Entoloma velenovskyi Noordel. 1979
závojenka Velenovského
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 10–30 mm, široce kuželovitý nebo zvoncovitý, později sklenutý, obvykle s nápadnou bradavkou, lysý nebo radiálně vláknitý, hygrofánní, za vlhka šedohnědý, při okraji trochu světlejší, při zasychání šedookrový. Okraj klobouku je zprvu podehnutý, později rovný, za vlhka do poloviny poloměru prosvítavě rýhovaný. Lupeny jsou středně husté, bílý, později našedlé nebo nahnědlé, zbarvené výtrusným prachem do růžova, u třeně vykrojené a obvykle volné, se stejnobarevným rovným ostřím. Třeň je válcovitý, 15–70 x 1–3 µm, světle šedohnědý nebo žlutohnědý, , lysý, lesklý, na bázi někdy bíle plstnatý. Dužnina je tenká, v barvě plodnice. Vůně je nevýrazná. Chuť je mírná. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–9 cípy, 10–14 (16) x 7–11 µm, nepravidelně heterodyametrické. Bazidie jsou 4výtrus. Ostří lupenů je sterilní nebo smíšené, cheilocystidy jsou hojné, vřetenovité nebo lahvovité, 50–150 x 6–20 µm. Přezky jsou hojné v hymeniu, jinde jsou vzácné.
Výskyt
Roste od července do října, jednotlivě nebo v malých skupinách na otevřených travnatých stanovištích v lesích a parcích. Upřednostňuje bohaté půdy. Podle Noordeloos (1992) je široce rozšířena v severní a střední Evropě, avšak vzácná.
Literatura
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |