Entoloma tjallingiorum Noordel. 1982
závojenka hnědofialová
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 20-60 mm, nejprve kuželovitý nebo polokulovitý, později sklenutý až plochý, méně často mělce prohloubený, obvykle s nízkým středovým hrbolkem, šedohnědý, v mládí zvláště při okraji někdy s modrofialovými odstíny, radiálně vláknitý, plstnatý, později šupinkatý, nehygrofánní, nerýhovaný. Lupeny jsou středně husté, bělavé nebo špinavě narůžovělé, vzácně v mládí s modrým odstínem, s nepravidelně zoubkatým ostřím. Třeň je válcovitý, často směrem k bázi rozšířený, 30–100 x 3–10 mm, tmavě modrý, modrošedý nebo šedofialový, pokrytý tmavě modrými vlákny nebo šupinkami, na bázi bělavý nebo krémový, plstnatý. Dužnina je bez vůně, chuť je mírná nebo nahořklá. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 6–9 oblými cípy, 9–11,5 x 6–7 µm, spíše heterodiametrické (protažené), Q = 1,2–1,4, spíše tenkostěnné. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je smíšené, cheilocystidy jsou zvlněné, válcovité nebo štíhle lahvicovité. Pigmentován je obsah buněk, někdy jsou zrníčka pigmentu jako inkrustace také v buněčné stěně. Přezky jsou hojné.
Výskyt
Roste vzácně, od léta do podzimu, v listnatých lesích na tlejícím dřevě především dubů nebo bříz, ale také jilmů nebo buků.
Možná záměna
Podobné závojenky Entoloma dichroum (dvoubarvá) a Entoloma allochroum se vyznačují většími a spíše tlustostěnnými výtrusy s ostřejšími cípy.
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Holec J., Beran M. a kol. (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Praha | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |