Ustilago maydis (DC.) Corda 1842
sněť kukuřičná
Systematika
Fungi Basidiomycota Ustilaginomycetes Ustilaginales Ustilaginaceae Ustilago |
Popis
Sněť kukuřičná způsobuje nekontrolované bujení a zvětšení buněk hostitele, čímž vznikají drobné hálky až nádory velikosti pěsti tvořené pletivem hostitele, mezi nimiž jsou hyfy houby s postupně dozrávajícími výtrusy. Nejčastěji je napadeno vyvíjející se květenství nebo stonek rostliny. Dojde-li k protržení pokožky hálky, obnaží se černá, nejprve mazlavá, později prášivá dužnina, ze které se uvolňují černé výtrusy.
Houba parazituje na nadzemních částech kukuřice (Zea mays) a teosinty (Zea mexicana), považované za divoce rostoucího předchůdce kukuřice.
Výtrusy jsou dvojího typu. Z hálek jsou při nepohlavním rozmnožování uvolňovány kulovité chlamydospory, velikost 7–12 ?m, které kontaminují půdu a osivo. Z nich se za příznivých podmínek vyvíjí jednoduché mycelium, na kterém se tvoří basidie s basidiosporami, které mohou infikovat dalšího hostitele.
Poznámky
Sněť kukuřičná (Ustilago maydis) je nebezpečnou chorobou kulturní kukuřice. Na druhé straně ve střední Americe Indiáni někdy šíření sněti na rostliny kukuřice podporují, mladé hálky sbírají a připravují jako pochutinu. Hálky sněti obsahují i alkaloidy podobné alkaloidům námelu (byť v nižších koncentracích) a mohou být tedy jedovaté.
Autorství textů: Karel Tejkal
Autorství obrázků: Karel Tejkal
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Gerrit J. Keizer (2005): Encyklopedie Houby. Rebo Productions CZ, Dobřejovice, 2. vydání |
Nálezy
0087-2022-0138 (13.08.2022, Středočeský kraj)
0066-2011-0044 (23.08.2011, Slovensko)