitá, několik druhů pavučinců a vláknic a bohužel jen malá zparchantělá plodnice hřibu satana.
Z druhů, které patří k vzácnějším byl k vidění rosolovec červený, několik druhů lošákovitých hub, hřib siný, hřib kaštanový, čirůvka tygrovaná nebo kyj uťatý.
V průběhu výstavy jsme určovali i houby, které nám návštěvníci donesli a některé z nich jsme rovnou zrekvírovali pro expozici (nálezcům, resp. donašečům tímto děkujeme). Děti si mohly vyzkoušet své znalosti hub v poznávací soutěži, kde bylo 15 druhů (10 lehkých a 5 těžších). Nutno říct, že se toho zhostily spíše s nadšením než s přesností, ale ani rodiče si mnohdy nevedli o moc lépe. V pondělí se na nás přišlo podívat několik tříd prvňáčků a všichni vypadali spokojeně (ale naše zásoba bonbónů se po jejich návštěvě ztenčila na množství limitně se blížící nule, naštěstí byl hned naproti obchod s potravinami).
Součástí výstavy byla prezentace fotografií ze starších ročníků soutěže, kterými byl sál vyzdoben. Vystavena byla rovněž díla umělkyně Iriny Antones, která se věnuje malbám s houbovou tématikou a pro naše potřeby navrhla několik uměleckých ztvárnění hub. V nedělní podvečer zpestřila program svým hudebně-vizuálním vystoupením. Každý den byl zakončen přednáškou zaměřenou na prevenci otrav houbami a také na ochranu hub.
Věříme, že se letošní expozice návštěvníkům líbila a těšíme se na další ročník. Na našem YouTube kanálu nabízíme krátké ohlédnutí za výstavou.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Ohlédnutí za mykologickou vycházkou do Klánovic
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 30.9.2021
na (opožděném) startu
foto: Markéta Vlčková
první zastávka (po 20 metrech v lese)
foto: Markéta Vlčková
určujeme v terénu
foto: Markéta Vlčková
fakt lakovka
foto: Filip Zíka
šupinovka tmavošupinná (Pholiota jahnii)
foto: Markéta Vlčková
hřib příživný (Pseudoboletus parasiticus)
foto:Markéta Vlčková
stateční, co došli do cíle (1,5 km:-))
foto: Markéta Vlčková
a teď hurá na oběd
foto: Markéta Vlčková
už jsme skoro v cíli
foto: Markéta Vlčková
rozlučka před restaurací
foto: Markéta Vlčková
Po delší přestávce, jejíž důvody asi netřeba vysvětlovat, se dne 25.9.2021 uskutečnila mykologická vycházka pro veřejnost. Jednou z tradičních lokalit, kam členy ČMS a další zájemce o houby na vycházky zveme, jsou klánovické lesy.
Začali jsme poněkud dobrodružně, neboť vlakové spojení z důvodu závady na trati nefungovalo optimálně, a v době plánovaného startu sedělo vrchní velení vycházky ve vlaku asi půl kilometru od místa srazu. Naštěstí na místě byla již jedna z organizátorek, která jela autem, a která čekající ukonejšila, že se rychlostí závodního hlemýždě blížíme (díky Evo😊).
S drobným zpožděním čítajícím 30 minut jsme skutečně vyrazili po dříve naplánované trase (viz mapka) v počtu celkem hojném. Účastníci byli na začátku varováni, že se půjde mykologickým tempem (tzn. něco od stání na místě až po max. rychlost 1 km za hodinu - my jsme se nakonec drželi průměru 0,5 km za hodinu), ale ne všichni tomu věřili, takže se vycházka neobešla beze ztrát. Někdo to vzdal v půlce trasy (0,5 km od startu) a někdo se ztratil v klánovických mokřadech. Na chvíli jsem měla strach o naši mladou umělkyni Irinu, kterou jsem celou hodinu neviděla (naštěstí se pak našla i s houbami). Ztráty na prvních dvaceti metrech trasy nepřesáhly povolených 10%, takže bylo vše v pořádku. V průběhu vycházky jsme se snažili podávat výklad o houbách, které aktuálně rostly a je nutno podotknout, že na rozdíl od jiných lokalit v Praze, v Klánovicích houby byly. Oficiálně jsme zaznamenali 69 druhů, neoficiálně to bylo pravděpodobně o několik jednotek více.
Kromě osvěty bylo účelem vycházky nasbírat exponáty na výstavu hub v Praze, což se myslím podařilo bezchybně. Zejména dětští účastníci se tohoto úkolu zhostili s nadšením a neustále nosili pěkné plodnice různých druhů holubinek, muchomůrek, lakovek a dalších (přiznávám, hadovky smrduté jsme si odložili u cesty a při zpáteční cestě jsme na ně jaksi záměrně zapomněli). Jedna malá slečna dokonce donesla i rovetku pýchavkovitou, což zasluhuje ocenění za postřeh. Cestou jsme viděli vesměs běžné druhy, které jsme na lokalitách očekávali, překvapení se nekonalo žádné. Účastníky, kteří si přišli pro večeři, velmi potěšily kotrče kadeřavé, pstřeň dubový a jedlé druhy holubinek. Ty, kteří dají na estetiku, jistě potěšila šupinovka tmavošupinná.
Vycházku jsme oficiálně rozpustili ve 12:45 a neoficiálně zakončili o hodinu později v restauraci u Daschů, kde se sice oproti letům minulým o něco zlepšila obsluha, ale zase bohužel o něco zhoršila kuchyně (asi takhle - před dvěma lety bych tu restauraci doporučila trpělivým přátelům, dnes asi jen nepřátelům).
Po obědě jsme se zbytkem organizačního týmu vyrazili na lov muchomůrky zelené, která naštěstí rostla spořádaně na svém místě a jako bonus se povedlo najít i hřib medotrpký.
Věříme, že se vycházka líbila a že všichni byli spokojeni. Další vycházky, které v průběhu podzimu plánujeme, budou avizovány na našich webových stránkách cca 4 – 5 dnů dopředu. Dříve to nelze za a) kvůli nepředvídatelnosti růstu hub, no a za b) kvůli setrvalému stavu pandemické pohotovosti, nebo co to vlastně teď máme.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z podzimní výstavka hub 2021 v Plzni - Bolevci
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 13.9.2021
kuřátka načervenalá - Ramaria rubripermanens pro výstavku v Bolevci
Chvíle před vstupem prvních návštěvníků...
Ve dnech 10. a 11. září 2021 jsme uspořádali tradiční podzimní výstavku hub ve venkovním prostředí arboreta Sofronka.
Akce se konala přes jisté obavy, zda bude co vystavovat.
Nakonec se tu k vidění sešel úctyhodný počet 113 druhů a rovněž návštěvnost jak dospělých, tak i dětí byla nečekaně vysoká.
Za MK Plzeň
Zdeněk Hájek
Z třetí veřejné houbařské vycházky 2021 ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 1.8.2021
Hřiby kováře patří ke krasavcům v lesích Jizerských hor...
Přehled účastníky přinesených nálezů hub...
Otázky, odpovědi a sdílení zkušeností přítomných na téma houby a houbaření...
Návštěvníci vydařené akce...
Namátkou sedm druhů muchomůrek, čtyři druhy lišek, deset druhů hřibovitých a dalších jedlých i nejedlých hub, určili členové HVH v rámci poznávací vycházky s Hamrovskými houbaři, v sobotu 31. července.
I přes mírný pokles růstu hub v posledním červencovém týdnu, jakož i jejich zvýšené červivosti, se tato populární vycházka, za účasti rozmanitých věkových kategorií příhlížejících, setkala s tradičně spontánním zájmem všech účastníků.
Příští, letos již čtvrtá naučná vycházka pro příznivce poznávání hub, je naplánovaná ve Velkých Hamrach na poslední srpnovou sobotu, 28. 8. 2021.
Text a foto: Petr Hampl, Aleš Vít
Z červnové vycházky MK Hořovice
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 30.6.2021
velitelé výpravy
foto: Markéta Vlčková
demonstrace hub
foto: Markéta Vlčková
pohled z vyhlídky
foto: Lubomír Opat
nejvytrvalejší účastníci
foto: Oldřich Jindřich
V neděli 20.6.2021 se uskutečnil houbový výlet MK Hořovice. I přes tropické vedro se nás sešlo 17 výletníků, pět na společné fotografii chybí, spěchali na vlak. Cesta vedla chladivým lesem a nalezeno bylo 15 druhů hub, což je na polovinu června málo, ale letos je opožděný i růst hub. Nálezy jsme sbírali a ke konci výletu byly O.Jindřichem demonstrovány. Mykologicky zajímavý nález nebyl žádný, ale některé účastníky potěšily bohaté nálezy hřibů dubových a holubinek doupňákových. Vraceli jsme se lokálkou podle klikatého toku řeky Berounky.
Na další vycházky s MK Hořovice se těší,
Oldřich Jindřich
Z druhé houbařské vycházky 2021 pro veřejnost ve Velkých Hamrech
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 28.6.2021
Houby, co do rozmanitosti druhů, aktuálně ještě mnoho nerostou. I tak se ovšem zmíněná akce vydařila. Všechny přítomné houbaře potěšil během povídání o houbách krátký, ale vydatný déšť. To už zanedlouho dojde k řádnému zasetí hub se svatým Prokopem.
Více o setkání milovníků přírody a příznivců houbaření ve Velkých Hamrech najdete ZDE.
Za HVH
Petr Hampl
Odemykání lesa na Broumovsku
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 27.5.2021
Broumovsko...
foto: Markéta Vlčková
...je opravdu krásné
foto: Markéta Vlčková
bloudíme v bažině
foto: Markéta Vlčková
stále bloudíme v bažině
foto: Markéta Vlčková
ušíčko černé (Pseudoplectania nigrella)
foto: Markéta Vlčková
smrž obecný (Morchella esculenta)
foto: Markéta Vlčková
společné foto z výpravy
Pavel Mornštajn
Doktor Wipler uspořádal v tomto roce již druhé otevírání lesa, tentokrát hlavně pro ty, kteří mají rádi houby pro kuchyň, na své si ovšem přišli i zájemci o "nekonvenční" druhy hub. Účastníci měli možnost projít se v krásné přírodě CHKO Broumovsko, konkrétně v okolí Vernéřovic. Počasí nám přálo, i když v dopoledních hodinách foukal nepříjemný studený vítr. Přibližně osmikilometrový okruh zavedl účastníky na různé biotopy a byl naplánován tak, aby byla zajištěna vysoká diverzita a tím i šance najít co nejvíce druhů hub.
Z jedlých druhů zcela jistě nejvíce potěšil smrž obecný a čirůvka májovka (asi 4 plodnice, které jsme sklidili někomu na zahradě, podotýkám, že se souhlasem onoho majitele zahrady). Méně nároční konzumenti se spokojili s chorošem šupinatým, uchem Jidášovým či křehutkou šedohnědou jarní. Z jedovatých jarních druhů se hojněji vyskytoval ucháč obecný (první lokalita opět u někoho na zahradě, naštěstí ten někdo asi nebyl doma a z pozemku nás nevyhodil) a závojenka jarní. Z nejedlých kloboukatých druhů byla k vidění například helmovka šiškomilná, z dřevních (a tedy pro „konzumenty“ nezajímavých) druhů pak například kornice otrubičnatá či outkovka vonná, která je za čerstva krásně cítit anýzem, nebo dřevomor červený, který louhuje hnědooranžové pigmenty do roztoku KOH.
Doktor Wipler znovu prokázal svou výjimečnou schopnost podat poutavě výklad i o konvenčně „nejedlých, a tedy "nezajímavých druzích hub“. Celkově byla atmosféra nadmíru příjemná, a i přes ztížené podmínky věřím, že si účastníci akci užili a Dr. Wiplerovi patří poděkování za jeho nadšení a snahu nás v této těžké době vyvést z domovů do přírody.
Za ČMS, Markéta Vlčková
Z první letošní vycházka s MK Plzeň
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 2.5.2021
Zdravím všechny,
v Plzni jsme uspořádali v sobotu 1. 5. společnou vycházku našeho myko klubu, náhradou za zrušenou, tradiční akci po Novém roce. Zároveň jsme "odemkli les" v nové sezóně, poseděli u ohně, opekli špekáčky, a po tak dlouhé době si měli co říci.
Trasa měřila 3,5 km, účastnilo se 15 dospělých a 5 dětí. Více než o houby šlo tentokrát o společné setkání spřízněných duší, milovníků přírody, hub a houbaření.
Foto Oldy Jindřicha a Zdeňka Hájka.
Za MK Plzeň Zdeněk Hájek
Z "pomikulášské" vycházky s MK Plzeň
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 14.12.2020
korovitka terčovitá - Diatrype disciformis
Bolevecné rybníky
foto: Zdeněk Hájek
Foto účastníků akce...
Ahoj všem,
namísto soutěže Houby ve slakokyselém nálevu jsme letos zorganizovali vycházku po Mikuláši.
Společné foto jsme pořídili u Menhyru nad Boleveckými rybníky a na závěr opekli klobásy.
Našli jsme celkem 40 druhů hub, viz soupis nálezů.
Za MK Plzeň
Zdeněk Hájek
Strana 10 / 47, články 91 - 100 / 469
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 >