Entoloma gerriae Noordel. 1981
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 10–35 mm, sklenutý nebo plochý, s podehnutým nebo zvednutým okrajem, slabě hygrofánní, za vlhka černohnědý, na okraji jen lehce světlejší, nerýhovaný, při zasychání trochu světlejší, uprostřed plstnatý. Lupeny jsou poměrně řídké, u třeně připojené a zoubkem sbíhavé nebo mírně vykrojené, světle hnědé nebo šedožluté, později hnědorůžové, s narušeným stejnobarevným ostřím. Třeň je válcovitý, 10–50 x 2–10 mm, zprohýbaný, často na bázi zúžený, plný, šedohnědý, pod kloboukem světlejší, stříbřitě vláknitý, pod kloboukem lehce ojíněný, dole hladký, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je šedohnědá, pevná. Vůně a chuť jsou žlukle moučné. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 6–7 cípy, 8,5–12 x 7–9 µm, Q = 1,15–1,5. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je plodné, cystidy na lupenech chybí. Hyfy pokožky klobouku jsou silně inkrustovány zrníčky pigmentace.
Výskyt
Roste vzácně na zemi na jílovitých půdách v lesích pod bukem a dubem, také na mechatých a travnatých stanovištích. Srpen až listopad.
Možná záměna
Závojenka mravencomilná (Entoloma myrmecophilum) je statnější, výrazně hygrofánní a má spíše izodiametrické výtrusy.
Literatura
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |