Monilinia laxa (Aderh. & Ruhland) Honey 1936
hlízenka chabá
Systematika
Fungi Ascomycota Leotiomycetes Helotiales Sclerotiniaceae Monilinia |
Stručný popis
Hlízenka chabá (Monilinia laxa) je velmi hojným zástupcem ovocnářských škůdců, škodících na úrodě peckovin (třešně, višně, švestky, meruňky, broskve).
Teleomorfa (pohlavní stádium) se vytváří zjara na starších munifikovaných plodech. Apothécia jsou miskovitá o průměru 3–8 mm, na stopce dlouhé až 30 mm, produkují pohlavní výtrusy (askospory) velké 7–19 x 4,5–8,5 µm.
Nepohlavní stádium (Monilia laxa) napadá květy, listy, kůru i plody, vytváří zde houbová pletiva produkující nepohlavní výtrusy (konidie). Napadené listy a květy sesychají, ale neopadávají. Plody jsou náchylné k infekci zejména v době zrání a za vlhkého počasí, ale také při sklizni a přepravě. Parazit proniká do plodů drobnými rankami na pokožce způsobenými například hmyzem, ale i kontaktem zdravých a nemocných plodů, a na povrchu plodů vytváří šedé polštářkovité útvary.
Konidie jsou vřetenovitého tvaru (citron), velikostí patrně dosti proměnlivé, 8–23 x 7–16 µm. Šíří se větrem, tekoucí vodou i prostřednictvím hmyzu.
Houba přezimuje v napadených částech hostitele.
Možná záměna
Existuje více druhů rodu hlízenka (Monilinia), které vytvářejí obdobné nepohlavní stádium na plodech ovocných stromů. Na plodech jabloní a hrušní je hojná hlízenka ovocná(Monilinia fructigena), která však pohlavní stádium vytváří jen velmi vzácně.
Autorství obrázků: Karel Tejkal