Entoloma myrmecophilum (Romagn.) M.M. Moser 1978
závojenka mravencomilná
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 30–90 mm, nejprve kuželovitý, později ploše sklenutý s nízkým širokým hrbolem, hygrofánní, za vlhka obvykle tmavě hnědý až černohnědý, lepkavý, při okraji trochu světlejší a nevýrazně prosvítavě rýhovaný, při zasychání světlejší, šedohnědý nebo hnědý, hladký, postupně až hedvábně vláknitý a jemně vrásčitý. Lupeny jsou středně husté, u třeně připojené, někdy zoubkem sbíhavé nebo vykrojené, bílé, později narůžovělé, nakonec s hnědými nebo šedými skvrnami, s nepravidelným stejnobarevným ostřím. Třeň je válcovitý, 40–110 x 4–12 mm, na bázi často zbytnělý, světle hnědý, stříbřitě vrostle vláknitý, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je pod pokožkou v barvě plodnice, jinde světlejší, dosti křehká. Vůně a chuť jsou žlukle moučné.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–6 cípy, 8–11 x 7–8,5 µm, téměř isodiametrické, Q = 1,0–1,3. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je plodné, cystidy na lupenech chybí. Přezky jsou hojné.
Výskyt
Roste spíše vzácně, ve smíšených lesích, parcích apod. pod bukem, habrem a dubem, případně v mechaté trávě, ale i na písčitých půdách pod vrbami nebo břízou. Srpen až listopad.
Literatura
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (2004): Entoloma s.l. Supplemento, Fungi Europaei 5a, Italia | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |