Entoloma sordidulum (Kühner & Romagn.) P.D. Orton 1960
závojenka zašpiněná
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 5–50 mm, zprvu kuželovitý nebo polokulovitý, později sklenutý až plochý s nízkým hrbolem a zahnutým okrajem, hygrofánní, za vlhka šedohnědý, někdy z rezavým odstínem, nejvýše velmi krátce rýhovaný, při zasychání světlejší, špinavě bělošedý, hladký nebo uprostřed nepatrně plstnatý. Lupeny jsou středně husté u třeně připojené, často vykrojené a zoubkem sbíhavé, světle šedé, později šedohnědé a narůžovělé od výtrusného prachu, s nepravidelným pilovitým stejnobarevným ostřím. Třeň je válcovitý, 20–60 x 2–4 mm, často na bázi rozšířený, špinavě bílý až světle šedohnědý, pod kloboukem ojíněný, níže hladký a lesklý. Dužnina je světlá, poměrně pevná. Vůně a chuť jsou žlukle moučné. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–7 cípy, 8–11,5 x 7–8,5 µm, téměř isodiametrické, Q = 1,0–1,3. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je plodné, cystidy na lupenech chybí. Hyfy pokožky klobouku jsou inkrustovány zrníčky pigmentace. Přezky jsou hojné.
Výskyt
Roste na zemi na holé půdě nebo v humusu, často ve velkých skupinách, ve smíšených lesích, parcích apod. Ve střední Evropě je hojná. Červenec až listopad.
Možná záměna
Závojenka brázditá (Entoloma subradiatum) roste na podobných stanovištích. Liší se výrazněji rýhovaným okrajem klobouku, prosvítavě rýhovaným třeněm a absencí pigmentových zrníček na hyfách klobouku.
Literatura
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |