Puccinia bornmuelleri Magnus 1899
rez libečková
Systematika
Fungi Basidiomycota Pucciniomycetes Pucciniales Pucciniaceae Puccinia |
Popis
Parazituje na libečku lékařském (Levisticum officinale), což je bylina používaná především jako koření pro přípravu masových vývarů.
Na spodní straně, někdy i na svrchní straně listů nebo na řapících, se nejprve vytváří uredia se zelenožlutým halo o šířce až 3 mm. Uredia produkují jednobuněčné, široce eliptické až téměř kulovité urediospory, 30–40 x 25–30 µm, na povrchu s izolovanými ostny či bradavkami. Urediospory slouží k rychlému rozšíření nákazy na napadené rostlině a okolních rostlinách v porostu.
Uredia později přechází v tmavě (kaštanově) hnědě zbarvená telia. Teliospory po klidové fázi – zpravidla na jaře následujícího roku – vytvoří pohlavně se rozmnožující stádium produkující basidiospory. Teliospory jsou dvoubuněčné, vřetenovité, tmavě hnědé, 35–50 x 20–25 µm.
Výskyt
V České republice ji najdeme pouze na libečku. Druh byl popsán na konci 19. století z Persie, z Evropy je známa až v posledních dvou desetiletích, nalezena byla například i ve Finsku.
Kuchyňské využití
Kuchyňské využití rzi je pochopitelně nulové, výskyt rzi však znemožňuje kuchyňské užití hostitelské byliny.
Autorství textů: Karel Tejkal
Autorství obrázků: Karel Tejkal
Literatura
Müller J., Šafránková I. (2007): Výskyt asijské rzi Puccinia bornmuelleri Magnus v České republice. Sborník Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, 55 (2): 95-98. |
Nálezy
0066-2017-0041 (27.05.2017, Středočeský kraj)