Entoloma rusticoides (Gillet) Noordel. 1981
závojenka ladní
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 5–15 mm, sklenutý, později ve středu široce pupkovitě prohloubený, hygrofánní, za vlhka až ke středu prosvítavě rýhovaný, žlutohnědý, uprostřed mírně tmavší, hladký nebo ve středu mírně vrásčitý. Okraj klobouku je nejprve podehnutý, později rovný, vroubkovaný. Lupeny jsou středně husté, světlé, později hnědorůžové, u třeně vykrojené a zoubkem sbíhavé, s rovným stejnobarevným ostřím. Třeň je válcovitý, 15–30 x 1–2 mm, žlutohnědý, v barvě klobouku nebo světlejší, lysý, vrostle vláknitý, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je tenká, v barvě plodnice. Vůně a chuť nevýrazná. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–6 cípy, 8–10,5 x 7–9 µm, isodiametrické, Q = 1,0–1,25 (Qav = 1,1). Bazidie jsou 4výtrusé, často i 2výtrusé. Ostří lupenů je plodné, cheilocystidy chybí. V hyfách pokožky klobouku zrníčka pigmentu inkrustují stěnu buněk. Přezky chybí.
Výskyt
Roste dosti hojně od července do října v listnatých lesích, zahradách. Upřednostňuje bohaté půdy, ale roste i na výslunných stráních.
Možná záměna
Závojenka olšová (Entoloma rhodocylix) je světlejší, má přezky i cheilocystidy, roste na odlišných stanovištích.
Závojenka (Entoloma phaeocyathus) je tmavší, má cheilocystidy, jinou pigmentaci klobouku a roste na odlišných stanovištích.
Literatura
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia | |
Bas C., Kuyper T. W., Noordeloos M. E., Vellinga E. C. (1988). Flora Agaricina Neerlandica -- Critical monographs on the families of agarics and boleti occuring in the Netherlands. Volume 1. Entolomataceae. A. A. Balkema: Rotterdam, Netherlands |