Entoloma costatum (Fr.) P. Kumm. 1871
závojenka žebrovitá
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 20–65 mm, široce sklenutý, později plochý a ve středu mírně prohloubený až pupkovitě prohloubený, hygrofánní, za vlhka tmavě šedohnědý, červenohnědý nebo černohnědý, ne (prosvítavě) rýhovaný, hladký, lysý, při zasychání světlejší, žlutohnědý nebo šedohnědý, radiálně vláknitý. Okraj klobouku je v mládí podehnutý, později rovný a zvlněný. Lupeny jsou světle hnědé, později narůžovělé, ke třeni široce připojené a zoubkem sbíhavé, s rovným nebo pilovitým stejnobarevným ostřím. Třeň je válcovitý, někdy bočně stlačený, 25–90 x 3–9 mm, šedohnědý nebo rezavě hnědý, obvykle světlejší než klobouk, po celé délce hrubě vláknitý. Dužnina pod pokožkou klobouku a třeně je v barvě plodnice, jinde bělavá, dosti křehká. Vůně je nevýrazná. Chuť je mírná nebo zatuchlá.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–6 cípy, 7–10 x 6–9 µm, téměř isodiametrické, Q = 1,0–1,3. Bazidie jsou 4výtrusé, s přezkami. Ostří lupenů je plodné, cheilocystidy chybí. Pigmentován je obsah buněk. Přezky na hyfách klobouku a třeně chybí.
Výskyt
Roste od srpna do listopadu, obvykle ve skupinách, na nehnojených trávnících, podél cest nebo v listnatých lesích. Podle Noordeloos (1992) je vzácná, v Evropě však všeobecně rozšířena. Možná je přehlížena.
Možná záměna
Závojenka hedvábná (Entoloma sericeum).
Závojenka hedvábitá (Entoloma sericeoides).
Literatura
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |