Entoloma hebes (Romagn.) Trimbach 1981
závojenka tupá
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 5–45 mm, kuželovitý, polokulovitý nebo oble sklenutý, nakonec plochý, obvykle se zřetelnou středovou bradavkou, hygrofánní, za vlhka do poloviny klobouku výrazně prosvítavě rýhovaný, hnědý nebo rezavě hnědý, při okraji světlejší, hladký a lysý, za sucha výrazně světlejší a stříbřitě radiálně vláknitý. Lupeny jsou středně husté, bílé, později zbarvené výtrusným prachem do růžova, s rovným stejnobarevným ostřím. Třeň je válcovitý, 20–120 x 1–5 mm, často zkroucený, ve spodní části obvykle rozšířený, světle hnědý, červenohnědý nebo žlutohnědý, obvykle světlejší než klobouk, v horní části ojíněný, níže výrazně stříbřitě vláknitý, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je tenká. Vůně a chuť jsou obvykle nápadně žlukle moučné, někdy nevýrazné. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–8 cípy, 8–14 x 5–8 µm, heterodiametrické. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je sterilní, vzácně smíšené. Cheilocystidy jsou válcovité až lahvicovité, 25–60 x 4–12 µm, často s náznakem hlavičky. V pokožce klobouku i třeně jsou zrníčka pigmentu přítomna jako inkrustace buněčné stěny, pigmentován může být i obsah buněk. Přezky na lupenech jsou hojné, jinde vzácné.
Výskyt
Roste od června do října ve vlhčích listnatých lesích, zejména v lužních lesích. Podle Noordeloos (1992) je ve střední Evropě vzácná.
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |