Entoloma sphagnorum (Romagn. & Favre) Noordel.
závojenka rašeliníková
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 15–25 mm, polokulovitý, později sklenutý a ve středu prohloubený, červenohnědý nebo rezavě žlutý, uprostřed tmavší, jemně rozpraskaný nebo vláknitý, téměř hladký, nehygrofánní, prosvítavě rýhovaný někdy jen u starších plodnic. Lupeny jsou středně husté, krémové, později nahnědlé a zbarvené výtrusným prachem do růžova, ke třeni připojené nebo vykrojené, zoubkem sbíhavé, s vláknitým, tmavě hnědým ostřím. Třeň je válcovitý, někdy s rozšířenou bází, 20–90 x 1–4 mm, rezavě hnědý, trochu světlejší než střed klobouku, někdy s šedým odstínem, pod kloboukem ojíněný, níže hladký, lesklý, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je tenká, křehká, pod pokožkou klobouku hnědá, ve třeni šedohnědá. Vůně je nevýrazná. Chuť mírná, nahořklá nebo žluklá. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 6–9 cípy, 10–13 x 7–9 µm, spíše heterodiametrické, Q = 1,2–1,4 (Qav = 1,4). Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je sterilní, cheilocystidy jsou válcovité až štíhle kyjovité, 30–90 x 5–15 µm, hnědě pigmentované. Přezky chybí.
Výskyt
Roste od července do září v rašeliništích. Podle Noordeloos (1992) je známa ze Skandinávie, Estonska, Švýcarska a Francie.
Možná záměna
Závojenka sličná (Entoloma formosum) a závojenka zlatohnědá (Entoloma xanthochroum) mají výrazněji červenohnědý klobouk i třeň a jiný tvar výtrusů.
Závojenka (Entoloma rufocarneum) je více do červena a chybí jí cheilocystidy.
Literatura
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |