Lepiota cingulum Kelderman 1994
bedla opásaná
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Agaricaceae Lepiota |
Popis
Klobouk je 20–50 (75) mm široký, nejprve polokulovitý nebo zvoncovitý, brzy ploše sklenutý až rozprostřený, obvykle s nízkým středovým hrbolkem. Pokožka klobouku je nejprve (kaštanově) hnědá nebo červenohnědá, rozpadá se na drobné koncentricky uspořádané šupiny na bělavém až krémovém podkladu, pouze uprostřed klobouku zůstává souvislá a tmavší. Okraj klobouku je rovný, dosti dlouho ověšen bělavými zbytky závoje.
Lupeny jsou spíše husté, proložené lupénky, 4–8 mm široké, nejprve bělavé, později krémové nebo nažloutlé, se světlejším ostřím, u třeně volné.
Třeň je válcovitý, 35–70 x 5–8 (10) mm, uprostřed houbovitě vycpaný, krémový, ve spodní části zdobený kontrastním hnědým prstencovým nebo řetízkovitým vzorem, na bázi často s hojnými bílými rhizomorfami.
Dužnina je bílá nebo krémová, na řezu neměnná. Vůně je nevýrazná, zemitá, ve stáří po pestřci.
Výtrusný prach je bílý.
Výtrusy jsou obvykle úzce trojúhelníkovité (šípovité), někdy válcovité, 7,5–10 (11) x 3,5–4,5 µm, dextrinoidní.
Výskyt
Podle Kelderman (1994) roste od srpna do října na humózních půdách v listnatých lesích. V České republice byla pravděpodobně nalezena poprvé, může být přehlížena.
Možná záměna
Středně velký zástupce rodu Lepiota, s výraznými tmavými soustředně uspořádanými šupinami na klobouku. Typickým znakem jsou kontrastní skvrny a prstence v dolní části třeně.
Makroskopicky podobná je vzácná bedla pavučincová (Lepiota cortinarius), má však menší, spíše eliptické nebo válcovité výtrusy. Chybí kontrastní zdobení na bázi třeně.
Bedla plstnatá (Lepiota tomentella) vytváří menší plodnice s menšími výtrusy, dle Knudsen, Vesterholt a kol. (2018) 7–9,5 x 3–4 µm. Chybí kontrastní zdobení na bázi třeně.
Kuchyňské využití
Pravděpodobně mírně jedovatá houba.
Autorství textů: Karel Tejkal
Autorství obrázků: Karel Tejkal
Poznámky k systematice
Navrhujeme český název bedla opásaná. České jméno vyplývá z překladu latinského slova cingulum, což je šňůra nebo pás látky zakončený šňůrkami, kterou si kněží a řeholníci v pase převazují oděv.
Nálezy
0066-2019-0117 (31.08.2019, Středočeský kraj)