Cladonia phyllophora Ehrh. ex Hoffm. 1796
dutohlávka lupenonosná
Systematika
Fungi Ascomycota Lecanoromycetes Lecanorales Cladoniaceae Cladonia |
Synonyma
Capitularia degenerans Flörke 1810
Cladonia degenerans (Flörke) Spreng. 1927
Popis
Stélka je dvojtvará.
Primární stélka je lupenitá. Bazální šupiny jsou až 4 mm široké, ± laločnaté, mírně odsazené od substrátu, shora šedozelené, na spodní straně bělavé.
Podécia jsou 10–50 mm dlouhá, zakončená nepravidelnými, často roztřepenými pohárky, z jejichž okrajů obvykle vycházejí prstovité výrůstky. Povrch podécií je bez sorédií, pokrytý šedozelenými destičkami (políčkovitý, síťkovaný), zejména ve spodní části s poměrně hojnými šupinami typu primární stélky.
Apothécia jsou hnědá, vzácná. Lišejník se rozmnožuje především konidiemi (pyknospory) vytvářenými v drobných hnědých pyknidách na okrajích pohárků.
Makrochemické reakce: C–, K–, KC–, Pd+ červená.
Reakce UV: negativní.
Výskyt
Roste zejména na kyselých (křemičitých) písčitých nebo kamenitých půdách, na vřesovištích, ve skalních úžlabinách. Upřednostňuje spíše sušší stanoviště.
Možná záměna
Dutohlávka lupenonosná je dosti proměnlivá, obvykle se však vyznačuje různě deformovanými a nepravidelně roztřepenými podécii s políčkovitým povrchem a s hojnými šupinami typu primární stélky.
Dutohlávka štíhlá (Cladonia gracilis) má spíše pravidelná podécia, obvykle bez šupin, s nekontrastně políčkovitým až hladkým povrchem.
Dutohlávka rozsochatá (Cladonia furcata) má podécia v místě větvení perforovaná a netvoří pohárky.
Autorství textů: Karel Tejkal
Autorství obrázků: Karel Tejkal
Nálezy
0066-2024-0071 (08.05.2024, Středočeský kraj)
0066-2018-0178 (03.11.2018, Středočeský kraj)