Entoloma cyanulum (Lasch) Noordel. 1984
závojenka fialově modrá
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 4–10 mm, nejprve kuželovitý nebo polokulovitý, později sklenutý, ve středu někdy s tupým středovým hrbolkem nebo bradavkou, vzácně mělce prohloubený, šedomodrý, fialově modrý nebo hnědofialový, někdy růžový (f. roseolum), při okraji a za sucha světlejší, obvykle lysý a vrostle radiálně vláknitý, v dospělosti pouze ve středu lehce šupinkatý, nevýrazně hygrofánní, za vlhka prosvítavě rýhovaný. Okraj klobouku je v mládí podehnutý, v dospělosti rovný. Lupeny jsou spíše řídké, bílé, později zbarvené výtrusným prachem do růžova, ke třeni úzce připojené až volné, s rovným, někdy nahnědlým ostřím. Třeň je válcovitý, někdy na bázi s nevýraznou hlízou, 15–65 x 0,5–1 mm, modrý nebo šedomodrý, hladký, lesklý, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je víceméně v barvě plodnice. Vůně a chuť jsou nevýrazné. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 6–9 cípy, 10–16 x 6,5–11 µm, heterodiametrické, Q = 1,2–2,0. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je sterilní, cheilocystidy jsou válcovité až kyjovité. Pigmentován je obsah buněk. Přezky chybí.
Výskyt
Roste v létě a na podzim v mechu na vlhkých stanovištích (rašeliník) v trávě i v lesích. Je vzácná (nebo přehlížena), podle Noordeloos (1992) však v Evropě široce rozšířena.
Literatura
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (2004): Entoloma s.l. Supplemento, Fungi Europaei 5a, Italia | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |