Entoloma ameides (Berk. & Broome) Quél. 1880
závojenka vonná
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Synonyma
Agaricus ameides Berk. & Broome 1865
Entoloma sacchariolens s. Noordeloos
Nolanea ameides (Berk. & Broome) P.D. Orton 1991
Rhodophyllus ameides (Berk. & Broome) Quél. 1886
Stručný popis
Klobouk je široký 10–50 mm, kuželovitý nebo polokulovitý, později široce sklenutý, obvykle s nízkým středovým hrbolkem, hygrofánní, za vlhka prosvítavě rýhovaný, izabelový (zelenookrový), šedookrový nebo šedohnědý, hladký, lysý, při zasychání světlejší a lesklý. Lupeny jsou středně husté, v mládí světle šedé, později hnědnoucí a zbarvené výtrusným prachem do růžova, u třeně vykrojené a většinou volné, s nepravidelným stejnobarevným ostřím. Třeň je válcovitý, 30–90 x 2–8 mm, zbarvený podobně jako klobouk, podélně vláknitý. Dužnina je pod pokožkou klobouku a třeně víceméně v barvě plodnice, jinde světlejší. Vůně je výrazná, nasládlá, přirovnávána k vůni slzivky sladkovonné (Hebeloma saccharoides) nebo závojenky játrové (Entoloma pleopodium). Chuť je nepříjemně zatuchlá. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–6 cípy, 9,5–11 x 7–8 µm, spíše heterodiametrické. Ostří lupenů je plodné, cheilocystidy chybí. Bazidie jsou 4výtrusé, vzácně 2výtrusé. V pokožce klobouku mohou být buňky lehce inkrustovány zrníčky pigmentace. Přezky nacházíme na lupenech, jinde jsou vzácné nebo chybí.
Výskyt
Roste od června do listopadu, v trávě, od nížin do hor, na hnojených i nehnojených stanovištích, na kyselých i zásaditých půdách.
Možná záměna
Obdobně vonící závojenka sladkovonná (Entoloma sacchariolens) vytváří tmavší plodnice a na lupenech jsou cheilocystidy.
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Noordeloos M. E. (2004): Entoloma s.l. Supplemento, Fungi Europaei 5a, Italia | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |