Úvod k Myko atlasu
Myko atlas je název systematicky vedeného houbařského atlasu na stránkách České mykologické společnosti (www.myko.cz) a je jednou ze stěžejních aplikací, které zde najdete. Obsahuje asi 1200 popisů k druhům či vyšším taxonům, doplněných řadou fotografií a dalšími informacemi.
Domníváme se, že právě Česká mykologická společnost, s dlouholetou tradicí, autoritou a odborným zázemím dokáže nabídnout uživatelům Myko atlasu informace v kvalitě výrazně přesahující standard běžných amatérských mykologických stránek.
Myko atlas koncepčně vychází z atlasu na stránkách nasehouby.cz (2008-2015), odkud pro svůj start využil texty, fotografie a zkušenosti. Další rozvoj Myko atlasu je realizován plně pod hlavičkou České mykologické společnosti. Doufáme, že ve střednědobém a dlouhodobém horizontu přispějeme ke snížení roztříštěnosti houbařských a mykologických aktivit na českém internetu.
Systematika
Myko atlas je členěn podle systematiky: druh, rod, čeleď, rod, třída, kmen a říše. Zahrnuje organismy zařazené k říši hub (Fungi). Nezahrnuje hlenky, které jsou dnes řazeny do různých skupin organismů mimo říši hub.
V rámci Myko atlasu lze přepínat mezi českým a latinským názvoslovím.
Popisy
Popis k druhu (případně k vyššímu taxonu) píše autor, který má s popisovaným druhem (obecně taxonem) osobní zkušenost. Pokud taková zkušenost chybí nebo není dostatečná, může autor vytvořit "stručný popis" kompilovaný především z dostupné odborné literatury. Cílem stručného popisu je uvést k druhu alespoň základní informace. Stručný popis se uplatňuje především tehdy, pokud je třeba doplnit popisy k druhům komplexně zpracovávaného vyššího taxonu (např. rodu).
Popisy spolu s klíči a nálezy nám při určování hub mohou významně pomoci. Popisy vycházející z osobních zkušeností autora, jsou-li navíc dokladovány dobře zdokumentovanými nálezy, mohou přinášet řadu nových informací, pohledů či srovnávacích znaků, které v literatuře běžně nenajdeme.
Stránka s popisem druhu (či nižšího taxonu) obsahuje obvykle jeho systematické zařazení, synonyma, vlastní popis, fotografie (mnohdy včetně mikroznaků), diskusi k možným záměnám, seznam odborné literatury a odkazy na nálezy. U vyšších taxonů obsahuje systematické zařazení a seznam zahrnutých taxonů nižší úrovně.
Hlavní stránka Myko atlasu
Při prvním zobrazení hlavní stránky Myko atlasu se ukáže seznam Nejnovější a aktualizované stránky. Zde se objevují jen druhy se zvláště pečlivě zpracovaným popisem integrující osobní zkušenost autorů a širší znalost odborné literatury. Jméno druhu odkazuje na stránku s popisem druhu, níže je náhled až čtyř obrázků.
Vyhledávání
Důležitým nástrojem je vyhledávání. Vyhledáváme (bez ohledu na velikost písma) zadaný podřetězec v českých nebo latinských jménech řádů, čeledí, rodů a druhů. Vyhledávání probíhá v systematice a v synonymech. Je-li podle českého nebo latinského jména jednoznačně identifikován druh, jsou vyhledány i popisy nebo stránky, mající příslušné latinské jméno druhu kdekoli v textu.
Seznam vyhledaných taxonů (zde nejen druhů) je uvozen nadpisem Vyhledané stránky. Existuje-li k vyhledanému taxonu popis, je jméno taxonu současně odkazem na příslušný popis, jinak je zobrazen pouze název taxonu. Obrázky ovšem mohou existovat i u druhů, kde popis zatím není zpracován. Vyhledané taxony jsou řazeny abecedně.
Abecední atlas
Abecední atlas zobrazuje druhy podle abecedy dle zvolené latinské nebo české systematiky. Je členěn podle počátečního znaku v názvu druhu, třídění je abecední. Zobrazuje pouze druhy s popisem.
Systematický atlas
Systematický atlas zobrazuje taxony dle systematiky do úrovně rodu. Pomocí tlačítek plus a mínus můžeme zobrazit nebo skrýt podřízenou část taxonomického stromu. Název taxonu může přímo odkazovat na stránku taxonu, přestože tato stránka nemusí zahrnovat popis. Na odkazovaných stránkách však mohou být seznamy podřízených taxonů, případně odkazy na stránky druhů s podpisy a náhledem obrázků. U rodu je seznam druhů uveden vždy.
Klíče
Součástí Myko atlasu jsou i určovací klíče. Plně použitelný je Klíč k určování holubinek. Funkčnost a účinnost klíče neustále ověřujeme skutečnými nálezy holubinek dokumentovanými v Nálezišti a zvolna rozšiřujeme o další druhy podle dostupné odborné literatury. Klíč k určování holubinek je zaměřen na druhy s potvrzeným či možným výskytem v České republice. Další klíče budou postupně přibývat s rozvojem Myko atlasu.