Inocybe (Fr.) Fr. 1863
vláknice
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Inocybaceae |
Popis
Malé až střední, výjimečně větší kloboukaté lupenaté houby charakteristické vláknitou strukturou dužniny i povrchu klobouku a třeně. Plodnice jsou většinou zbarvené fádně, bělavě až hnědě přes okrové tóny, ale u řady druhů se projevují i více či méně intenzivní odstíny jiných barev, hlavně žluté, oranžové, narůžověle či masově červené, ale i šeříkově fialové nebo zelenomodré. Jejich pach může být vnímán jako příjemně aromatický – ovocný, moučný, po medu, nebo jako nepříjemný – zemitý, čpavý, spermatický či hnilobný.
Pavučinovitý závoj (kortina) spojující v mládí okraj klobouku s třeněm je buď přítomný (u druhů označovaných jako Cortinatae) nebo nepřítomný (Marginatae). Výtrusy mají jak hladký tak i hranatý nebo hrbolatý povrch. Výtrusný prach je světle, rezavě až tmavě hnědý. Na ostří lupenů jsou přítomné cheilocystidy, které jsou buď jednoduché s tenkými stěnami, přičemž u takových druhů se nevyskytují na ploše lupenů, nebo mají silné stěny, jevící se pod optickým mikroskopem jako dvojité, a krystalky šťavelanu vápenatého na temeni. Takovéto cystidy jsou označovány jako metuloidní. U druhů, u nichž se vyskytují, jsou podobné cystidy přítomné i na ploše lupenů (pleurocystidy).
Vláknice v širším pojetí (včetně rodů Auritella, Nothocybe, Pseudosperma a Tubariomyces) patří k největším skupinám lupenatých hub a jejich počet na celém světě se odhaduje na více než 500 druhů. Nejpočetněji jsou zastoupeny v mírném klimatickém pásmu, mj. v Evropě, ale jsou kosmopolitní a vyskytují se i v jiných světadílech, dokonce i v prostředí tropů. Jsou vázané na listnáče i jehličnany a v extrémních podmínkách i na jiné rostlinné organismy (dryádky v alpinském prostředí). Jejich základní studium a výzkum předpokládá zvládnutí technik mikroskopie. Jejich systematika a taxonomie se v současné době odvíjejí od nejnovějších poznatků fylogenetického výzkumu. Vláknice jsou nejedlé a v řadě případů jedovaté v závislosti na obsahu muskarinu. Některé druhy obsahují psilocybin. Jako jediná jedlá bývá někdy označována vláknice jurská (Inocybe adaequata), avšak ani ta se nedoporučuje ke sběru.
Autorství textů: Bohumil Bušek
Druhy
Inocybe abjecta
Inocybe acuta
Inocybe adaequata
Inocybe albomarginata
Inocybe albovelutipes
Inocybe appendiculata
Inocybe auricoma
Inocybe bongardii
Inocybe bresadolae
Inocybe calida
Inocybe calospora
Inocybe catalaunica
Inocybe cervicolor
Inocybe cookei
Inocybe corydalina
Inocybe decipiens
Inocybe dulcamara
Inocybe fibrosa
Inocybe flocculosa
Inocybe fuligineoatra
Inocybe furfurea
Inocybe geophylla var. lilacina
Inocybe geraniodora
Inocybe glabrescens
Inocybe grammata
Inocybe griseolilacina
Inocybe gymnocarpa
Inocybe haemacta
Inocybe hirtella
Inocybe hirtelloides
Inocybe hystrix
Inocybe inodora
Inocybe insignissima
Inocybe jacobi
Inocybe langei
Inocybe leptophylla
Inocybe maculata
Inocybe mimica
Inocybe muricellata
Inocybe nitidiuscula
Inocybe oblectabilis
Inocybe obscurobadia
Inocybe obsoleta
Inocybe pallida
Inocybe phaeodisca
Inocybe phaeoleuca
Inocybe posterula
Inocybe praetervisa
Inocybe pseudodestricta
Inocybe pusio
Inocybe queletii
Inocybe quietiodor
Inocybe reisneri
Inocybe rimosa
Inocybe salicis
Inocybe sambucina
Inocybe sapinea
Inocybe sindonia
Inocybe splendens
Inocybe squamata
Inocybe tenebrosa
Inocybe terrigena
Inocybe transitoria
Inocybe umbratica
Inocybe vulpinella
Inocybe whitei