Cladonia fimbriata (L.) Fr. 1831
dutohlávka třásnitá
Systematika
Fungi Ascomycota Lecanoromycetes Lecanorales Cladoniaceae Cladonia |
Synonyma
Cladonia major (K.G. Hagen) Sandst. 1927
Lichen fimbriatus L. 1753
Lichen major K.G. Hagen 1782
Lichen simplex Weiss 1770
Scyphophorus fimbriatus (L.) Gray 1821
Stručný popis
Stélka sestává z drobných přízemních šupin, ze kterých vyrůstají 10 až 35 mm dlouhá podécia. Listům podobné šupiny jsou šedozelené nebo olivově zelené, s vroubkovanými okraji, na rubu bílé a směrem k bázi hnědé až téměř černé.
Kmínky podécií bývají zakončeny nápadným pohárkem až 12 mm v průměru, jindy jsou pohárky drobné či téměř chybí. Povrch kmínků je bělavý a většinou šedozeleně pomoučený. Okraj pohárků může být rovný nebo zoubkatý. Drobné hnědavé plodničky se vytvářejí na okrajích pohárků.
Výskyt
Roste hojně od nížin až vysoko do hor v lesích všech typů, v mechu na kamenech, na trouchnivějícím dřevě pařezů a padlých kmenů, na kůře u báze živých stromů nebo přímo z půdy. Je poměrně tolerantní k životnímu prostředí zatíženému imisemi SO2.
Autorství obrázků: Karel Tejkal
Poznámky k systematice
V MycoBank najdeme u dutohlávky třásnité (Cladonia fimbriata) kolem padesáti forem a variet.
Literatura
Halda J., Kučera J., Koval Š. (2016): Atlas krkonošských mechorostů, lišejníků a hub 1, Správa Krkonošského národního parku | |
Smith C.W., Aptroot A., Coppins B.J., Fletcher A., Gilbert O.L., James P.W., Wolseley P.A. (2009): The Lichens of Great Britain and Ireland, British Lichen Society, revision 2009 |