Entoloma alpicola (J. Favre) Noordel. 1981
závojenka alpinská
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 30–60 mm, kuželovitě zvoncovitý, později sklenutý, obvykle s nízkým středovým hrbolkem, hygrofánní, za vlhka tmavě šedohnědý, rezavě hnědý nebo téměř černý, při okraji někdy světlejší, při okraji prosvítavě rýhovaný, lysý, někdy trochu slizký, při zasychání blednoucí, případně až rozpraskaný odhalující světlejší podklad mezi vlákněním. Lupeny jsou spíše husté, bílé, hnědnoucí, později zbarvené výtrusným prachem do růžova, s nepravidelným stejnobarevným ostřím. Třeň je válcovitý, někdy u bázi rozšířený, 20–70 x 3–15 mm, bílý nebo světle šedý s podélnými stříbřitými vlákny, hladký, někdy pod kloboukem ojíněný. Dužnina je poměrně pevná, bílá, pod pokožkou klobouku a třeně nahnědlá. Vůně a chuť jsou nejvýše slabě moučné. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s 5–7 cípy, 8–10 x 7–9 µm, spíše izodiametrické, Q = 1,0–1,2. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je plodné, cheilocystidy chybí. Pigmentován je obsah buněk. Přezky jsou hojné.
Výskyt
Roste od července do srpna ve vyšších polohách pod vrbami, zejména v místech, kde dlouho leží sníh. Podle Noordeloos (1992) je rozšířena v Severní Evropě, ve střední a jižní Evropě jen v horském prostředí.
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |