Entoloma caesiocinctum (Kühner) Noordel. 1982
závojenka namodralá
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 5–40 mm, nejprve polokulovitý nebo kuželovitě sklenutý, ve středu mělce nebo pupkovitě prohloubený, hnědý, žlutohnědý nebo červenohnědý, v mládí někdy při okraji namodralý, radiálně vláknitý, postupně zrnitý nebo šupinkatý, nejvýše slabě hygrofánní, do třetiny poloměru prosvítavě rýhovaný. Okraj klobouku je v mládí podehnutý. Lupeny jsou středně husté, bílé nebo lehce namodralé, šednoucí, později zbarvené výtrusným prachem do růžova, s modročerným zoubkovaným ostřím. Třeň je válcovitý nebo bočně stlačený s rýhou, 20–80 x 1–5 mm, šedohnědý nebo žlutohnědý, v mládí lehce namodralý, pod kloboukem modravě tečkovaný, níže hladký, lysý nebo lehce modře vláknitý, na bázi bíle ojíněný. Dužnina je pod pokožkou hnědá, jinde našedlá. Vůně a chuť jsou nevýrazné. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–7 cípy, 8,5–12,5 x 6,5–8 µm, heterodiametrické, Q = 1,2–1,8. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je sterilní, cheilocystidy jsou válcovité nebo kyjovité, modře pigmentované. V pokožce klobouku je pigmentován obsah buněk. Přezky chybí.
Výskyt
Roste v létě a na podzim na vlhkých, obvykle kyselých loukách, často na rašeliništích nebo v jejich blízkosti. V Evropě je široce rozšířena, avšak nehojná.
Možná záměna
Závojenka pilovitá (Entoloma serrulatum) má hnědý, výrazněji prosvítavý klobouk, a roste spíše v trávnících na bohatých půdách, než v rašelině.
Literatura
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |