Morchella vulgaris (Pers. ex Fr.) Gray 1821
smrž šedočerný
Systematika
Fungi Ascomycota Pezizomycetes Pezizales Morchellaceae Morchella |
Popis
Plodnici tvoří přeměněné apothecium, je rozdělena na klobouk a třeň. Celá plodnice je dutá.
Klobouk je oblého až protáhle oblého, vejčitého až tupě kuželovitého tvaru; je 20–100 mm vysoký a 10–50 mm široký, zcela dutý. Jeho povrch je zbrázděn hustě a nepravidelně až labyrinticky uspořádanými žebry, nerovnými, místy zduřelými a s kolísající výškou, která mezi sebou vytvářejí soustavu hlubokých jamek (alveol) nepravidelně zakřiveného, někdy protáhlého či větveného tvaru. Zatímco sterilní hrany žeber jsou zbarveny světle - bělavě, šedobíle, nažloutle až rezavě okrově, zprohýbaný povrch vnitřku jamek (alveol), pokrytý výtrusorodou vrstvou, má tmavou, šedou, šedohnědou až téměř černou barvu. Mladší plodnice tak vykazují nápadně kontrastní zbarvení s bledými žebry a tmavými jamkami. Stárnutím plodnice zbarvení klobouku vybledává do šedavé, šedožluté, okrové až žlutavé barvy a poněkud ustupuje a zahlazuje se i nepravidelnost žeber a jamek.
Třeň je rovněž dutý, obyčejně poměrně krátký (nepřesahující délku klobouku), nepravidelně válcovitý, na bázi obyčejně zřetelně ztlustlý a trochu zvrásněný, bělavý či žlutavý. Třeň přirůstá ke spodnímu okraji klobouku přímo, bez zřetelnějšího záhybu.
Dužnina je lámavá, poněkud chrupavčitá, tenká, s příjemnou, nenápadnou vůní i chutí.
Výtrusný prach je světle okrový.
Výtrusy jsou eliptické, 19–22 x 10–15 µm velké, uložené po osmi ve vřeckách. Výtrusy dozrávají, tak jako je tomu i u ostatních smržů, dosti pozdě, až u starých plodnic Clowez (2012). Sterilní elementy na žebrech jsou kyjovité.
Výskyt
Roste roztroušeně v listnatých hájích a zvláště v lužních lesích, v sadech, křovinách a dalších listnatých porostech, zejména pod jasanem ztepilým, zřejmě s oblibou na basických půdách. Vyskytuje se od dubna do počátku května.
Možná záměna
Dosti podobný smrž obecný (Morchella esculenta) se odlišuje pravidelnějšími, polygonálními jamkami na klobouku, připomínajícími včelí plástev. Jeho zbarvení bývá nažloutlé až medově okrové. Vzrostlé plodnice obou druhů však mohou být sobě svým vzhledem velice podobné a v praxi téměř nerozlišitelné.
V Severní Americe se vyskytuje velmi podobný, avšak fylogeneticky odlišný druh (Morchella prava), vyznačující se obdobným zbarvením i stejnou nepravidelností a křivostí jamek a žeber klobouku (blíže viz Kuo a kol. (2012)).
Kuchyňské využití
Stejně jako v případě všech ostatních druhů smržů je jedlý a výtečný, vysoce ceněný. Smrže bývají připravovány zejména k masu, v polévkách, často s chřestem a v mnoha dalších rozličných úpravách. Plodnice je možno snadno uchovávat sušením v celku; jejich jemné aroma tím netrpí, ba se zvýrazňuje.
Autorství textů: Vavřinec Klener
Autorství obrázků: Vavřinec Klener
Poznámky k systematice
Pro smrž šedočerný (Morchella vulgaris) je též užíváno české jméno smrž jedlý, kterým však starší autoři označovali naopak smrž obecný (Morchella esculenta).
Tento druh byl někdy považován za pouhou varietu smrže obecného (např. Šebek (1973)), molekulárně genetické analýzy však prokázaly, že se jedná o samostatný druh, fylogeneticky jasně oddělený od smrže obecného (viz např. Richard a kol. (2015)).
Literatura
Richard F., Bellanger J.-M., Clowez P., Hansen K., O’Donnell K., Urban A., Sauve M., Courtecuisse R., Moreau P.-A. (2015): True morels (Morchella, Pezizales) of Europe and North America: Evolutionary relationships inferred from multilocus data and a unified taxonomy. Mycologia 2/2015 | |
Clowez P., Bellanger J. M., Romero de la Osa L., Moreau P. A. (2015): Morchella palazonii, sp. nov. (Ascomycota, Pezizales) : une nouvelle morille méditerranéenne. Clé des Morchella sect. Morchella en Europe. Documents mycologiques 2015 | |
Mikšík M. (2013): Poznáváme jarní houby. Grada, Praha | |
Clowez P. (2012): Les morilles. Une nouvelle approche mondiale du genre Morchella. Bulletin de la Société Mycologique de France 3-4/2012 | |
Šebek S. (1973): Naše chřapáčovité a smržovité houby. Oblastní muzeum v Poděbradech, Poděbrady |
Nálezy
0071-2022-0078 (08.05.2022, Plzeňský kraj)
0066-2018-0014 (25.04.2018, Ústecký kraj)