Entoloma phaeocyathus Noordel. 1985
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 2–20 mm, polokulovitý nebo sklenutý, obvykle mírně prohloubený, někdy s malou bradavkou, hygrofánní, velmi tmavě červenohnědý nebo šedohnědý až téměř černý, na okraji nanejvýš lehce světlejší, někdy prosvítavě rýhovaný až do poloviny poloměru, při zasychání světlejší, ve středu trochu šupinkatý, na okraji často radiálně vláknitý, za sucha nepravidelně skvrnitě plstnatý. Lupeny jsou řídké, zoubkem sbíhavé, tmavě šedé, později tmavě rezavě hnědé, se stejnobarevným rovným ostřím. Třeň je válcovitý, 5–20 x 1–2 mm, na bázi často s drobnou hlízou, žlutohnědý až velmi tmavě hnědý, ale světlejší než klobouk, hladký, lesklý, vlákniktý. Dužnina je hnědá. Chuť je moučná. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–9 cípy, 7,5–10 x 6,5–9 µm, téměř isodiametrické, Q = 1,0–1,3. Bazidie jsou 4výtrusé, vzácně 2výtrusé. Ostří lupenů je obvykle smíšené, vzácně sterilní. Cheilocystidy jsou kyjovité nebo vakovité, vzácně lahvovité, 15–40 x 7–18 µm. Hyfy pokožky klobouku a třeně jsou inkrustovány zrníčky pigmentace. Přezky chybí.
Výskyt
Roste na písčitých nebo kamenitách půdách, například v pobřežních dunách nebo na podhorských loukách. Upřednostňuje vápnité podloží. Podle Noordeloos (1992) je vzácná, ale v Evropě široce rozšířena.
Literatura
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |