Imperator luteocupreus (Bertéa & Estad?s) Assyov, Bellanger, Bertéa, Courtec., Koller, Loizides, G. Marques, J.A. Mu?oz, N. Oppicelli, D. Puddu, F. Rich. & P.-A. Moreau 2015
hřib měďový
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Boletales Boletaceae Imperator |
Synonyma
Boletus luteocupreus Bertéa & Estadčs 1990
Stručný popis
Klobouk je široký 50–120 mm, nejprve polokulovitý, později sklenutý, žlutý, oranžově žlutý, postupně měďový až oranžově okrový, jemně plstnatý, olysávající, při poranění rychle a nápadně modrozelená a následně se zbarvuje červenohnědě. Rourky jsou žlutooranžové, na řezu modrající. Póry jsou červené nebo červenooranžové. Třeň je v mládí vejčitý, postupně kyjovitý až válcovitý, 60–130 x 30–60 mm, nejprve žlutý, později žlutooranžový až červený s červenou síťkou. Dužnina je žlutá, na řezu se rychle zbarvuje modře nebo zelenomodře. Vůně je hřibovitá nebo po pestřcích. Chuť je mírná, někdy nahořklá nebo nakyslá. Výtrusy jsou eliptické nebo vřetenovité, 11–18 x 5–6 µm, hladké.
Výskyt
Roste velmi vzácně v teplých listnatých lesích pod buky, duby a kaštanovníky. Jde o teplomilný druh, střední Evropa je nejsevernější oblastí jeho výskytu.
Možná záměna
Značně podobný může být dosti proměnlivý hřib rudonachový (Imperator rhodopurpureus). V literatuře nejčastěji uváděným rozdílem mezi oběma druhy je barva klobouku, ta je však u obou druhů dosti proměnlivá s věkem i s panujícími podmínkami.
Kuchyňské využití
Nejedlá houba, za syrova jedovatá.
Autorství obrázků: Tomáš Chaluš
Literatura
Iva Synková, Milan Gryndler, Jan Borovička (2016): Hřib žlutoměďový - Imperator luteocupreus nalezen v České republice. | |
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha |