Irpiciporus pachyodon (Pers.) Kotl. & Pouzar 1957
plstnatec tlustoostný
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Polyporales Polyporaceae Irpiciporus |
Synonyma
Hydnum pachyodon Pers. 1825
Irpex pachyodon (Pers.) Quél. 1888
Spongipellis pachyodon (Pers.) Kotl. & Pouzar 1965
Popis
Plodnice jsou jednoleté, obvykle polorozlité, někdy rozlité. Často vzájemně srůstají a vytváří struktury široké až desítky centimetrů.
Klobouk je široký 20–50 mm, od substrátu odstává až 30 mm, přičemž sousední klobouky mohou srůstat do říms. Svrchní strana klobouku je plstnatá, bělavá, později krémová a postupně okrová a olysávající.
Hymenium je tvořeno až 20 mm dlouhými plochými ostny s tupým, někdy však i špičatým zakončením. Ostny jsou zprvu bělavé, postupně krémové, nažloutlé, ve stáří a při zasychání hnědookrové. Při okraji plodnice jsou ostny nižší.
Dužnina je tenká, bělavá, za čerstva měkká, po usušení tuhá a křehká. Vůně a chuť jsou nevýrazné.
Výtrusný prach je bílý.
Výtrusy jsou široce elipsoidní až téměř kulovité, 5–6,5 x 4,5–6 µm, průsvitné, hladké, obvykle s velkou středovou kapkou.
Bazidie jsou 4výtrusé, hymeniální cystidy chybí.
Výskyt
Roste nejprve na živém, později mrtvém dřevě listnáčů, zejména dubů a buků, někdy i vysoko v koruně stromu. Je velmi vzácný, Vampola a Charvátová (2021) uvádí v České republice jen 11 známých lokalit, pravděpodobně se však v posledních letech více rozšířil díky oteplování.
Možná záměna
Šindelovník severský (Climacodon septentrionalis) se vyznačuje většími plodnicemi, nápadnými hymeniálními cystidami na vrcholu s inkrustací a elipsoidními výtrusy.
Ježatec různozubý (Hericium cirrhatum) má podobnou ekologii, ale tenčí, na řezu spíše okrouhlé ostny a hymeniální cystidy.
Kuchyňské využití
Nejedlá houba.
Autorství textů: Karel Tejkal
Autorství obrázků: Karel Tejkal
Literatura
Kotlaba F., Pouzar Z. (2016): Plstnatec tlustoostný - Spongipellis pachyodon - velmi vzácný choroš s ostnitým hymenoforem. |
Nálezy
0066-2022-0262 (25.12.2022, Středočeský kraj)