Cortinarius balteatoalbus Rob. Henry 1958
pavučinec kávově bílý
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Cortinariaceae Cortinarius |
Synonyma
Cortinarius areni-silvae (Brandrud) Brandrud
Phlegmacium areni-silvae s. auct.
Phlegmacium balteatoalbum (Rob. Henry) M.M. Moser 1960
Popis
Klobouk je široký 50–180 mm, v mládí je polokulovitý s podvinutým okrajem, nevýrazně slizký, pod vrstvou slizu s bělavou radiálně uspořádanou vlnatou vrstvou, místy, zvláště na temeni, utvářející skvrny barvy bílé kávy. Bělavá vrstva později mizí a povrch vysychá. Ve stáří je sklenutý až ploše rozložený s ostrým okrajem, s povrchem dosti suchým, radiálně vláknitým nebo za teplého počasí až políčkovitě rozpraskaným. Bělavé až našedlé zbarvení klobouku se dozráváním plodnic mění na nahnědlou a nakonec až na jednolitě světle hnědou.
Lupeny jsou až 10 mm vysoké, u třeně volné, na ostří hladké, stejně zbarvené, jen u starších plodnic zvlněné. V mládí nápadně bílé, pak slabě voskově žlutošednoucí, v dospělosti hnědnoucí do barvy bílé kávy, během celého vývoje plodnice však vždy velmi světlé.
Pavučinka je bílá, ve stáří posypaná světle rezavohnědým výtrusným prachem.
Třeň je kyjovitý s nápadně rozšířenou, téměř káčovitou bází, 100 x 30 (na bázi až 40) mm, na povrchu bělavě vláknitý, později zahnědlý od vypadaného výtrusného prachu.
Dužnina je bílá, ani po delší době neměnící barvu, v mládí intenzivně hřibovitě až pestercovitě vonící, ve stáří spíše zapáchající. Chuť je mírná, nevýrazná.
Makrochemické reakce: KOH 30% – na klobouku oranžově červená, na povrchu třeně nevýrazně žlutá a v dužnině, stejně jako na povrchu lupenů žlutá.
Výtrusný prach je okrově rezavý.
Výtrusy jsou mandlovité, 8,5–12 x 5–6,5 µm, s nízkou bradavčitou ornamentikou.
Výskyt
Jako jeho mykorhizní partneři jsou udávány jehličnaté stromy, především smrky (Picea abies) a jedle (Abies alba), vzácně jsou popsány nálezy z listnatých lesů.
Možná záměna
Pavučinec kávově bílý (Cortinarius balteatoalbus) se vyznačuje nápadně světlým vybarvením všech částí plodnice.
Podobný pavučinec tlustomasý (Cortinarius crassus) se může objevit na téměř stejných lokalitách a odlišuje se zejména menší velikostí výtrusů.
Dalším zaměnitelným, světle vybarveným druhem je pavučinec ředkvový (Cortinarius rapaceus). Tento druh může být zaměněn také v souvislosti s jeho velikostí; u formy Cortinarius rapaceus f. major může klobouk dosahovat až ke 200 mm v průměru; od pavučince kávově hnědého se odlišuje negativní reakcí KOH na pokožce klobouku.
Autorství textů: Tereza Tejklová, Jan Kramoliš
Autorství obrázků: Jan Kramoliš
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Tejklová T., Kramoliš J. (2011) - Pavučinec kávově bílý (Cortinarius balteatoalbus) nalezen v České republice. | |
Soop K. (2009): Cortinarius in Sweden, Twelfth revised edition, Mora | |
Gerault A. (2005): Cortinariales, version 2.0 |