Cortinarius fuscoperonatus Kühner 1953
pavučinec tygrovaný
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Cortinariaceae Cortinarius |
Synonyma
Cortinarius tigrinus M.M. Moser 1953
Stručný popis
Klobouk je široký 30–80 mm, nejprve polokulovitý, později ploše sklenutý, dlouho s podehnutým okrajem, slabě hygrofánní, rezavě hnědý, uprostřed až černohnědý, při okraji šedohnědý, jemně vláknitý až šupinkatý.
Lupeny jsou středně husté, v mládí světle hnědé.
Třeň je kyjovitý, 30–100 x 8–15 mm, špinavě bělavý, obvykle s jedním nebo několika nepravidelným hnědými prstencovými pásy.
Dužnina je světle (bělavě) hnědá, ve vrcholu třeně vzácně nafialovělá, v bázi třeně tmavší. Vůně je nevýrazná nebo lehce ovocná. Chuť je mírná.
Výtrusy jsou široce oválné, 10–12 x 6,5–7,5 µm, hrubě bradavčité.
Výskyt
Roste od července do října, vzácně, v jehličnatých lesích pod smrky a borovicemi, podle Schmidt-Stohn a kol. (2017) ve střední Evropě především pod jedlemi. Upřednostňuje starší lesy s bohatým porostem mechů.
Možná záměna
Podle Soop (2009) by mohl být zaměněn s Cortinarius subtigrinus Reumaux, který je však zřetelně hygrofánní a má menší, jen středně bradavičnaté výtrusy.
Pavučinec frygický (Cortinarius phrygianus) stejně jako pavučinec šupinonohý (Cortinarius pholideus) mají více šupinkatý klobouk a menší výtrusy s nižší ornamentikou. Pavučinec šupinonohý je vázán na břízu.
Kuchyňské využití
Je nejedlý.
Poznámky k systematice
Pro bezproblémovou funkci pomůcky (klíče) pro určování pavučinců, ke které je druh zařazen, je třeba mít pro Cortinarius fuscoperonatus české jméno. Zvolili jsme pojmenování pavučinec tygrovaný, podle slovenského pojmenování pavučinovec tigrovaný na stránkách [A HREF="https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Cortinarius-fuscoperonatus/pavucinovec-tigrovany/pavucinec/ID14283"##]nahuby.sk.
Literatura
Soop K. (2009): Cortinarius in Sweden, Twelfth revised edition, Mora |