Ramaria longispora Marr & D.E. Stuntz 1974
kuřátka dlouhovýtrusá
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Gomphales Gomphaceae Ramaria |
Popis
Plodnice jsou keříčkovité, až 110 mm vysoké a 80 mm široké.
Třeň je nepravidelně válcovitý (okrouhlý), směrem dolů někdy kuželovitě zúžený, obvykle hladký, bez mladých větviček, ve spodní části zanořené v substrátu bílý, nad úrovní terénu žlutý, s postupným přechodem ke zbarvení větví. Rhizomorfy jsou bílé. Bazální mycelium je bílé, jemné.
Větve jsou vzpřímené, vícekrát větvené, obvykle s úzkým špičatým úžlabím, hladké, na průřezu ± kulaté, na konci zašpičatělé, ve stáří tupé. Jsou bledě až sytě oranžově žluté, se světle lososovým odleskem, někdy se žlutými vrcholky. Ve stáří nebo u silně promáčených plodnic vybledávají světle žlutavě masově.
Dužnina je ve třeni pevná, ve větvích měkká, ve stáří někdy vykotlaná a snadno lomivá, bílá až špinavě bílá, za vlhka mramorovaná. Vůně a chuť jsou nevýrazné.
Výtrusy jsou elipsoidní, 11–18 x (3,5) 4–5,5 (6) µm (průměr 12,7–16,0 x 4,2–5,1 µm), poměr délky a šířky Q = 2,7–3,5 (Qav = 3,1), jemně drsné. V bavlníhové modři (kyselina mléčná) s plochým, málo zřetelným bradavčitým ornamentem a bradavky jsou někdy krátce srostlé.
Bazidie jsou kyjovité, 55–90 x 8–11 µm, 4výtrusé, bez přezek. Sterigmata jsou zakřivená, velká až 7 x 2 µm. Tramahyfy jsou až 20 µm tlusté, hladké, paralelní až spletené, ± hyalinní, tenkostěnné, bez přezek. Rhizomorfy: hyfy jsou až 8 µm tlusté, hyalinní, hladké a tenkostěnné, bez přezek, promíchané se žlutohnědými trombopleroidními, acantodendroidními a okrouhlými buňkami; krajní hyfy jsou na povrchu inkrustovány krystaly.
Výskyt
Plodnice nacházíme v létě a na podzim, pod smrky, na vápnitých půdách. Podle Hagara (2014) se jedná o severoamerický druh, který se v Evropě vyskytuje jen ojediněle.
Možná záměna
Kuřátka dlouhovýtrusá (Ramaria longispora) se vyznačují často okrouhlým třeněm a sytě žlutým až oranžově žlutým zbarvením plodnic, někdy s lososovými odlesky. Mikroskopicky jsou důležité velké výtrusy a v celé plodnici absence přezek.
Kuřátka horská (Ramaria largentii), která rostou také ve smrkových lesích, vytváří větší plodnice s intenzivněji růžovými odstíny. Mají kratší, výrazněji ornamentované výtrusy a přezky na bazidiích.
Kuchyňské využití
Nejedlá houba.
Autorství textů: Oldřich Jindřich
Autorství obrázků: Oldřich Jindřich
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha |
Nálezy
0071-2019-0258 (19.09.2019, Středočeský kraj)