Cortinarius cedretorum Maire 1914
pavučinec cedrový
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Cortinariaceae Cortinarius |
Synonyma
Calonarius cedretorum (Maire) Niskanen & Liimat.2022 2022
Popis
Klobouk je široký 50–120 mm, nejprve polokulovitý nebo sklenutý, s podehnutým okrajem, později rozprostřený, uprostřed až mírně prohloubený, nehygrofánní, za vlhka lepkavý, při okraji žlutý nebo zelenožlutý, na temeni tmavší, až hnědooranžový. Pokožka klobouku někdy rozpraskává na drobná tmavá políčka. Pavučinka je bílá.
Lupeny jsou poměrně husté, široké až 10 mm, žluté až žlutozelené, nakonec rezavě hnědé, u třeně vykrojené, téměř volné, avšak většinou drobným zoubkem připojené, s nerovným zubatým ostřím.
Třeň je válcovitý, na bázi obvykle s nápadnou ohraničenou hlízou, 50–100 x 15–25 (v hlíze široký až 35) mm. Povrch třeně je hedvábně jemný, většinou bledě lilákově nadechlý, hlavně u mladých plodnic a v horní části, nebo bělavý, nažloutlý, posléze pokrytý hojnými, od výtrusů rezavými zbytky původně bílé pavučinovité kortiny, na hlíze, obalené bělavými zbytky mycelia, sytě až okrově žlutý.
Dužnina je masitá, v mládí bělavá, často namodralá, pod pokožkou klobouku a třeně žlutá nebo zelenožlutá. Pach je nevýrazný nebo lehce nasládlý. Chuť je mírná, nevýrazná.
Makrochemické reakce: KOH – pokožka klobouku nabíhá okamžitě do tmavě vínově červené, povrch třeně do purpurového odstínu, dužnina pod pokožkou klobouku a ve spodní části hlízy pomalu tmavne do sytě starorůžového odstínu.
Výtrusy jsou mandlovité nebo citrónovité, 11,5–14 x 7,5–9 µm, hrubě bradavčité.
Výskyt
Roste od srpna do října, vzácně, na vyhřátých stanovištích pod jehličnany (smrk) i listnáči (buk). Upřednostňuje vápnité půdy, ale lze jej nalézt i na minerálním podkladu.
Byl popsán v pohoří Atlas v Africe, kde roste pod cedry. Má však všeobecné rozšíření, byť všude je vzácný. V Severní Americe se vyskytuje pod smrky a buky, zatímco ve Středomoří hlavně pod duby, např. pod dubem korkovým.
Možná záměna
Pavučinec zlatonohý (Cortinarius elegantissimus) roste pod buky, má nerozpukající pokožku klobouku, nemodrající dužninu a silnější sladkou vůni (pečivo).
Kuchyňské využití
Je nejedlý.
Autorství textů: Bohumil Bušek, Karel Tejkal
Autorství obrázků: Bohumil Bušek
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Bušek B. (2010): Pavučinec cedrový - Cortinarius cedretorum, vzácná ozdoba lesa na Vysočině. | |
Orton P. D. (1955): Cortinarius I |