Entoloma clandestinum (Fr.) Noordel. 1980
závojenka tajná
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Synonyma
Agaricus clandestinus Fr. 1818
Entoloma clandestinum var. tenuior (Fr.) E. Ludw. 2007
Nolanea clandestina (Fr.) P. Kumm. 1871
Rhodophyllus clandestinus (Fr.) Quél. 1886
Stručný popis
Klobouk je široký 5–30 mm, zvoncovitý, později sklenutý, často s bradavkou, hygrofánní, za vlhka černohnědý s rezavým odstínem, při okraji světlejší a prosvítavě rýhovaný, za sucha šedohnědý, hladký, lesklý. Lupeny jsou řídké, poměrně tlusté, prostřídané lupénky, od mládí od mládí (rezavě) hnědé, u třeně vykrojené a většinou volné, se stejnobarevným rovným ostřím. Třeň je válcovitý, 15–50 x 1–3 mm, ve spodní části obvykle mírně rozšířený, v barvě klobouku nebo světlejší, pod kloboukem ojíněný, ve střední části hladký a lesklý, na bázi plstnatý. Vůně je nevýrazná, chuť mírná. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 6–7 cípy, 8–10 x 5,5–7,5 µm, heterodiametrické. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je plodné, cheilocystidy chybí. V pokožce klobouku jsou zrníčka pigmentu přítomna jako inkrustace buněčné stěny, někdy je pigmentován obsah buněk.
Výskyt
Roste od července do října, vzácně, ve světlých listnatých lesích, na loukách, okrajích cest apod. Podle Noordeloos (1992) je v Evropě široce rozšířena, nikde však hojná.
Možná záměna
Závojenka bradavkatá (Entoloma papillatum) má lupeny řídké a tlusté, v mládí bělavé nebo našedlé. Má také o něco větší výtrusy. Je vedena polemika, zda se jedná o dva dobré samostatné druhy.
Literatura
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |