Entoloma alnetorum Monthoux & Röllin 1988
závojenka mokřadní
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Entolomataceae Entoloma |
Stručný popis
Klobouk je široký 20–55 mm, nejprve polokulovitý, později sklenutý až plochý, s velkým středovým hrbolkem, světle okrový, bez modrých nebo fialových odstínů, vrostle vláknitý nebo šupinkatý, nehygrofánní. Okraj klobouku je v mládí podehnutý, lehce (neprosvítavě) rýhovaný. Lupeny jsou středně husté, šedookrové, později zbarvené výtrusným prachem do růžova, ke třeni krátce připojené, zoubkem sbíhavé, se stejnobarevným zoubkovaným ostřím. Třeň je válcovitý, často směrem k bázi rozšířený, 50–80 x 5–8 mm, šedý, jen pod kloboukem nafialovělý, vrostle vláknitý, na bázi bíle plstnatý. Dužnina je tenká, ve třeni šedofialová, pod pokožkou klobouku okrová, jinde bělavá. Vůně je zřetelná, aromatická. Chuť je mírně spermatická. Výtrusný prach je růžový.
Výtrusy jsou hranaté, s mnoha cípy, 9,5–11 x 6–8 µm, heterodiametrické, Q = 1,3–1,7. Bazidie jsou 4výtrusé. Ostří lupenů je smíšené, cheilocystidy jsou víceméně válcovité nebo lahvicovité, tenkostěnné. Pigmentován je obsah buněk nebo jsou zrníčka pigmentu jako inkrustace v buněčné stěně. Přezky jsou přítomny.
Výskyt
Roste na jaře (červen), ve vyšších polohách, na tlejících kmenech a větvích olše. Podle Noordeloos (1992) je dosud známa pouze z typové lokality ve Švýcarsku.
Možná záměna
Mikroskopicky velmi podobná závojenka hnědofialová (Entoloma tjallingiorum). Liší se hlavně ekologií.
Literatura
Antonín V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků. Academia, Praha | |
Noordeloos M. E. (2004): Entoloma s.l. Supplemento, Fungi Europaei 5a, Italia | |
Noordeloos M. E. (1992): Entoloma s.l., Fungi Europaei 5, Italia |