Conocybe subpallida Enderle 1991
sametovka bledá
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Agaricales Bolbitiaceae Conocybe |
Popis
Klobouk je široký 10–40 mm, nejprve polokulovitý, později široce (oble) kuželovitý nebo zvoncovitý, nakonec ploše sklenutý, hygrofánní, za vlhka oranžově okrový, medový, světle hnědý, při okraji nejvýš nepatrně rýhovaný, za sucha špinavě žlutohnědý, uprostřed někdy tmavší.
Lupeny jsou středně husté, prostřídané lupénky, až 3 mm široké, oranžově žlutohnědé, skořicové, v dospělosti rezavě hnědé s vločkatým ostřím, u třeně úzce připojené až téměř volné.
Třeň je válcovitý, 50–90 x 2–4 mm, na bázi často hlízovitě rozšířený, světle okrový, ojíněný, obvykle jen nepatrně podélně rýhovaný.
Dužnina je tenká, v barvě plodnice, s nenápadným pachem i chutí.
Výtrusný prach je světle (oranžově) hnědý.
Výtrusy jsou eliptické, 9,5–12 x 5–6,5 µm, spíše tenkostěnné, s nevýrazným klíčním pórem.
Bazidie jsou 4výrusé. Cheilocystidy jsou kuželkovité, 16–23 x 7–11 µm, s hlavičkou širokou 3–4,5 (5) µm. Pleurocystidy chybí. Kaulocystidy jsou o něco větší než cheilocystidy, často s nápadně dlouhým (až 12 µm) krčkem.
Výskyt
Roste od konce léta do pozdního podzimu, s vrcholem růstu v říjnu a listopadu, obvykle ve skupinách, v opadu na holé zemi, ve smíšených lesích, vlhkých listnatých lesích, podél cest, často na člověkem ovlivněných (ruderalizovaných) stanovištích. Pravděpodobně je dosti hojná, ale pro většinu praktických houbařů zcela nezajímavá.
Možná záměna
Pro sametovku bledou jsou v rámci rodu Conocybe typické středně velké až velké, nevýrazně (oranžově) žlutookrově zbarvené plodnice. Pro přesné určení je nezbytné nálezy mikroskopovat. Roli hraje velikost výtrusů, dobrým znakem je zejména velmi dlouhý krček u kaulocystid.
Sametovka velkohlavá (Conocybe macrocephala) a sametovka (Conocybe subalpina) mají lehce odlišně zbarvené plodnice, rýhovaný okraj klobouku a kaulocystidy s krčkem běžné délky.
Sametovka (Conocybe ochroalbida) může mít dlouhé krčky u kaulocystid, má však výrazně menší výtrusy.
Pochopitelně bychom objevili podobu s celou řadou dalších druhů, ale musíme vzít v úvahu i velikost plodnic a mikroskopii.
Kuchyňské využití
Nejedlá houba nelákající ke sběru.
Autorství textů: Karel Tejkal
Autorství obrázků: Karel Tejkal
Literatura
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha | |
Hausknecht A. (2009): Conocybe and Pholiotina, Fungi Europaei 11, Edizioni Candusso, Italia |
Znaky v klíčích
Pomůcka pro určování čepičatek rodu Conocybe
Nálezy
0066-2018-0188 (10.11.2018, Praha)