Phanerochaete laevis (Fr.) J. Erikss. & Ryvarden 1978
kůrovka hladká
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Polyporales Phanerochaetaceae Phanerochaete |
Popis
Plodnice jsou rozlité, voskovité, 3–5 mm tlusté, obvykle pevně přirostlé k substrátu a často pokrývající značnou plochu. Okraje mladších plodnic jsou bíle vláknité, někdy s provazci podhoubí.
Hymenium je hladké, vrásčité nebo hrbolaté, bělavé, krémové až okrové, někdy s oranžovými nebo růžovými odstíny, za sucha popraskané.
Dužnina je tenká, bílá. Vůně a chuť jsou nevýrazné.
Výtrusný prach je bělavý.
Výtrusy jsou úzce oválné, 4,5–6,5 x 2,5–3,5 µm, průsvitné, tenkostěnné, hladké, s jednou či více kapkami, neamyloidní.
Bazidie jsou 4výtrusé, bez bazální přezky. Hymeniální cystidy jsou úzce válcovité nebo vřetenovité, delší než bazidie, v horní části obvykle s výjimkou úzkého vrcholu s vyloučenými krystaly. Hyfy subikula jsou s přezkami.
Výskyt
Za příznivých podmínek roste celoročně, dosti hojně, na dřevě listnatých stromů, především buků, výjimečně na jehličnanech.
Možná záměna
Pro přesné určení je nutné nálezy mikroskopovat. Druhově charakteristické jsou drobné výtrusy a výrazné hymeniální cystidy, s výjimkou vrcholu zdobené vyloučenými krystaly.
Hagara (2014) uvádí kůrovku hladkou (Phanerochaete affinis), přičemž popisuje pravděpodobně tentýž druh. Phanerochaete affinis a Phanerochaete laevis však nejsou synonyma. Plodnice Phanerochaete affinis jsou podle [A HREF="https://www.mycoquebec.org/bas.php?trie=P&l=l&nom=Phanerochaete%20affinis%20/%20Corticie%20affine&tag=Phanerochaete%20affinis&gro=148"##]mycoquebec.org o něco tlustší, snadněji oddělitelné od substrátu, bledší a více popraskané.
Kuchyňské využití
Nejedlá houba.
Autorství textů: Karel Tejkal
Autorství obrázků: Karel Tejkal
Nálezy
0066-2023-0262 (01.09.2023, Jihočeský kraj)