Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 5 / 17, články 41 - 50 / 167
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >
- 16.11.2023 Pozvánka na osmou podzimní přednášku ČMS 2023
- 9.11.2023 Pozvánka na sedmou podzimní přednášku ČMS 2023
- 1.11.2023 Pozvánka na šestou podzimní přednášku ČMS 2023
- 29.10.2023 Pozvánka na pátou podzimní přednášku ČMS 2023
- 19.10.2023 Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS 2023
- 19.10.2023 výzva k zaslání fotografií
- 12.10.2023 Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS 2023
- 8.10.2023 Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS 2023
- 27.9.2023 Pozvánka na první podzimní přednášku ČMS
- 20.8.2023 Podzimní cyklus přednášek ČMS 2023
Pozvánka na osmou podzimní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 16.11.2023
Muchomůrka císařka (Amanita cesarea)
foto: Jiří Burel
Slizobedla lesklá (Limacella illinita)
foto: Jiří Burel
Bedla Bucknallova (Cystolepiota bucknallii)
foto: Jiří Burel
Vážení příznivci hub,
Zveme vás na přednášku Ing. Jiřího Burela "Určování kloboukatých hub do rodů - lupenaté světlovýtrusé - 2 část", ve které bude hovořit o houbách ze skupin (rodů) muchomůrka, bedla, slizobedla a dalších. Přednáška se bude konat dne 21.11.2023 na obvyklém místě (blíž k organizaci zde).
Anotace k přednášce: V přednášce autor představí, jakých znaků si máme všímat, abychom dokázali rozdělit lupenaté druhy hub do skupin nebo rodů. V druhé z cyklu přednášek se pak podrobněji zaměří na 10 rodů nesoucí česká jména muchomůrka, bedla a slizobedla, tj. rody s plodnicemi s centrálním třeněm a lupeny volnými nebo úzce připojenými s bílým výtrusným prachem a většinou rostoucí ze země. Tato přednáška NEBUDE dostupná na YouTube kanálu ČMS.
Těšíme se na vás,
Markéta Vlčková
Pozvánka na sedmou podzimní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 9.11.2023
slizečka chlupatá
foto: Markéta Vlčková
ryzec lososový
foto: Markéta Vlčková
ryzec modřínový
foto: Markéta Vlčková
Vážení přátelé,
dovolujeme si vás pozvat na sedmou přednášku letošního podzimního cyklu, jejímž tématem budou houby modřínů a jedlí. Přednáška se bude konat v úterý 14.11.2023. Mykobiotou vázanou na tyto dřeviny vás provede Pavel Hruška, kterého jistě všichni znáte z demonstrací hub a který se specializuje na dřevní druhy, ale také ví mnoho o dřevinách jako takových. Ti z vás, kteří na houby chodí již vědí (nebo aspoň tuší), že pro úspěch je nutná znalost nejen hub jako takových, ale i biotopů, ve kterých rostou včetně jejich mykorhizních partnerů. Věříme, že vás v tomto směru přednáška obohatí.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Poznámka redakce: program podzimního cyklu včetně organizačních detailů naleznete zde.
Pozvánka na šestou podzimní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 1.11.2023
Vážení přátelé,
dovolujeme si vás pozvat na šestou přednášku letošního podzimního cyklu. Máme tu čest mezi námi uvítat Daniela Kvasničku, který je profesionálním fotografem a zároveň předsedou Spolku houbařů Poděbrady.
Tématem Danielovy přednášky je "Fotografie v mykologii aneb Vymezení fotografie pro mykologii v rámci fotografa", zabývat se bude rozličnými tématy o fotografování hub s ohledem na účel fotografie. Dozvíte se, jak by měly vypadat fotografie:
- Informativní (pořizované pro sdělení přátelům nebo pouze sobě, jak by měla vypadat fotka zaslaná mykologům k určení, atd.)
- Vlastní (GPS, histogram, exif, atd.)
- Mykologické (makro, mikro znaky)
- Prezentační (do atlasů, knih, časopisů, novin)
- Ostatní (pro sociální sítě, reklamu, pokrmy, beletrii, vtipy)
- Umělecké (spíše, alespoň pro mě, pseudouměleckých – fotografem fotografované umění přírody v jeho pojetí)
Padne i pár slov o focení hub mobilem (jak nastavit mobil pro trochu ostřejší fotku). A v neposlední řadě zazní i pár praktických rad (jak správně ostřit, jednoduché studio v lese, skládání fotky, atd.). Závěrem by chtěl Daniel upozornit na případné klady nebo chyby vámi zaslaných fotografií (viz naše výzva zde).
Na vaši účast se těší
Daniel Kvasnička
Poznámka redakce: organizační informace naleznete zde.
Pozvánka na pátou podzimní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 29.10.2023
Petr Souček při focení hub
nedohub růžový
foto: Petr Souček
míhavka odbarvená
foto: Petr Souček
jehnědka červenohnědá
foto: Petr Souček
Vážení přátelé,
dovolujeme si vás pozvat na pátou přednášku letošního podzimního cyklu.Prezentace na téma " Houby na nevšedních substrátech" se ujme Petr Souček. Petr Souček chodí do přírody celoročně a při svých vycházkách houby fotí. Tentokrát se ve své přednášce, která by mohla mít podtitul "houby rostou skoro všude", zaměří na houby rostoucí na nevšedních substrátech. Ukážeme si, kde se můžeme s houbami potkat. Asi každý ví, že existují mykorhizní druhy, které ke svému růstu potřebují partnerský strom. Ovšem my se podíváme spíše na druhy, které rostou na různých částech rostlin a stromů. Bude se jednat hlavně o druhy nejedlé, přesto krásné, které potěší oko nejednoho houbařského fanouška. Pokud vás zajímá, kde všude můžete narazit na houby, přijďte si přednášku poslechnout.
Organizační detaily naleznete zde.
Těšíme se na vás,
vaše redakce.
Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 19.10.2023
houbové řízky s bramborovými plackami
foto: Oldřich Jindřich
houbové řízky s bramborovými plackami a malým salátem
foto: Oldřich Jindřich
využití houbového prachu jako koření a zdroje vlákniny
foto: Oldřich Jindřich
Vážení příznivci hub,
Zveme vás na přednášku "O houbách v kuchyni" , která se bude konat dne 24.10.2023 na obvyklém místě (více k organizaci naleznete zde). Přednáška nebude dostupná on-line. Přednášejícím je zkušený mykolog a zároveň vynikající kuchař Oldřich Jindřich. A co nám Olda dopředu prozradil?
Anotace k přednášce: Houbaření je mým celoživotním koníčkem a protože jsem mykofil a mykožrout, snažil jsem se jedlé houby zpracovávat i jinak, než jen na klasická jídla z české houbové kuchyně. I když jsou výborná a často je doma vaříme. Na babiččiny omáčky, kyselačky, naložené ryzce a smaženice vzpomínám rád. Přednáška je o tom, jak dobře tato jídla uvařit, ale i inspirací pro netradiční zpracování hub v kuchyni. Houby se hodí, jako pochutina, téměř do všech jídel. Vařením jsem se živil celý život a i houby měly v mé profesi své zastoupení. V několika atlasech hub jsme s kolegou Vítem prezentovali několik stovek houbových receptů. Jestli mohu poradit, přijděte najedení, po mých přednáškách mají posluchači hlad (poznámka redakce: bohužel to nepomáhá, ty recepty jsou tak lákavé, že hlad, nebo minimálně chuť, dostanete stejně).
Těšíme se na vás,
Markéta Vlčková
výzva k zaslání fotografií
Přednášky
Markéta Vlčková, 19.10.2023
Vážení příznivci hub,
Jak jistě víte z programu podzimního cyklu přednášek, dne 7.11.2023 je v plánu přednáška Daniela Kvasničky na téma „Fotografování hub očima profesionála“. Daniel plánuje přednášku pojmout interaktivně a její součástí bude i zhodnocení vybraných snímků od našich členů. Pokud tedy máte zájem o profesionální názor na své fotografie (a snesete trochu kritiky), pošlete snímky (v přijatelném formátu a rozlišení), které chcete zhodnotit na adresu marketa.vlckova@myko.cz.
Na vaše fotky se těšíme!
Vaše redakce.
Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 12.10.2023
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na přednášku Mgr. Hany Ševčíkové (afiliace: Moravské zemské muzeum, Brno) na téma "O houbách a přírodě Madeiry", která se bude konat dne 17.10.2023. Přednáška NEBUDE dostupná na Youtube kaníle ČMS.
Anotace k přednášce: V přednášce budou představeny přírodní krásy ostrova Madeira (viz fotografie), zejména pak houby různých tvarů a barev. Posluchači budou seznámeni se vzácnými houbami, z nichž některé rostou i v České republice. Nebudou chybět hřibovité houby, barevné vzácné voskovky nebo kyjanky připomínající více korály než houby. Budou prezentovány také nové druhy hub špička Cimrmanova a štítovka vavřínová popsané autorkou přednášky, další druhy objevené pro vědu jen nedávno i druhy endemické. Přednáška bude doplněna o fotografie přírody a kvetoucích rostlin.
Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu přednášek 2023.
Houby tentokrát nosit netřeba, pokud ovšem nepotřebujete něco nutně určit.
Těšíme se na vás,
Markéta Vlčková
Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 8.10.2023
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na druhou podzimní přednášku, která se bude konat dne 10.10.2023. Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu 2023, které je zde.
První a druhá podzimní přednáška jsou tradičně věnovány demonstraci aktuálně rostouích druhů hub. Růst hub se od minulého týdne nezlepšil, spíše naopak, byť se stále ještě najdou lokality, kde houby rostou aspoň trochu. Prosíme Vás tedy, abyste znovu přinesli opravdu cokoliv, co je houba. Pravidla pro zacházení s plodnicemi jistě znáte, ale projistotu připomenu: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a pokud možno je donášet celé a neporušené a nenapadené mikromycety.
Děkujeme a těšíme se na Vás v uterý 10.10.2023. Heslo: "houby s sebou!"
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na první podzimní přednášku ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 27.9.2023
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme vás na první podzimní přednášku, která se bude konat dne 3.10.2023. Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k podzimnímu cyklu 2023, které je zde.
První a druhá podzimní přednáška jsou tradičně věnovány demonstraci aktuálně rostouích druhů hub. Většina z vás asi tuší, že s růstem hub je to momentálně všelijaké, místy neslavné a místy vysloveně mizerné (byť se najdou lokality, kde houby rostou slušně). Prosíme Vás tedy, abyste tentokrát přinesli opravdu cokoliv, co je houba. Pravidla pro zacházení s plodnicemi jistě znáte, ale projistotu připomenu: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a pokud možno je donášet celé a neporušené a nenapadené mikromycety.
Děkujeme a těšíme se na Vás v uterý 3.10.2023,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Podzimní cyklus přednášek ČMS 2023
Přednášky
Markéta Vlčková, 20.8.2023
Všechny příznivce hub zveme na podzimní přednášky ČMS.
Organizační informace:
Přednášky se konají vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč za osobu. Z některých přednášek bude pořízen záznam, který bude následně zveřejněn na našem YouTube kanále. Pořízení záznamu je možné pouze se souhlasem přednášejícího, a ne všichni přednášející s pořízením záznamu souhlasí. Informace o tom, zda přednáška bude nebo nebude zveřejněna jsou uvedeny v programu níže.
Změna programu může nastat v případě, že by přednášející akutně onemocněl, nebo měl jiný náhle vznilý důvod, proč se nemůže dostavit. Pro tyto případy máme připraven náhradní program. Na případné změny v programu přednášek vás upozorníme cestou našich webových stránek, ve velmi akutních případech (jako je např. zpoždění vlaku) se o nich dozvíte až na místě. Přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub. Plakát je stažení zde.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:
Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem, abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusejí být použity pro demonstraci.
Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Poděkování: DOT/54/12/022035/2022
Těšíme se na vaši účast,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Datum | Téma | Přednášející | YouTube |
---|---|---|---|
3.10.2023 | Demonstrace aktuálně rostoucích druhů | členové ČMS | ne |
10.10.2023 | Demonstrace aktuálně rostoucích druhů | členové ČMS | ne |
17.10.2023 | O houbách a přírodě Madeiry | Hana Ševčíková (Brno) | ne |
24.10.2023 | O houbách v kuchyni | Oldřich Jindřich (Hořovice) | ne |
31.10.2023 | Houby na nevšedních substrátech | Petr Souček (Praha) | ano |
7.11.2023 | Fotografování hub očima profesionála | Daniel Kvasnička (Žehuň) | ? |
14.11.2023 | Modříny a jejich houby | Pavel Hruška (Praha) | ano |
21.11.2023 | Určování lupenatých hub do rodů II | Jiří Burel (Jihlava) | ne |
28.11.2023 | Zajímavé nálezy chorošovitých houby Broumovska | Jan Wipler (Broumov) | ne |
5.12.2023 | Za houbami po Slovensku | Tereza Tejklová (Pardubice) | ne |
12.12.2023 | Houby povstalé z popela aneb co po požáru vyrostlo v Českém Švýcarsku | Lucie Zíbarová (Ústí nad Labem) | ne |
rezerva | Dle provozních možností ČMS | výbor ČMS | ne |
Strana 5 / 17, články 41 - 50 / 167
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >
určování hub donesených na přednášku
demonstrace určených druhů hub
doprovodná projekce
ČMS pořádá každoročně jarní a podzimní přednáškový cyklus pro veřejnost o velkých houbách (tzv. makromycetech), a to každé úterý od 18 do 20 hodin v prostorách Střední školy obchodní, Praha 2, Belgická 29, II. patro, učebna č. 9.
Program přednáškového cyklu
Program každého přednáškového cyklu je vždy vyvážený, primárně zaměřený na širokou veřejnost mající zájem něco nového se o houbách dozvědět. Velký důraz je kladen na rozpoznání znaků jedlých a jedovatých druhů hub a na vysvětlení rozdílů mezi nimi – s cílem minimalizovat rizika záměn mezi nimi. Cíleně jsou rovněž podávány informace o zpracování chutných jedlých druhů a naopak o ochraně vzácných druhů hub. S ohledem na toto populárně vzdělávací i odborné zaměření si mohou své přednášky vybrat nejen začínající a mírně pokročilí houbaři, ale rovněž amatérští mykologové. Můžete tak navštívit v případě zájmu všechny přednášky, ale také pouze jednu či několik vybraných. Vstupné je dobrovolné.
Přednáškový cyklus v průběhu roku obsahuje vždy témata o vybraných skupinách nebo rodech hub (např. o hřibech), ale také témata zaměřená na houby různých oblastí nebo konkrétních lokalit (často chráněných či ochranu zasluhujících), včetně hub Prahy, na houby v kuchyni a na zajímavosti ze světa hub. Nedílnou součástí jarního cyklu přednášek jsou každoročně modifikované prezentace o tzv. kodexových houbách I a II, jedovatých a jarních houbách. Na počátku tohoto cyklu proběhne vždy i prezentace fotografií z loňské fotosoutěže.
Program přednáškového večera
Obdobným způsobem je vyvážený i každý přednáškový večer, v rámci kterého jsou posluchači v první části večera kolektivem moderátorů a demonstrátorů (Ing. Burel, Dr. Vít, Ing. Landa, P. Hruška a další) seznámeni s aktuálním růstem jedlých a jedovatých hub, včetně vysvětlením rozdílů mezi nimi a průběhem otrav, s výskytem chráněných a vzácných druhů hub, s informacemi o proběhlých či připravovaných mykologických akcích, s informacemi o kroužcích či z různých koutů ČR a je představen vybraný fotorecept na zpracování aktuálně rostoucího druhu či směsi druhů – vše pomocí dataprojekce s využitím množství digitálních fotografií vysoké úrovně. Demonstrovány a kolovány jsou určené čerstvé donesené druhy hub, takže si každý návštěvník může donesené a určené houby prohlédnout. Proti výstavám hub k nim navíc obdrží odborný výklad a houby si může doslova osahat. V druhé části večera pak zazní hlavní přednáška večera.