Cortinarius solis-occasus Melot 1986
pavučinec červánkový
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Cortinariaceae Cortinarius |
Popis
Klobouk je široký 40–100 mm, zpočátku uzavřený, pak se rozvíjející do polokulovitého až sklenutého tvaru. Pokožka klobouku je suchá, cihlově červená, v mládí téměř dokonale překrytá hustým, radiálně uspořádaným bělavým velem s namodralým nádechem, které se postupně vytrácí a na povrch vystupuje růžově červená barva, která ani u vyzrálých plodnic není tmavá. Okraj klobouku je velmi dlouho podvinutý.
Lupeny jsou v počtu 70–90, v mládí hnědofialové se světleji zbarveným ostřím, pak hnědorezavé, až 10 mm vysoké.
Pavučinka je jemná, smetanově bělavá.
Třeň je kyjovitý, 40–80 mm dlouhý a 10–25 mm široký, v mírně zašpičatělé bazální části až 35 mm. Po celém svém povrchu je v mládí pokryt hustým bělavým univerzálním velem, které později částečně mizí. U dospělých plodnic prosvítá fialový podklad. Zbytky vela se postupným dozráváním trhají a někdy se tak vytváří až několik prstenců, popř. vlnaté šupiny na bázi. Ve stáří jsou na povrchu třeně patrné stopy rezavého výtrusného prachu.
Dužnina je na řezu špinavě bledorůžová, ve třeni s tmavším, purpurově fialovým mramorováním. Vůně je intenzívní, připomíná tabákový kouř s příměsí ředkve. Chuť zprvu nevýrazná, po chvíli příjemná, ředkvová.
Makrochemické reakce: KOH 30% – na pokožce klobouku, povrchu třeně i v dužnině horní části třeně šedozelená.
Výtrusný prach je okrově rezavý.
Výtrusy jsou oválné, kapkovité, 8,5–12 x 6–7 µm, jemně bradavčité, směrem k vrcholu je ornamentika výraznější.
Výskyt
Roste v jehličnatých lesích pod smrky a jedlemi, případně v jehličnatých lesích s bukem, obvykle ve vyšších nadmořských výškách na zásaditých půdách.
Možná záměna
Velmi podobný je pavučinec vlnonosný (Cortinarius laniger), má však plstnatě šupinkatý klobouk, postrádá narůžovělé tóny a má užší výtrusy, 8–11 x 5–6,5 µm. Vyskytuje se spíše jednotlivě v jehličnatých lesích na vlhkých a mechatých místech ve vyšších polohách.
Dalším zaměnitelným druhem je pavučinec dvojzávojný (Cortinarius bivelus). I ten se liší absencí narůžovělých tónů, dále velmi světlým třeněm, a zejména rozdílnou ekologií – roste především pod břízami na spíše vlhčích až rašelinných půdách.
Podobný je i pavučinec Pearsonův (Cortinarius pearsonii). Roste pod smrky a břízami, odlišuje se menšími mandlovitými až podlouhle elipsoidními výtrusy a nevýraznou reakcí na NaOH.
Autorství textů: Tereza Tejklová, Jan Kramoliš
Autorství obrázků: Jan Kramoliš
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Tejklová T., Kramoliš J. (2012): Pavučinec červánkový Cortinarius solis-occasus nalezen v České republice. | |
Soop K. (2009): Cortinarius in Sweden, Twelfth revised edition, Mora |