Tricholoma argyraceum (Bull.) Gillet 1874
čirůvka stříbrošedá
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Tricholomataceae Tricholoma |
Synonyma
Agaricus argyraceus Bull. 1789
Gyrophila argyracea 1886
Popis
Klobouk je široký 15–60 mm, v mládí kuželovitý, později rozprostřený se středovým hrbolkem, světle stříbřitě šedookrový. Pokožka je vrostle vláknitá, bez šupin. Okraj klobouku je v mládí spojen s třeněm řídkou pavučinkou.
Lupeny jsou středně husté, bělavé nebo našedlé, při poranění nebo stářím nepatrně žloutnoucí, ke třeni široce připojené, někdy krátkým zoubkem sbíhavé.
Třeň je válcovitý, 20–70 x 5–15 mm, světlejší než klobouk, podélně vláknitý.
Dužnina je bělavá, moučné vůně. Výtrusný prach je bílý.
Výtrusný prach je bílý.
Výtrusy jsou eliptické, zaobleně válcovité, 4,5–6,5 x 2,5–3,5 µm, průsvitné.
Výskyt
Roste od srpna do listopadu, spíše vzácně na člověkem ovlivněných (ruderálních) stanovištích, obvykle však ve větších skupinách, pod jehličnatými (smrk) i listnatými stromy (bříza, lípa, topol). Holec a kol. (2012) uvádí růst pouze pod listnáči.
Možná záměna
Roste v podobně bohatých skupinách a je dosti podobná čirůvce zemní (Tricholoma terreum), ale je drobnější a na světlejším klobouku má obvykle trochu okrových odstínů. Plodnice někdy velikostí, tvarem a strukturou pokožky klobouku připomínají vláknice. Vyznačuje se úzkými výtrusy a v mládí pomíjivou pavučinkou.
Čirůvka šedožemlová (Tricholoma scalpturatum) má na klobouku šupinky a při zasychání výrazněji žloutnoucí lupeny. Čirůvka stříbrošedá bývá někdy s čirůvkou šedožemlovou ztotožňována, dle našeho názoru neprávem.
Čirůvka kroužkatá (Tricholoma cingulatum) roste pod vrbami a na třeni dlouho zůstává dosti nápadný vatovitý prsten.
Kuchyňské využití
V atlasech bývá označována jako jedlá, chuťově nevýrazná houba. Studie z poslední doby však konzumaci čirůvek z okruhu čirůvky zemní nedoporučují, houby patrně obsahují látky neprospívající zdraví.
Autorství textů: Karel Tejkal
Autorství obrázků: Karel Tejkal
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Deparis L. (2013): Trois tricholomes rares: Lyophlyllum favrei, Tricholoma argyraceum et T. sulfureum var. nigrescens. Niemelä et Colpoma quercinum (Pers.) Wallr. | |
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha |
Nálezy
0071-2019-0280 (27.09.2019, Středočeský kraj)
0066-2016-0151 (03.11.2016, Středočeský kraj)